350 mln euro unijnego wsparcia dla polskich MŚP

© PixaBay

Udostępnij:

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i PKO Leasing ogłaszają nową umowę w ramach COSME (unijnego programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i małych i średnich przedsiębiorstw) oraz planu inwestycyjnego dla Europy. Celem umowy jest wygenerowanie 1,5 mld zł, czyli 348 mln euro, w postaci nowego finansowania dla 10 tys. polskich MŚP.

Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO Leasing S.A. podpisały umowę w sprawie gwarancji bezpośrednich dotyczącą polskich MŚP, wspieraną ze środków instrumentu gwarancji kredytowych w ramach unijnego programu COSME.


Umowa pozwoli PKO Leasing na udostępnianie MŚP nowego finansowania w formie leasingu i kredytów na korzystnych warunkach przez okres dwóch lat, czyli do 2020 r. Oczekuje się, że z lepszych warunków finansowania skorzysta około 10 tys. polskich przedsiębiorców, w tym przedsiębiorstw typu start-up. Maksymalna kwota transakcji została ustalona na 1,5 mln zł (około 350 tys. euro).

Obecna umowa jest największą transakcją dotyczącą gwarancji bezpośrednich, jaką EFI zawarł dotąd z polskim pośrednikiem. – Nowa umowa w ramach COSME to imponujący sukces EFI i PKO Leasing. Polskie MŚP uzyskają dostęp do finansowania inwestycji na korzystnych warunkach, które inaczej byłyby nieosiągalne. Jestem przekonana, że finansowanie pozwoli polskim firmom rozwinąć działalność i zwiększyć swoją konkurencyjność. To właśnie jest celem programu COSME i naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – oznajmiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.


TOP w kategorii
Obecna umowa jest wspierana z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest głównym filarem planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. planu Junckera).

Mamy za sobą długą historię współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, która zawsze przynosiła korzyści polskim przedsiębiorcom. Mogę zapewnić, że korzyści te będą również zapewnione na mocy obecnej umowy w ramach COSME, która posiada największy portfel i będzie obejmować wiele MŚP w Polsce – dodał Andrzej Krzemiński, prezes zarządu PKO Leasing.

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również