Bezpośrednie połączenie – Rittal Wire Terminal

W firmie Ripploh konfekcjonowanie przewodów odbywa się całkowicie automatycznie za pomocą Rittal Wire Terminal. Nowa maszyna w ciągu jednej ośmiogodzinnej zmiany jest w stanie wykonać 1500 przewodów, ponieważ od momentu rozpoczęcia zadania nie jest już potrzebne żadne działanie operatora, Wire Terminal produkuje drugie tyle w ciągu nocy.

Rittal Wire Terminal płynnie dopasowuje się do skomplikowanych procesów pracy w warsztacie. W porównaniu ze starym rozwiązaniem wydajność konfekcjonowania przewodów wzrasta czterokrotnie, a ponadto obsługa maszyny nie wymaga ciągłej obecności pracownika. Ponadto można określić kolejność konfekcjonowania przewodów i układania ich na szynach.

Taka funkcjonalność jest bardzo ważna dla efektywności okablowywania. Jeżeli na przykład realizowana jest mała seria dziesięciu szaf sterowniczych, to można dobrać kolejność tak, aby pracownik układał ten sam przewód we wszystkich szafach po kolei. Ponieważ po pierwszej szafie procedura jest już znana, to praca przy następnych szafach idzie już znacznie szybciej.
 
Cyfrowa obsługa zamówień

W firmie Ripploh każdy pracownik otrzymuje iPada, za pośrednictwem którego są przekazywane zadania i wszystkie niezbędne informacje. Szafy sterownicze, skompletowane komponenty, a teraz także magazynki z wykonanymi przez Wire Terminal przewodami, są opatrzone kodami QR. Pracownik skanuje kod QR za pomocą tabletu i może realizować zamówienie.

Dzięki temu połączenie montażu z Działem Projektowym jest zawsze aktualne – wyjaśnia szef firmy Andreas Ripploh. Na ekranie wyświetlają się między innymi trasy układania przewodów. To zapewnia nie tylko wysoką wydajność i szybkość, ale jednocześnie bardzo obniża prawdopodobieństwo błędów. 

Zmiany, które pomimo starannego planowania zawsze mogą się zdarzyć, pracownik wprowadza na tablecie za pomocą rysika, bezpośrednio w pliku PDF ze schematem. Metoda ta odpowiada klasycznej funkcji wyróżniania, w której zmiany zaznacza się na wydrukowanym schemacie połączeń. Jednak dzięki cyfryzacji istnieje teraz możliwość przesłania wprowadzonych zmian z powrotem do działu projektowania, co gwarantuje całkowitą zgodność schematu połączeń i gotowej szafy sterowniczej.

Rittal Wire Terminal i następny krok 

Szef firmy Ripploh uważa, że dzięki kompleksowej automatyzacji i cyfryzacji firma osiągnęła już bardzo dużo. – Przy tej samej liczbie pracowników możemy teraz realizować dużo więcej zamówień niż jeszcze przed kilkoma laty. 

Ponieważ Wire Terminal odkłada gotowe przewody do magazynków w określony sposób, można sobie wyobrazić przekazanie ich robotowi, który zajmie się okablowywaniem. – Już teraz pracujemy nad tym i jesteśmy przekonani, że w ciągu około dwóch lat pomysł ten dojdzie do skutku – dodaje Andreas Ripploh.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę