Absolutne enkodery magnetyczne do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

© Balluff

Udostępnij:

Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji wałka lub suwaka. Pozwala to osiągnąć wyższą wydajność, elastyczność i energooszczędność urządzeń produkcyjnych. Enkodery magnetyczne BML firmy Balluff obejmują wytrzymałe, precyzyjne i szybkie systemy do pomiaru pozycji i kąta jako systemy sprzężenia zwrotnego idealnie nadające się do montażu lub bezpośredniej integracji w systemach napędowych i pozycjonowania.

Nowe, wykorzystujące technologię Permagnet Nonius systemy do absolutnego pomiaru pozycji i kąta z kodowaniem magnetycznym uzupełniają lukę w segmencie kompaktowych systemów do pomiaru absolutnego w obudowie IP67 umożliwiającej montaż zewnętrzny. Teraz mamy także otwarte zestawy do pełnej integracji w zastosowaniach obrotowych.Precyzyjnie dopasowana do produktu dynamiczna kontrola napędu zapewnia najwyższą energooszczędność procesu produkcyjnego. Wersje do montażu zewnętrznego w metalowych obudowach o wyjątkowo niewielkich rozmiarach mogą znaleźć zastosowanie nawet w najmniejszych przestrzeniach instalacyjnych, a zestawy otwarte idealnie nadają się do indywidualnej integracji z napędami elektrycznymi.

Budowa systemu
Na system do magnetycznego pomiaru pozycji i kąta BML składa się głowica i magnetycznie kodowana taśma, dostępna zarówno w wersji liniowej, jak i obrotowej. Głowica czujnika przesuwa się nad taśmą z kodowaniem magnetycznym, którego kierunek namagnesowania zmienia się na przeciwny co 2 mm. Ponieważ systemy te wykorzystują do swego działania zjawisko magnetyzmu i działają bezkontaktowo, potrafią wytrzymać wahania temperatury oraz zabrudzenie pyłem i olejem oraz cechują się wyjątkową żywotnością.Dokładny pomiar z użyciem technologii sprzężenia zwrotnego Permagnet Nonius
W produktach firmy Balluff wykorzystywana jest technologia Permagnet Nonius. Zastosowano ja po raz pierwszy do zwiększenia pojemności dysków twardych, gdzie umożliwiła gęstsze rozmieszczenie bitów, pozwalając na znaczne zwiększenie pojemności. Poprzeczne ułożenie biegunów północnych i południowych pozwala uzyskać jednorodne wyrównanie magnesów elementarnych i wysoką gęstość ich rozmieszczenia, co pozwala na ich skanowanie z bardzo dużą precyzją i uzyskanie wysokiej jakość pomiaru.

W porównaniu do systemów tradycyjnych systemy BML z taśmą Permagnet charakteryzują się wyjątkową odpornością na zakłócenia, niską histerezą i minimalnym odchyleniem od liniowości. Enkodery dostępne są w wersji absolutnej i inkrementalnej jako tarcze kodowe do ruchu obrotowego oraz w postaci zwiniętych taśm o długości do 48 000 mm do ruchu liniowego.

Łatwa integracja w zastosowaniach obrotowych
Nowy enkoder BML "Disc 30" jest zapewniającym wysoką dokładność systemem absolutnego sprzężenia zwrotnego, który można łatwo i bezpośrednio zintegrować z silnikami i siłownikami. System sprzężenia zwrotnego enkodera BML Permagnet zapewnia precyzyjną kontrolę silników i napędów, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych systemów magnetycznych i optycznych. Niewielkie zapotrzebowanie na miejsce w zastosowaniach obrotowych to kolejna wyróżniająca cecha; w zależności od wersji długość obudowy wynosi zaledwie 12–20 mm, a średnica 30 mm.

Inną ważną cechą jest szczelina powietrzna między tarczą kodową i modułem procesora elektronicznego o szerokości do 0,5 mm, a więc duża w porównaniu do systemów optycznych. Zaleta takiej szczeliny staje się widoczna przy masowej produkcji silników i siłowników, ponieważ zapewnia wyższą elastyczność, uproszczenie montażu oraz bezpośrednią redukcję kosztów, dając przewagę nad konkurencją.

Inaczej niż mogłoby się wydawać, niezbyt ścisłe tolerancje montażowe i duża odległość między tarczą kodową i modułem procesora elektronicznego (<0,5 mm) nie mają ujemnego wpływu na dokładność systemu. To nowe rozwiązanie pozwala bez żadnej trudności osiągnąć dokładność <0,2° przy rozdzielczości do 17 bitów.

W pełni zintegrowane rozwiązanie na jednym chipie stanowi podstawę procesu skanowania magnetycznego i generacji sygnału. Dane dotyczące pozycji są generowane w czasie rzeczywistym i udostępnione w postaci absolutnej za pośrednictwem interfejsów typowo stosowanych w automatyce: SSI lub dwukierunkowego BiSS C. Analogowe sygnały inkrementalne SIN/COS i ABZ zwiększają poręczność rozwiązania.

Zestaw ewaluacyjny BML do określenia optymalnego rozwiązania
Oprócz zestawu enkodera BML firma Balluff ma również w ofercie zestaw ewaluacyjny. Zawiera on zapewniający wysoką dokładność system do pomiaru kąta Permagnet z poprzecznie namagnesowanym nośnikiem. Podobnie jak w przypadku zestawu enkodera, zapewnia różne interfejsy szeregowe (absolutne) i inkrementalne umożliwiające połączenie z wieloma systemami w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.

www.balluff.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również