Bezpieczne narzędzie podczas obróbki

haimer

Firma HAIMER opracowała system Safe-Lock zabezpieczający narzędzia przed wysuwaniem się podczas obróbki. Polega ona na tym, że specjalne prowadnice w uchwycie narzędziowym pasują do rowków spiralnych na chwycie narzędzia skrawającego dzięki tarciu dwóch elementów i dodatnim kącie blokady. Dlatego też narzędzie skrawające nie wysuwa się z uchwytu narzędziowego. Ponadto, zwiększa produktywność procesu dzięki szybszym dopuszczalnym prędkościom skrawania i zwiększonej żywotności narzędzia

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, od czasu wprowadzenia systemu Safe-Lock, wielokrotnie potwierdzano, że ta metoda mocowania narzędzia jest lepsza od konwencjonalnych uchwytów narzędziowych do frezowania i uchwytów z chwytem Weldon. Dowodzi tego duża liczba partnerów licencyjnych, z których niektórzy plasują się w czołówce wiodących na świecie producentów narzędzi i uchwytów – na przykład Walter, Widia, Sandvik Coromant, Seco Tools, Sumitomo, Kennametal, Helical, Emuge Franken, Data Flute, Niagara, OSG i Mapal. W 2017 roku Iscar i Ingersoll zdecydowali się również oferować narzędzia z chwytem Safe-Lock. Co więcej, portfolio oprawek termokurczliwych, tulei zaciskowych i uchwytów hydraulicznych Safe-Lock stało się o wiele większe w ciągu ostatnich kilku lat. Firma Kennametal i Mapal już pracują nad wprowadzeniem na rynek swojej oferty uchwytów hydraulicznych z systemem Safe-Lock.

Jesteśmy dumni z faktu, że nasz system zabezpieczający Safe-Lock stał się nowym standardem w przemyśle ciężkim i obróbce zgrubnej, a także staje się coraz ważniejszy w innych dziedzinach jak np. frezowania trochoidalne - wyjaśnia Andreas Haimer, dyrektor zarządzający HAIMER GmbH.

Safe-Lock wyłonił się z wymagań dotyczących ciężkiej obróbki, która jest codziennym wyzwaniem w przemyśle lotniczym i energetycznym. Innowacyjne materiały, takie jak różne stopy tytanu, są nie tylko lekkie, ale również bardzo sztywne, odporne na korozję i trudne w obróbce. Dotyczy to nie tylko koncepcji i procesów dla obrabiarek sterowanych numerycznie, ale także narzędzi skrawających i uchwytów narzędziowych, które są w tych procesach używane.

Wiele przedmiotów obrabianych wykonano z litego bloku - podczas tego procesu frezowania usuwa się do 90% materiału. Aby zoptymalizować proces zarówno pod względem ekonomicznym, jak i jakościowym, a także w celu uzyskania wysokiej szybkości usuwania metalu, wybiera się wysokie momenty obrotowe i posuwy z niską prędkością obrotową. Jednak podczas tej operacji High Performance Cutting (HPC) występują duże siły ciągnące. W połączeniu z dużymi siłami skrawania i agresywnymi prędkościami posuwu powstaje ruch zginający narzędzia w uchwycie narzędzia, co w końcu zwiększa ryzyko wyciągnięcia narzędzia. Dotyczy to w szczególności wszystkich konstrukcji uchwytów narzędziowych, które zapewniają dokładne mocowanie i dużą dokładność bicia, np. uchwyty termokurczliwe lub hydrauliczne.

Safe-Lock staje się coraz bardziej popularny w innych branżach i podczas obróbki HSC z frezami walcowymi o wysokiej helisie oraz w obróbce trochoidalnej. Podczas frezowania trochoidalnego, gdzie prędkość cięcia i osiowa głębokość skrawania można zwiększyć za pomocą oprogramowania, wydajność znacznie się poprawiła. W ten sposób operacje frezowania są wykonywane trzy razy szybciej przy głębszych głębokościach cięcia, nawet jeśli chodzi o ciężkie i trudne do obróbki materiały.

Zasada Safe-Lock może być wyjaśniona w następujący sposób: spiralne rowki są szlifowane na chwycie narzędzia tnącego, który ma taki sam kąt jak w narzędziu. W połączeniu ze specjalnym typem obróbki EDM tworzą zamknięte klucze kierunkujące w uchwycie narzędziowym (uchwyty pasowane termokurczliwe, uchwyty zaciskowe lub uchwyty hydrauliczne), a rowki zapobiegają skręcaniu lub wyciąganiu narzędzia skrawającego z uchwytu podczas ekstremalnej obróbki, dzięki czemu eliminujemy bardzo wysokie koszty mogące wystąpić w trakcie obróbki tak kosztownych elementów. Połączenie ochrony przed wysunięciem i wysokiej dokładności bicia prowadzi do zmniejszenia wibracji i podnosi wydajność procesu usuwania metalu. Dzięki temu możliwe jest znaczne zwiększenie szybkości usuwania metalu poprzez zwiększenie głębokości skrawania i posuwów. Ponadto, zostanie zmniejszone zużycie narzędzia.

Źródło: HAIMER

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę