Czujnik do obiektów transparentnych

©

Udostępnij:

Omron wprowadził do sprzedaży czujnik E3S-DB do obiektów transparentnych, który został zaprojektowany specjalnie do branży spożywczej i opakowań. Oferuje jeszcze lepszą detekcję takich obiektów, jak butelki szklane, butelki PET, przezroczyste tacki czy folię pakującą.

Wysoka stabilność detekcji sprawia, że czujnik E3S-DB jest idealny do wykrywania wszelkiego rodzaju materiałów transparentnych, stosowanych we współczesnej branży pakowniczej żywności i napojów.

Aby umożliwić wysokiej precyzji detekcję i pozycjonowanie na transporterach, gdzie obecne są tylko małe przerwy między butelkami, E3S-DB dostępny jest również w wersji o cienkiej wiązce z mocno skupioną plamką, której średnica wynosi zaledwie 2 mm w odległości 200 mm.

Niespotykana wydajność
Zaprojektowany w ścisłej współpracy z klientami produkującymi żywność pod światowymi markami, czujnik E3S-DB oferuje unikalny system optyczny zapewniający detekcję z niską histerezą i szerokim zakresem dynamiki. Dzięki temu wydajność detekcji jest na niespotykanym dotąd poziomie, np. możliwa jest stabilna detekcja zmiany energii światła o zaledwie 3% z odległości nawet 4 metrów od obiektu.

Zaawansowany system optyczny czujnika E3S-DB zwiększa stabilność detekcji poprzez całkowite odcinanie nawet najmniejszych ilości zakłóceń świetlnych, które mogą interferować z detekcją szklanych butelek. To niekorzystne wzmocnienie sygnału, znane jako efekt soczewki w butelce, często jest źródłem problemów z detekcją szklanych butelek na liniach pakujących, wykorzystujących mniej stabilne czujniki.

Aby sprostać oczekiwaniom rosnącego trendu wykorzystania butelek PET w branży napojów, czujnik E3S-DB został wyposażony w technikę zwaną "Polarized Opaquing", która oferuje większą stabilność detekcji poprzez zastosowanie specjalnych filtrów polaryzacyjnych do obiektów PET. Ponadto w czujniku zastosowano zaawansowaną funkcję kompensacji zmian intensywności światła pod wpływem zmiennych warunków otoczenia lub zabrudzenia czujnika.

Przyjazny użytkownikowi
Dzięki nowo opracowanej funkcji "Smart Teach" konfiguracja czujnika E3S-DB może być przeprowadzona szybko i bez trudu. Smart Teach jednocześnie ustala próg zadziałania czujnika oraz uczy czujnik wykrywanego materiału - wszystko w jednym kroku.
Jedyne, co operator musi zrobić, żeby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność detekcji, to doregulować próg zadziałania za pomocą pokrętła, aby uzyskać jego idealny poziom dla konkretnego obiektu.Wtedy, poprzez zwykłe przyciśnięcie przycisku Teach, czujnik automatycznie ustawia sobie moc wiązki i jej czułość, zgodnie z ustalonym zasięgiem detekcji i ustalonym progiem.
    
Informacja o roboczym progu zadziałania czujnika jest wyraźnie widoczna i operator może z łatwością skopiować ustawienia czujnika z jednego na drugi. To oszczędza znacząco czas obsługi w przypadku instalacji wielu czujników na takich samych liniach produkcyjnych lub w razie wymiany uszkodzonego czujnika.

Łatwość obsługi czujnika E3S-DB przejawia się jeszcze w postaci poręcznego i oszczędzającego czas narzędzia monitorującego na komputerze PC. W połączeniu z funkcją Smart Teach narzędzie to pozwala np. ustalić optymalny próg zadziałania poprzez analizę zmian jasności na różnych obiektach, które trzeba wykryć. Jedyna czynność, jaką musi wtedy wykonać instalator, to wybór tego poziomu i przesłanie go do czujnika jednym kliknięciem.


MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również