Cicha i elastyczna komórka robotyczna

Baumann

 

W dobie przemysłu 4.0 coraz większą popularność zdobywają elastyczne stanowiska produkcyjne wyposażone w roboty. Zgodnie z modułową zasadą budowy powinny być one dostosowywane do indywidualnych wymagań klientów i łatwo łączyć się z taśmami produkcyjnymi.

Za sukcesem nowoczesnych przedsiębiorstw przemysłowych stoją standaryzowane rozwiązania produkcyjne, które jednak z drugiej strony muszą być na tyle elastyczne, by obsługiwać większą liczbę cykli życia produktu. W związku z tym procesy produkcyjne muszą byćłatwo konfigurowalne, szczególnie gdy są ukierunkowane na realizację zasady build-to-order (stworzone na zamówienie). W sprostaniu wymogom stawianym współczesnym procesom produkcyjnym może pomóc nowoczesna technika automatyzacji.

Niemiecka firma Baumann Automation jest producentem komórki robotycznej o nazwie Robox. W najnowszej (ósmej już) wersji oznaczonej jako V8 skupiono się na poprawie tłumienia drgań podczas montażu oraz uelastycznieniu oprogramowania. Producent dostarcza także kompatybilne moduły dodatkowe wykonujące rożne zadania w zakresie produkcji, montażu czy przeprowadzania testów. Bazowe stanowisko z robotem Robox V8 składa się z szerokiego podstawowego modułu produkcyjnego do aplikacji robotów, wykonanego zgodnie z najnowszymi wytycznymi w zakresie budowy maszyn i wysokimi standardami bezpieczeństwa. Komórka jest dostępna w różnych rozmiarach.

Ramy stalowe absorbują drgania
Ponieważ do produkcji czułych elektrycznych elementów konstrukcyjnych konieczne są antystatyczne linie produkcyjne (zdolne do wyładowań elektrostatycznych, ang. Electrostatic Discharge – ESD), w rozwiązaniach w dziedzinie automatyki stosuje się specjalne lakiery na bazie węgla, a zamiast szyby ze szkła akrylowego montowane jest odporne na zadrapania szkło bezpieczne. Poza zdolnością ESD szkło bezpieczne zwiększa również sztywność stanowisk.

Ze względu na te właściwości rozwiązania stosowane w automatyce sprawdzają się również przy produkcji części konstrukcyjnych i modułów z segmentu elektronicznego. W zależności od potrzeb technologia ta może z pojedynczego stanowiska zostać rozbudowana do kompleksowych, wielostanowiskowych linii montażowych. Podczas opracowywania i produkcji czułej i kruchej części konstrukcyjnej w przemyśle elektrycznym niezwykle ważną rolę odgrywa bowiem precyzja – również przy wysokiej częstotliwości taktowania.

Drgania, które przykładowo mogą zostać wytworzone przez 6-osiowego robota, w Robox V8 są absorbowane przez specjalnie opracowaną, bardzo sztywną ramę stalową. Konstrukcja ramowa stanowiska podstawowego została zasadniczo ustabilizowana przez zastosowanie blaszki stalowej kantowanej. Dodatkowo użyto rur czworokątnych, które – wraz ze szkłem bezpiecznym i ramą – zapewniają optymalne tłumienie drgań.

Zastosowanie blachy stalowej w rusztowania komórki robotycznej zapewnia dodatkowo jeszcze jedną korzyść. Puste przestrzenie kwadratowych kolumn nadają się do tego, by zintegrować w nich technikę sterowania i bazę danych. Standaryzowane interfejsy dla mechaniki, elektryki i pneumatyki oferują prostą konfigurację również w przypadku rozbudowy komórki produkcyjnej.

System taki staje się szczególnie opłacalny wówczas, gdy chodzi o zaplanowanie wielostanowiskowych i wielopasmowych rozwiązań produkcyjnych. Sterowanie nim może odbywać się za pomocą jednej komórki robotycznej. Standaryzowane interfejsy pozostałych podstawowych wersji komórek Robox bez układu sterowania dbają o przesył danych, a operatorzy maszyn bezpośrednio nadzorują poszczególne procesy.

Bez wątpienia najprostszym i najszybszym sposobem dopasowania produkcji do bieżących potrzeb jest zmiana parametrów za pośrednictwem dostępnego oprogramowania pozwalającego na modyfikację istniejących procesów obróbczych podobnych produktów za pomocą zestawu danych. Operatorzy urządzeń nie tylko sterują kilkoma stanowiskami w tym samym czasie, ale także dzięki ekranowi multi-touch (obsługiwanemu więcej niż dwoma palcami jednocześnie) z elastycznym menu obsługi otrzymują wgląd we wszystkie procesy produkcyjne.

Funkcjonalne oprogramowanie dla inteligentnych fabryk
Kolejnym istotnym elementem elastycznej i skalibrowanej produkcji jest zdolność dopasowywania oprogramowania. Wraz z szybkim rozwojem ery cyfrowej dostęp do danych stał sięłatwiejszy, a jego zasięg znacznie się poszerzył. Budowane architektury informacyjne i liczba interfejsów stosowanych w produkcji przemysłowej znacznie się rozrosły. Próby połączenia wszystkich procesów produkcyjnych z poziomem nadzorującym (Scada) i systemem realizacji produkcji (MES) wyraźnie pokazują, jakie wyzwania powstają w tym zakresie. Również tu poszukuje się rozwiązań bazujących na założeniu większej liczby cykli życia produktu.

Aby wszystkie interfejsy przesyłały odpowiednie informacje do różnych podsystemów, Baumann rozwinął i zaprogramował rozwiązania w zakresie oprogramowania przemysłowego, które można w łatwy sposób dopasować do nowych architektur informacyjnych. Przykładem jest własne oprogramowanie służące do rejestracji danych procesowych (Dast), w które standardowo wyposażony jest Robox. Wszystkie dane produkcyjne są rejestrowane, przygotowywane i wpływają do systemów kontrolujących pracę produkcyjną (shop-floor-control). Osoby decyzyjne w dziale produkcji oraz zarząd otrzymują szczegółowy podgląd całego łańcucha produkcyjnego, który można precyzyjnie dostosowywać do bieżących potrzeb, w tym produkcji zgodnie z zasadą build-to-order.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę