964 miliony złotych z gwarancją UE dla polskich firm

Polscy przedsiębiorcy oczekują łatwiejszego dostępu do finansowania, najchętniej na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to w szczególności tych, którym najtrudniej o komercyjne finansowanie, tj. mikro i małych, nowopowstających, innowacyjnych oraz prospołecznych. To przede wszystkim do nich właśnie adresowane jest wsparcie najnowszych polskich pośredników finansowych UE. Pierwsze instrumenty ruszą już na gwiazdkę.

W czterech programach ramowych UE na lata 2014-2020 przeznaczono ponad 4,5 mld euro na instrumenty finansowe, zwiększające dostęp do finansowania. Środki te powinny zlewarować w Europie ponad 50 miliardów euro preferencyjnego finansowania. Instrumenty te zostały objęte także wsparciem Planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera).

Dzięki aplikacji polskich instytucji finansowych w programach ramowych UE, oferta finansowania zwrotnego w Polsce zostanie rozszerzona. Będzie to możliwe przez zastosowanie modelu rewolwingowego, a konkretnie tzw. gwarancji portfelowych, udzielanych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny - instytucję UE ds. wsparcia europejskiego rynku MŚP, wiodącego gracza na europejskich rynku inwestycyjnym i poręczeniowym.

- Rozwój instrumentów zwrotnych w polityce rozwoju kraju będzie priorytetem rządu w najbliższych latach. To pozwoli na budowanie potencjału instytucji finansowych w Polsce. Nowe instrumenty finansowe UE uzupełnią krajowe narzędzia wsparcia rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Wykorzystanie finansowania zwrotnego zapewni zwiększenie efektywności inwestycji. Omawiane gwarancje dla przedsiębiorców wpisują się także w plan budowy kompleksowego systemu gwarancyjnego dla gospodarki. Polski rząd uruchomił w tym celu także dwa eksperckie wehikuły wsparcia: ośrodki Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości (EEN) oraz specjalny krajowy punkt kontaktowy ds. instrumentów finansowych, który ma za zadanie wspierać polskich kandydatów w europejskich szrankach - powiedział dr Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Pośrednicy finansowi zapowiadają szeroką tematycznie ofertę nowego finansowania dla przedsiębiorców, adekwatnie do programów. Raiffeisen-Leasing Polska przystąpił do Programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MSP - COSME, dzięki czemu uruchomi finansowanie leasingowe. Idea Bank w ramach tego samego programu zaoferuje preferencyjne kredyty dla start up, ale łącznie z nimi uruchomi także, wcześniej już zapowiadane, finansowanie kredytowe pod egidą Programu Horyzont 2020. Z kolei TISE SA zapowiada finansowanie dla przedsiębiorstw społecznych w ramach EaSI - Programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę