7 faktów o obrabiarkach transferowych

7 faktów o obrabiarkach transferowych Surplex

Każdego roku z mikrometrową precyzją produkowane są setki tysięcy przepustnic do systemów wtryskowych silników Diesla, ale również innych metalowych elementów, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z różnych branż. Oto 7 faktów, które mówią, dlaczego obrabiarki transferowe są preferowanym rozwiązaniem przy obróbce bardziej wymagających detali w dużych ilościach.

Obrabiarka transferowa jest obrabiarką CNC do obróbki części metalowych. Wszystkie etapy obróbki – toczenie, frezowanie, wiercenie, cięcie kół zębatych, przeciąganie, dłutowanie, bębnowanie, wygładzanie, szlifowanie i montaż – mogą być wykonane w jednym etapie procesu. Dzieje się tak dlatego, że detal jest mocowany na obrotowym stole podziałowym i jest obrabiany dookoła przez maksymalnie 20 stacji obróbczych (każda z maksymalnie 3 narzędziami w pozycji poziomej i pionowej).

Fakt 1. Obrabiarki transferowe są precyzyjne w skali mikro

Dokładność powtórzeń rzędu 3 μm to standard w przypadku obrabiarek transferowych. Ale jak osiągnąć tak wysoką precyzję przy stale zmieniających się procesach? Rozwiązaniem jest płyta przesuwna. Obrabiane elementy nie są mocowane w stałym uchwycie, lecz na platformie. Płyta przesuwna przenosi je ze stanowiska na stanowisko w obrabiarce transferowej i ustawia detale z dokładnością rzędu mikrometra. Dokładność ±1 μm może być osiągnięta, kiedy elementy są umieszczane w systemie mocowania z punktem zerowym. Jednocześnie czas indeksowania trwa tylko około 2,5 s.

Fakt 2. Obrabiarki transferowe są szybkie i gwarantują wysoką przepustowość

Ponieważ nawet 20 stacji przetwarza jednocześnie kilka komponentów, czasy nieprodukcyjne są zredukowane do minimum. Do tego dochodzi zautomatyzowany załadunek i rozładunek. Oznacza to, że obrabiarka transferowa pracuje do 20 razy szybciej niż centrum obróbcze. Żadna inna obrabiarka nie jest w stanie osiągnąć tak wysokiego tempa produkcji.

Fakt 3. Obrabiarki transferowe umożliwiają maksymalnie elastyczną produkcję

Dzięki wielu wrzecionom elementy mogą być obrabiane wieloma różnymi narzędziami jednocześnie, a więc z maksymalną elastycznością. Ponadto w każdej chwili można dostosować maszynę do nowych wyzwań produkcyjnych. To sprawia, że nadaje się ona do szerokiej gamy produktów. Ponadto można obrabiać wiele różnych metali: stal, mosiądz, aluminium i miedź. Otwiera to szeroki zakres branż, w których można stosować obrabiarki transferowe.

Fakt 4. Obrabiarki transferowe mają szerokie zastosowanie

Obrabiarki transferowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagające elementy muszą być produkowane z wysoką precyzją i w dużej liczbie. Należy do nich np. masowa produkcja części metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego, do budowy aparatów i armatury w hydraulice lub pneumatyce, dla przemysłu elektrycznego i elektronicznego, a także dla branży produkującej zamki i okucia.

W przemyśle motoryzacyjnym np. przepustnice i zawory elektromagnetyczne w systemach wtryskowych silników Diesla są produkowane na obrabiarkach transferowych. Typowym zastosowaniem są również głowice cylindrów do pomp wysokociśnieniowych lub obudowy pomp.

W przemyśle elektrycznym i elektronicznym miedź, aluminium i ich stopy (np. mosiądz) są przetwarzane głównie na wtyczki, gniazda, zaciski, tuleje lub styki. Obudowy zamków, cylindry zamków i klucze to kolejne przykłady typowych produktów wytwarzanych przez obrabiarki transferowe.

Fakt 5. Nowe obrabiarki transferowe są przyjazne dla środowiska, ponieważ są energooszczędne

W porównaniu z wielomaszynową produkcją tego samego komponentu do produkcji z użyciem obrabiarek transferowych oszczędności energii są ogromne. Przy tego typu produkcji bowiem każda maszyna musiałaby być zasilana w energię indywidualnie.

Nowsze obrabiarki transferowe wyposażone są w inteligentne sterowanie energią. Oznacza to, że zasilane są tylko te stanowiska, które są w danym momencie aktywne. To znacznie zmniejsza zużycie energii. W porównaniu z konwencjonalnym centrum obróbczym obrabiarka transferowa potrzebuje tylko około połowy energii – to decydująca przewaga konkurencyjna w czasach wyższych cen energii.

Fakt 6. Obrabiarki transferowe są drogie, ale inwestycja się opłaca

Zautomatyzowana produkcja z minimalną liczbą pracowników, maksymalna kontrola komponentów i maksymalna niezawodność procesu, bardzo wysokie roczne wolumeny produkcji i obróbka wymagająca co najmniej 4 narzędzi. Jeżeli są to wymagania do spełnienia, zakup obrabiarki transferowej może być opłacalny w porównaniu z konwencjonalnymi obrabiarkami.

Inne zalety w porównaniu z produkcją, w której wykorzystuje się wiele maszyn, to niższe nakłady inwestycyjne, mniejsza przestrzeń i mniejsza liczba pracowników, a także krótszy czas potrzebny na przestawienie produkcji. Mniejsza liczba zaangażowanych pracowników oznacza również bardziej jednorodną jakość komponentów.

Czynnikiem, który dodatkowo minimalizuje ryzyko inwestycyjne, jest wysoka elastyczność produkcji obrabiarki transferowej dzięki jej modułowej budowie. Przy dobrej konserwacji ich żywotność wynosi znacznie ponad 30 lat. To sprawia, że ten typ maszyny jest atrakcyjny także w przypadku późniejszej odsprzedaży.

Fakt 7. Obrabiarki transferowe są dostępne także z drugiej ręki

Ze względu na restrukturyzację produkcji dobrze utrzymane obrabiarki transferowe trafiają raz po raz na rynek maszyn używanych. Obecnie można tam znaleźć np. fabrycznie nową, tzn. z zerowym czasem pracy, maszynę imo-space producenta Imoberdorf. Jest ona wyposażona w 8 stanowisk obróbczych, płytę przesuwną i szklaną skalę zwiększającą powtarzalność do 0,5 µm. 

Imo-space oznacza konstrukcję maszyny z – jak sama nazwa wskazuje – dużą ilością miejsca. Maksymalnie 16 stanowisk obróbczych i zmieniarka narzędzi ATC umożliwiają ogromny potencjał produkcyjny.

O Autorze

Victoria Sonnenberg jest redaktorem w wydawnictwie Vogel Communications Group

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę