Ciekawe wdrożenia: Wyścig z czasem

 

Wyścigi samochodowe to miejsce gdzie stawia się wysoką poprzeczkę przed producentami silników – również w odniesieniu do technologii pomiarowych. Firma Pankl Racing Systems w swoim zakładzie w Bruck w Austrii zastąpiła z tego powodu prawie wszystkie ręczne urządzenia pomiarowe maszynami pomiarowymi firmy ZEISS, skracając przez to nawet o 80% czas przeznaczany na pomiary.

Gdy kierowcy Formuły 1 mkną po torze wyścigowym, niekiedy drobiazgi determinują to, kto będzie pierwszy. Wyścig zaczyna się o wiele wcześniej niż na torze – w momencie, gdy projektowany i budowany jest silnik i zespół napędowy.

Wyzwanie: wysokie wymagania, skomplikowane pomiary
„Lżejsze, bardziej niezawodne i w lepszej jakości“ – Mario Pichler, szef Działu Zapewnienia Jakości w Pankl Engine Systems tymi słowami opisuje stale rosnące wymagania zespołów Formuły 1 stawiane komponentom silników.

Inżynierowie Pankl skupiają się zatem nad projektowaniem części, które byłyby jak najlżejsze, a jednocześnie wytrzymywały ekstremalne siły oddziałujące na torze: „Często istnieje tylko cienka granica pomiędzy wagą części a jej trwałością“ – mówi Pichler.

Aby móc przekraczać granice technologiczne, konieczne jest również dokonywanie licznych pomiarów, także już podczas procesu produkcyjnego.

Firma Pankl do niedawna na linii produkcyjnej używała głównie ręcznych urządzeń.

„Kosztowało to wiele czasu i zbyt wiele zależało od umiejętności i wiedzy pracowników“ – przypomina Pichler.

Rozwiązanie: automatyzacja pomiarów na linii produkcyjnej
Mając na uwadze swój główny cel, czyli przyspieszenie pomiarów na linii produkcyjnej oraz zwiększenie ich odtwarzalności, firma Pankl zdecydowała się na wypróbowanie współrzędnościowej maszyny pomiarowej DuraMax  firmy ZEISS.

Ta kompaktowa maszyna pomiarowa jest odporna na wibracje mechaniczne i wahania temperatury, co sprawia, że jest idealna do stosowania w środowisku produkcyjnym.

Inżynierowie metrolodzy znali już wcześniej oprogramowanie pomiarowe ZEISS CALYPSO.  „Maszyna ZEISS DuraMax była dla nas po prostu najłatwiejszą i najszybszą drogą aby natychmiast rozpocząć pracę“ – mówi Pichler.

Technicy zajmujący się pomiarami przenieśli dotychczas stosowane programy pomiarowe na nową maszynę i możliwe było natychmiastowe rozpoczęcie mierzenia pierwszych  części.
„Po dwóch tygodniach nie chcieli się już rozstać z maszyną pomiarową. Decyzja zapadła: zatrzymujemy ją“ – opowiada Pichler.

Korzyści: skrócenie czasu pomiarów o 80 procent
Produkcja części do aut uczestniczących w wyścigach samochodowych to wiele wyzwań pomiarowych. Po pierwsze, precyzja poniżej kilku mikrometrów. Po drugie, niezliczona ilość pomiarów każdej części.  Do tego dochodzą takie czynniki jak małe serie produkcji – 80 a nawet 30 sztuk w serii, oraz ciągle zmieniające się wytyczne i wymagania. To najbardziej popularne utrudnienia produkcji dla sportów motorowych.
Dzięki współrzędnościowej maszynie pomiarowej ZEISS DuraMax firma Pankl może skrócić czas pomiarów nawet o 80 procent.

Przykład: frezowanie konturów na korbowodzie
Zgodnie z raportem testowym konieczny jest pomiar około 80 elementów. Przed wprowadzeniem ZEISS DuraMax pracownicy potrzebowali 1 godziny i 20 minut na wykonanie tego zadania.

Obecnie część mocowana jest na maszynie ZEISS DuraMax, która następnie dokonuje wszystkie wymagane pomiary w zaledwie 15 minut.

W odniesieniu do wielu etapów procesu i początkowych kontroli wyrywkowych powoduje to znaczne oszczędności na poziomie produkcji.

Wprowadzenie maszyny ZEISS DuraMax miało też inne korzyści: ponieważ maszynę pomiarową można stosować bezpośrednio w środowisku produkcyjnym, firma Pankl otrzymuje wysoki stopień pewności co do jakości swoich produktów na każdym etapie produkcji.

Od tego czasu firma Pankl zakupiła cztery maszyny DuraMax.

Więcej o maszynie ZEISS DuraMax oraz inne artykuły na temat wdrożeń można znaleźć TUTAJ.

www.zeiss.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę