Czujniki do zastosowań specjalnych

©

Udostępnij:

Firma Eaton wprowadza na rynek nową serię E75/E76 wydajnych czujników fotoelektrycznych z regulowanym obszarem tłumienia tła i znacząco rozszerzonym zakresem detekcji. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest technologia IntelliView. Łączy ona dużą liczbę nowych technik wykrywania kontrastu, koloru i luminescencji dla szczególnie trudnych aplikacji, w których wymagana jest zwiększona precyzja przy większych odległościach i niesprzyjających warunkach otoczenia. Urządzenia dzięki małej liczbie błędów w wykrywaniu sprawdzają się w najtrudniejszych aplikacjach, zwiększając w ten sposób wydajność maszyn i całych instalacji.

Wraz z serią E75/76 Eaton wprowadza czujniki fotoelektryczne z regulowanym obszarem tłumienia tła. Wykrywają one precyzyjnie obiekty do odległości 190 cm, jednocześnie tłumiąc np. wpływ krawędzi opakowania/pojemnika. Oprócz szerokiego zakresu zastosowań, czujniki wyróżniają się prostą instalacją. To pozwala użytkownikom przystosować je na obiekcie do wymagań wynikających z lokalnych warunków pracy.

Firma Eaton opracowała również laserowe czujniki odległości ze zwiększoną głębokością detekcji, specjalnie dla serii E75/E76. Mają one na wyjściu sygnał w przedziale 0-10 V, który zmienia się w zakresie pracy urządzenia proporcjonalnie do odległości pomiędzy czołem czujnika a wykrywanym obiektem. Zintegrowany laser klasy II wykrywa obiekty w zakresie odległości między 0,3 a 4 m. Oprócz wyjść analogowych nowe czujniki są wyposażone w dwa wyjścia PNP, które można zaprogramować tak, aby przełączały się przy ustalanych odległościach.

Czujniki fotoelektryczne firmy Eaton z serii E75/E76 są podzielone na detektory koloru, kontrastu i luminescencji. Czujniki koloru wykorzystują nowy algorytm „chromatyczność plus natężenie”. Zapewnia to zwiększoną czułość na zmiany odcieni koloru i poprawia rozróżnianie skali odcieni szarości. Tryb „chromatyczność plus natężenie” jest zalecany dla zadań detekcji różnych kolorów na tym samym typie materiału w zakresie wykrywania obiektów od 5 do 45 mm od czoła czujnika. Standardowo można zaprogramować trzy odcienie koloru. Ośmiopinowe mikrozłącze M12 zapewnia również transmisję sygnałów analogowych. Wersje ze złączem szeregowym (RS 485) zapewniają zdalną komunikację.

Z drugiej strony czujniki kontrastu są idealne do wykrywania odcieni szarości (np. znaków pozycjonujących) lub obiektów różniących się kolorem, jak również do detekcji obiektów w zakresie odległości do 10 mm od  czoła czujnika.

Dzięki komplementarnym wyjściom czujniki mogą działać w trybie jasno/ciemno. Zintegrowane w standardzie czteropinowe mikrozłącze M12 ułatwia włączenie czujników do istniejących instalacji. Przedmioty z powierzchniami odbijającymi lub obiekty świecące są wykrywane przez czujniki luminescencyjne E75/E76 w zakresie odległości od 8 do 20 mm od czujnika. Przyjazna dla użytkownika procedura konfiguracji umożliwia łatwy odbiór i konserwację czujników kontrastu jak i luminescencyjnych. Użytkownicy mogą dostosować urządzenia do swoich aplikacji w zaledwie trzech krokach i w ten sposób oszczędzić czas w trakcie instalacji czy późniejszych modyfikacji systemu.


www.eaton.euUdostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również