25-lecie BASF Polska

BASF Polska © BASF

Udostępnij:

Wczoraj w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 25-lecia firm BASF na polskim rynku. Celem wydarzenia, obok podsumowania dotychczasowej historii firmy na polskim rynku, było też podkreślenie, jak BASF widzi rolę chemii w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla realizowania najważniejszych wyzwań przemysłu, społeczeństwa i środowiska.

Wszystko zaczęło się w 1992 r., od formalnego utworzenia spółki BASF Polska. Dzięki strategii biznesowej, dostosowanej do potrzeb polskiego rynku oraz innowacyjnym rozwiązaniom dostarczanym niemal do wszystkich branż polskiego przemysłu, już w 2010 r. firma osiągnęła 500 mln euro obrotu. W kolejnych latach rozszerzyła swoją obecność
w Polsce poprzez nabycie w 2013 r. części biznesu TDI Ciechu. Rok 2014 przyniósł rozwój działalności produkcyjnej firmy i utworzenie w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem największego zakładu produkcji katalizatorów BASF
w Europie. Pod koniec 2016 r. – dzięki nabyciu firmy Chemetall (wiodącego dostawcy w zakresie chemicznej obróbki powierzchniowej) – BASF Polska ponownie poszerzyła zasięg. W ciągu ostatnich trzech lat zespół BASF Polska powiększył się dwukrotnie. Dziś firma zatrudnia blisko 800 pracowników, a wartość jej sprzedaży za 2016 r. wyniosła 778 mln euro.BASF Polska rozwija jednocześnie działania skierowane do społeczeństwa, realizując strategię edukacyjną firmy. W latach 2010–2016 stworzyła sieć laboratoriów i pracowni chemicznych dla dzieci i młodzieży, m.in. w Centrum Nauki Kopernik oraz Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Celem realizowanych tam działań jest popularyzowanie chemii jako nauki. Z zajęć w laboratoriach korzysta dziś rocznie w sumie blisko 40 tys. młodych osób, chcących w praktyce zgłębić tajniki chemii.

Zakład produkcji katalizatorów samochodowych firmy BASF w Środzie Śląskiej jest odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, a także coraz bardziej surowe normy emisji spalin, takie jak obowiązująca od 2014 roku norma Euro 6/VI. Innowacyjne technologie oraz wysokie standardy bezpieczeństwa przyniosły BASF Polska uznanie w takich między innymi obszarach jak stworzenie przyjaznego środowiska pracy: w 2017 roku zakład został zwycięzcą w konkursie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu: „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”.

Zgodnie ze strategią BASF – „Tworzymy chemię dla Zrównoważonego Rozwoju“ – firma rozwija i wdraża na polskim rynku innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z powyższą koncepcją, działalność biznesowa powinna równoważyć trzy aspekty: dbałość o wzrost gospodarczy, rozwój społeczny i ochronę środowiska. Tym samym strategia BASF pozostaje w pełni spójna z międzynarodowymi Celami Zrównoważonego Rozwoju, które wyznaczają nowy kierunek działania państw do roku 2030.Wśród rozwiązań prezentowanych przez BASF w Centrum Nauki Kopernik, znalazły się m.in. innowacje skoncentrowane wokół ochrony jakości powietrza, którym oddychamy. Przykładem może być BASF Oase, czyli rozwiązania dla rynków wschodzących w zakresie wychwytu dwutlenku węgla, biogazu i technologii LNG. Jako jedna z wiodących firm zajmujących się oczyszczaniem gazów, BASF ma na swoim koncie ponad 300 udanych projektów na całym świecie. BASF jest również wiodącym producentem katalizatorów przemysłowych. Produkty z tej grupy są wykorzystywane do modernizacji instalacji w przemyśle chemicznym, metalurgii i ciepłownictwie, przyczyniając się w znacznym stopniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i amoniak.

Źródło: Basf Polska

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również