Błyskawiczne podłączanie przewodów

Rittal

W budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej często żyły lub przewody podłączane są do miedzianych szyn zbiorczych, zwykle za pomocą czasochłonnych zacisków śrubowych lub przykręconych na stałe zacisków do przewodów przyłączeniowych. Rittal oferuje najszybszą metodę łatwego i bezpiecznego podłączania w postaci nowej generacji bezobsługowych zacisków przyłączeniowych w technologii push-in.

Zaciski push-in mają wiele zalet, a podłączanie przewodów staje się dzięki nim łatwe i szybkie. Nie wymagają konserwacji i nadają się do różnych typów przewodów. Aby wykorzystać te zalety także w systemach szyn zbiorczych, Rittal opracował nową generację izolowanych zacisków przyłączeniowych. W ten sposób konstruktorzy aparatury rozdzielczej i sterowniczej skorzystają na bezpośrednim podłączaniu kabli i przewodów do szyn zbiorczych, dostępnych w dwóch zakresach: 0,5–4 mm² oraz 1,5–16 mm² (także miedzianych szyn zbiorczych o grubości 5 i 10 mm).

Bezproblemowa instalacja
Zaciski można łatwo i szybko zainstalować na szynie zbiorczej. Odizolowaną końcówkę przewodu łączy się z szyną zbiorczą, po prostu wsuwając ją do pola zacisku.

Pierwsze zalety zacisku widać już podczas jego instalacji. Po pierwsze zacisk jest utrzymywany w miejscu na szynie zbiorczej przez osobny mechanizm sprężynowy. Po drugie sprężyna usuwa utlenione warstwy, które utworzyły się na szynie zbiorczej, optymalizując w ten sposób przewodność. Zintegrowany element kontaktowy ze zdefiniowanymi i wydzielonymi punktami styku zapewnia optymalny docisk.

Druga sprężyna wewnątrz zacisku gwarantuje bezpieczne mocowanie przewodu. Jednocześnie docisk ten pozwala na łatwe i szybkie wtykanie przewodów jedno- i wielodrutowych łączonych ultradźwiękowo oraz giętkich linkowych z końcówkami tulejkowymi. Podłączać można też przewody z podwójnymi końcówkami tulejkowymi.

Nowy zacisk przyłączeniowy dzięki swoim właściwościom może redukować potencjalne błędy, takie jak wadliwy docisk czy momenty dokręcania, a także poluzowanie zacisku. Brak konieczności konserwacji zwiększa niezawodność systemu i obniża koszty późniejszych prac serwisowych.

Szeroki zakres zastosowań
Podłączanie przewodów ochronnych lub neutralnych do szyn zbiorczych, antyzwarciowy odczep napięcia na szynach miedzianych systemu szyn zbiorczych czy konstruowanie rozdzielaczy szeregowych lub bloków rozdzielczych z dużą liczbą zacisków do przewodów wychodzących – nowy zacisk push-in ma wiele zastosowań. Liczne atesty UL i IEC pozwala wykorzystywać go na całym świecie. Nadaje się również do zastosowań w żegludze i środowisku morskim. Obecnie trwają badania w ABS, DNV-GL i LR – aprobaty będą dostępne prawdopodobnie we wrześniu.

O firmie
Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Zatrudnia 10 000 osób i ma 58 spółek córek. Oferuje rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.

Wiodący dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – o rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej.

Założona w 1961 r. firma Rittal jest największym przedsiębiorstwem w grupie prowadzonej przez właściciela – Friedhelm Loh Group.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę