30 lat klejenia taśmami akrylowymi 3M VHB

© 3M

Udostępnij:

W tym roku 3M obchodzi 30 rocznicę wprowadzenia na rynek taśm akrylowych 3M VHB - potwierdzonej alternatywy dla śrub, nitów i zgrzewania. 

Taśmy akrylowe 3MTM VHBTM sklejają elementy produktu wzdłuż całej powierzchni, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równomiernie, a uzyskane połączenie jest mocne, trwałe i estetyczne. Od momentu swojego debiutu w 1981 roku, technologia VHBTM jest stale rozwijana i doskonalona, dzięki czemu te specjalistyczne taśmy klejące na stałe zajęły miejsce wśród stosowanych w przemyśle metod łączenia. W bogatej ofercie linii VHBTM znajdują się taśmy do klejenia tworzyw sztucznych, kompozytów, szkła, aluminium i stali oraz materiałów malowanych i lakierowanych (także proszkowo). Obecnie taśmy VHBTM mają tysiące zastosowań w tak różnorodnych branżach przemysłu jak produkcja pojazdów i środków transportu oraz maszyn i urządzeń, elektronika, konstrukcje budowlane (np. szklenie strukturalne i montaż paneli metalowych), reklama wizualna, lotnictwo, produkcja okien, mebli i wiele innych.Materiał, z którego wykonane są taśmy akrylowe 3MTM VHBTM jest bardzo trwały i odporny, co przekłada się bezpośrednio na długotrwałą skuteczność i niezawodność połączeń. Taśmy te charakteryzuje odporność na niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, wpływ wilgoci i czynników chemicznych oraz wytrzymałość na obciążenia dynamiczne.

Taśmy 3MTM VHBTM udowodniły swoją niezawodność w ciągu wielu lat pracy w trudnych warunków zewnętrznych. Doskonałymi tego przykładami są budynki: Temasek Tower w Singapurze zrealizowany w 1985 roku, gdzie do wykonania paneli ścian osłonowych wykorzystano właśnie taśmę 3MTM VHBTM lub zespół budynków biurowych Five Boats w Duisburgu (Niemcy), gdzie w 2004 roku zastosowano taśmę 3MTM VHBTM do szklenia strukturalnego.

Dodatkowo szczególnie warta podkreślenia jest wiskoelastyczność taśm 3MTM VHBTM, która przyczynia się do ich zdolności do przenoszenia dużych obciążeń dynamicznych oraz relaksacji naprężeń, co skutkuje wysoką wytrzymałością mechaniczną połączeń, tłumieniem drgań pracujących konstrukcji lub wyrównaniem niedopasowania łączonych elementów. Cecha ta stwarza także nowe możliwości projektowania, ponieważ przy zastosowaniu taśm VHBTM możliwe jest np. łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej oraz wpływa bezpośrednio na trwałość oraz zwiększenie jakości produktów i sprzętów wykonanych z wykorzystaniem taśmy VHBTM.Więcej informacji o taśmach akrylowych 3MTM VHBTM znajduje się na stronie: www.3m.pl/VHB

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również