Błyskawiczne podłączanie przewodów

Rittal, przewody © Rittal

Udostępnij:

W budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej często żyły lub przewody podłączane są do miedzianych szyn zbiorczych, zwykle za pomocą czasochłonnych zacisków śrubowych lub przykręconych na stałe zacisków do przewodów przyłączeniowych. Rittal oferuje najszybszą metodę łatwego i bezpiecznego podłączania w postaci nowej generacji bezobsługowych zacisków przyłączeniowych w technologii push-in.

Zaciski push-in mają wiele zalet, a podłączanie przewodów staje się dzięki nim łatwe i szybkie. Nie wymagają konserwacji i nadają się do różnych typów przewodów. Aby wykorzystać te zalety także w systemach szyn zbiorczych, Rittal opracował nową generację izolowanych zacisków przyłączeniowych. W ten sposób konstruktorzy aparatury rozdzielczej i sterowniczej skorzystają na bezpośrednim podłączaniu kabli i przewodów do szyn zbiorczych, dostępnych w dwóch zakresach: 0,5–4 mm² oraz 1,5–16 mm² (także miedzianych szyn zbiorczych o grubości 5 i 10 mm).


Bezproblemowa instalacja
Zaciski można łatwo i szybko zainstalować na szynie zbiorczej. Odizolowaną końcówkę przewodu łączy się z szyną zbiorczą, po prostu wsuwając ją do pola zacisku.

Pierwsze zalety zacisku widać już podczas jego instalacji. Po pierwsze zacisk jest utrzymywany w miejscu na szynie zbiorczej przez osobny mechanizm sprężynowy. Po drugie sprężyna usuwa utlenione warstwy, które utworzyły się na szynie zbiorczej, optymalizując w ten sposób przewodność. Zintegrowany element kontaktowy ze zdefiniowanymi i wydzielonymi punktami styku zapewnia optymalny docisk.

Druga sprężyna wewnątrz zacisku gwarantuje bezpieczne mocowanie przewodu. Jednocześnie docisk ten pozwala na łatwe i szybkie wtykanie przewodów jedno- i wielodrutowych łączonych ultradźwiękowo oraz giętkich linkowych z końcówkami tulejkowymi. Podłączać można też przewody z podwójnymi końcówkami tulejkowymi.

Nowy zacisk przyłączeniowy dzięki swoim właściwościom może redukować potencjalne błędy, takie jak wadliwy docisk czy momenty dokręcania, a także poluzowanie zacisku. Brak konieczności konserwacji zwiększa niezawodność systemu i obniża koszty późniejszych prac serwisowych.


TOP w kategorii


#Produkty

Rittal przewodySzeroki zakres zastosowań
Podłączanie przewodów ochronnych lub neutralnych do szyn zbiorczych, antyzwarciowy odczep napięcia na szynach miedzianych systemu szyn zbiorczych czy konstruowanie rozdzielaczy szeregowych lub bloków rozdzielczych z dużą liczbą zacisków do przewodów wychodzących – nowy zacisk push-in ma wiele zastosowań. Liczne atesty UL i IEC pozwala wykorzystywać go na całym świecie. Nadaje się również do zastosowań w żegludze i środowisku morskim. Obecnie trwają badania w ABS, DNV-GL i LR – aprobaty będą dostępne prawdopodobnie we wrześniu.

O firmie
Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Zatrudnia 10 000 osób i ma 58 spółek córek. Oferuje rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.

Wiodący dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – o rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej.

Założona w 1961 r. firma Rittal jest największym przedsiębiorstwem w grupie prowadzonej przez właściciela – Friedhelm Loh Group.

Źródło: Rittal

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również