Ciekawe wdrożenie: Precyzja w mikrometrach

© ZEISS

Udostępnij:

W pomiarach o wysokiej precyzji w środowisku produkcyjnym jedno narzędzie może decydować o jakości milionów produktów. Zastosowanie współrzędnościowej maszyny pomiarowej z innowacyjna głowicą sprawdziło się w produkcji krótkoseryjnej. Producent narzędzi KWS Kölle jest z tego powodu prawdziwym orędownikiem maksymalnej precyzji i dokonuje pomiarów wszystkich części współrzędnościową maszyną pomiarową firmy ZEISS.

Niemal wszystkie samochody posiadają na kole kierownicy emblemat swojej marki. Dostawcą m.in. narzędzi do tłoczenia takich emblematów dla większości niemieckich producentów samochodów jest firma KWS Kölle z siedzibą w Mauerstetten w Niemczech.Firma ta zajmuje się wytwarzaniem narzędzi do tłoczenia i gięcia, tłoczników wielotaktowych, wielozabiegowych oraz narzędzi do obróbki plastycznej, jak form wtryskowych do stopów cynku i kształtek do wyrobów ze szkła. Jej produkty obejmują również wysoce precyzyjne części w produkcji jednostkowej i małych seriach, prototypy, zespoły, uchwyty i przyrządy pomiarowe. Wymiary i przeznaczenia zamawianych części też są różnorakie: jedna firma zamawia narzędzie do tłoczenia z blachy stalowej o grubości 2 mm wykonane z dokładnością 10 mikrometrów, inna – formę do odlewów plastikowych o długości 300 mm z taką samą dokładnością.  

W ciągu 30 lat istnienia firmy KWS Kölle na rynku potrzeby jej klientów w zakresie dokładności wykonywanych dla nich narzędzi wzrosły. Obecnie maksymalne dopuszczalne błędy są często rzędu jednego mikrometra. Prezes firmy KWS Kölle Helmut Hübner w taki sposób opisuje wymaganą dokładność: „Nawet to, że trzymam tę część w rękach wpływa na zmianę jego kształtu o kilka mikrometrów z powodu ciepła oddawanego przeze mnie.“ Innym wyzwaniem jest rodzaj materiału, z którego wykonywane są narzędzia. Mogą być zbudowane ze stali, innych twardych stopów metali, diamentu, stopów tytanu, ceramiki czy tworzyw sztucznych.

Jeszcze kilka lat temu firma KWS Kölle korzystała z usług zewnętrznych laboratoriów pomiarowych w celu wykonania pomiarów o wysokiej precyzji. To prowadziło do opóźnień w produkcji. Z tego powodu firma KWS Kölle zdecydowała się na zakup własnej maszyny pomiarowej i wybrała portalową maszynę pomiarową ACCURA firmy ZEISS o zakresie pomiarowym 1200 x 901 x 900 mm. Wybór KWS Kölle padł akurat na tę maszynę ze względu jej dokładność i możliwość stosowania w temperaturach powyżej 21°C, bezpośrednio w klimatyzowanej hali produkcyjnej.

Ale decydującym o wyborze czynnikiem była prostota jej obsługi. Wielkości serii produkcji w firmie KWS Kölle są nieduże, zawierają się między jednym a dziesięcioma elementami dla każdego produktu, dlatego konieczne było zminimalizowanie nakładu pracy wymaganego do stworzenia dedykowanych programów pomiarowych.

Jako pilotażowy klient ZEISS firma KWS Kölle otrzymała również możliwość zastosowania nowej głowicy skanującej ZEISS XTR gold.

Dzięki zintegrowanej osi obrotu nowa głowica VAST XTR gold zawsze kieruje trzpień pomiarowy w stronę mierzonego fragmentu, bez wysiłku i bez kolizji dostaje się wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Daje to możliwość kompleksowych pomiarów za pomocą jednej głowicy, a w wyniku tego zwiększoną produktywność i elastyczność maszyny pomiarowej. Dociera ona praktycznie do wszystkich miejsc, nawet w przypadku skomplikowanych geometrii obrabianych elementów, bez strat dokładności.

Firma KWS Kölle może obecnie stosować jedną maszynę do pomiaru wszystkich obrabianych elementów – od skomplikowanych małych części do ważących 500 kg konstrukcji narzędzi – nawet promieni, które w przeszłości wymagały stosowania konturografu.Przyczyniło się to do dalszego zwiększenia dokładności produkcji, ponieważ obecnie łatwiej jest porównywać wyniki, które pochodzących z jednej maszyny pomiarowej.

Od momentu, gdy firma KWS Kölle zdecydowała się na stosowanie maszyny ZEISS ACCURA, mniej jest pytań i dyskusji z klientami na temat wyników pomiarów. Według Hübnera firma „ma teraz nawet większą odpowiedzialność, ponieważ klienci często nie sprawdzają już pracy“.

Więcej informacji o maszynie ZEISS ACCURA i jej użytkownikach znajduje się pod tym linkiem.

www.zeiss.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również