Chwytaki RÖHM w technice druku 3D

chwytaki Rohm © Rohm

Udostępnij:

RÖHM jako jeden z pierwszych wprowadził do własnej produkcji i sprzedaży chwytaki MRK wytworzone w technice druku 3D. Pozwoliło to firmie osiągnąć wysoką pozycję w szybko rozwijającym się segmencie automatyki, jakim jest Współpraca Człowieka z Robotem (oznaczenia międzynarodowe HRC – Human-Robot-Collaboration lub MRK – Mensch-Roboter-Kollaboration). 

Obecne trendy w automatyce zmierzają ku wykorzystaniu synergii sił człowieka i robota. Uwaga producentów koncentruje się na polepszeniu i uzdrowieniu warunków oraz atmosfery pracy, a także zmniejszeniu wysiłku fizycznego w monotonnym i ergonomicznie niekorzystnym środowisku pracy. Specjaliści rynku pracy i analitycy finansowi są zgodni, że w krajach wysoko uprzemysłowionych kontrybucja robota do pracy ludzkiej, czyli wprowadzenie tzw. „kolegów montażowych”, pozwoli na ochronę i utrzymanie wysoko płatnych miejsc pracy dzięki poprawie efektywności i wydajności produkcji.Chwytaki RÖHM MRK spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa i standardy norm ISO 10218 i TS 15066. Zaokrąglone naroża i krawędzie oraz specjalne kołnierze i osłony stanowią skuteczną ochronę dla operatorów. Chwytaki produkowane w technice druku 3D mogą sprostać każdemu indywidualnemu wymaganiu w sektorze automatyki. Z ich pomocą można chwytać wszystkie możliwe kształty przedmiotów – bez względu na to, czy proces ten ma zachodzić od zewnątrz, czy od wewnątrz przedmiotu.

Wysoka elastyczność oraz odpowiednia chropowatość powierzchni palców chwytaka umożliwia także mocowanie przedmiotów o różnych średnicach przy wykorzystaniu tego samego urządzenia.

Chwytaki RÖHM MRK charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Materiał chwytaków (poliamid PA12) jest odporny na działanie wilgoci, olejów i smarów, a także został dopuszczony do kontaktu z produktami żywnościowymi. Taka elastyczność eksploatacyjna połączona z wytrzymałą konstrukcją oraz zredukowaną wagą otwiera szerokie spektrum zastosowań technologicznych urządzenia.

Ciężar własny rzędu ok. 300 g (w zależności od kształtu palców chwytaka) jest bardzo mały. Chwytaki MRK wykazują również doskonałe parametry w zakresie trwałości. Mogą pracować w sposób bezobsługowy nawet przez 16 milionów cykli chwytających z częstotliwością do 100 cykli na minutę. W zależności od technologii i kształtu przedmiotu obrabianego chwytaki mogą bezpiecznie chwytać przedmioty z siłą 120 Nm. Bezpieczeństwo właściwej pozycji chwytu gwarantują wbudowane sensory oraz szybko reagujące sterowanie robota. W zależności od tego, czy element ma być obsługiwany w pozycji poziomej, czy pionowej możliwa jest także szybka zmiana pozycji chwytu o 90°.

Wprowadzając na rynek wytrzymałe, lekkie i indywidualnie dopasowane chwytaki MRK, RÖHM wykonał kolejny krok w kierunku rozwoju robotyki i automatyzacji oraz stał się po raz kolejny jednym z liderów innowacji w zakresie produktów wytwarzanych w technice druku 3D.Źródło: RÖHM

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również