Człowiek Witruwiański wycięty wodą

©

Udostępnij:

Najpierw był pomysł. Pomysł, aby pokazać, że maszyną produkcyjną można również wykonać dzieło sztuki. Dzieło, które będzie ozdobą każdego wnętrza: mieszkania, domu, biura czy ogrodu. Później nastąpiło żmudne planowanie i projektowanie obrazu. Tym razem bowiem waterjet - maszyna do cięcia wodą - miała za zadanie wykonać wierną kopię dzieła mistrza Leonardo da Vinci. Powstała w ten sposób mozaika niezwykła. Jedyna w Polsce, wykonana za pomocą technologii cięcia wodą.

Kiedy słyszymy o maszynach do cięcia wodą, na myśl przychodzą nam obrazki z hal produkcyjnych, gdzie waterjet tnie różne elementy o zastosowaniu przemysłowym. Bo jest to przecież maszyna, która tnie oraz obrabia rozmaite materiały w celach produkcyjnych. Czy więc ta potężna technologia tnąca nawet najtwardsze materiały może zostać wykorzystana w celach artystycznych? Gdzie potrzebna jest delikatność i wprost niezwykła precyzja, aby tworzyć dzieła sztuki?Czoła temu wyzwaniu stawił inż. Zygmunt Cegielski z Malborka, który od wielu lat pracuje zawodowo z maszynami do cięcia wodą. Waterjety nie stanowią dla niego żadnej tajemnicy. Jednak nawet on przyznaje, że zmierzenie się z dziełem wielkiego artysty Leonardo da Vinci „Człowiekiem Witruwiańskim" było zadaniem ryzykownym.
Wystarczy tylko spojrzeć na ten obraz, aby się zorientować, że nie tylko odzwierciedla idealne, ludzkie proporcje, ale również pokazuje praktycznie każdy detal ludzkiego ciała, grymas twarzy, pukle długich włosów. Tworzył go przecież wielki artysta - sam Leonardo da Vinci.

- Projektowanie tej mozaiki było niezwykle trudnym zadaniem. Co prawda maszyny do cięcia wodą są urządzeniami bardzo precyzyjnymi w cięciu i elastycznymi w projektowaniu pracy. Jednak tym razem mierzyłem się nie z elementami produkcyjnymi, ale z prawdziwym dziełem sztuki. Nie wiem, czy ktokolwiek na świecie przede mną wpadł na tak niezwykły pomysł, aby za pomocą waterjeta wykonać mozaikową replikę dzieła sztuki. Ja przynajmniej o tym nie słyszałem - mówi Zygmunt Cegielski.

Zygmunt Cegielski spędził kilkadziesiąt godzin, często zarywając noc, aby zaprojektować dokładnie mozaikę na podstawie obrazu da Vinci. Nie trzeba dodawać, jakie to było żmudne i pracochłonne zadanie. Projektant musiał bowiem dokładnie odwzorować w projekcie każdy, nawet najmniejszy detal obrazu. Tak, aby mozaika mogła zostać wykonana za pomocą waterjeta, aby powstała wierna replika wielkiego dzieła.

- Największą trudność stanowiło dokładne odwzorowanie twarzy „Człowieka Witruwiańskiego" - przyznaje Cegielski - jest tam oddanych wiele drobnych szczegółów.
Kiedy projekt był już gotowy, a materiał - płyty gresowe - dostarczony, zaczął się proces cięcia waterjetem mozaiki.

- To naprawdę niezwykłe przeżycie móc zaprojektować i stworzyć za pomocą waterjeta replikę dzieła tego wielkiego artysty. Jednocześnie dzięki temu udowodniliśmy, jak niezwykłym i precyzyjnym urządzeniem jest maszyna do cięcia wodą - mówi projektant i twórca repliki. - Nadaje się nie tylko do projektowania i cięcia elementów produkcyjnych, ale może być również wykorzystywany w wykonawstwie elementów wyposażenia wnętrz, dzieł sztuki, zadań artystycznych. To świetne narzędzie dla projektantów, architektów czy designerów.

Mozaika została pokazana na Targach Technicon Innowacje 2012 w Gdańsku, gdzie wzbudziła podziw zwiedzających i dziennikarzy. Jej autor postanowił, że wystawi mozaikę na aukcji Allegro w licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mozaikę wylicytowano za ponad 5 tys. zł, a kwota ta zasiliła konto WOŚP.

- To naprawdę piękna rzecz. Wspaniała i unikatowa w światowej skali. Ozdoba każdego wnętrza - mieszkania, domu, biura, korytarza, ogrodu. Mozaika już teraz jest niezwykła. Ale nabierze jeszcze głębi i atrakcyjności po wypełnieniu jej otworów fugą - dodaje Cegielski.Mozaika na podstawie obrazu Leonarda da Vinci powstała we wrześniu 2012 r. Wykonana została maszyną waterjet firmy TECHJET z linii SMARTJET. Do jej wykonania użyto płyt gresowych wysokiej jakości dostarczonych przez firmę Maxkomfort z Gdyni.
Wymiary mozaiki:
- szerokość: 193 cm,
- wysokość: 206 cm,
- grubość płyt: 10 mm.

Więcej informacji: www.techjet.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również