Czujniki M-Bus podłączone w 10 minut

czujniki, hms, produkcja ©

Udostępnij:

Szwedzka firma Processcomponent znalazła sposób na szybkie podłączenie czujników M-Bus do systemu monitorowania energii OptoEMU.

Nowoczesny budynek to nie tylko beton, drewno i stal, ale również skomplikowana sieć cyfrowa łącząca systemy chłodzenia, grzania, instalację wodociągową, instalację elektryczną itp. Typowym problemem właścicieli budynków i integratorów systemów jest to, że nie wszystkie maszyny i systemy mogą się wzajemnie komunikować między sobą.Jednym z przykładów są czujniki ciepła, przepływu, temperatury, energii elektrycznej itp. Czujniki i mierniki często wykorzystują szynę M-Bus nie obsługiwaną przez centralne kontrolery systemu pracujące w sieciach, takich jak Modbus-TCP.

Dokładnie ten problem napotkał szwedzki integrator systemów, Processcomponent AB podczas instalacji systemu monitorowania w jednym z apartamentowców w Gothenburgu. System ten zbiera dane z 72 apartamentów, sklepu spożywczego i centralnego systemu HVAC. W całym budynku są zainstalowane czujniki temperatury, energii elektrycznej i przepływu. Problemem było to, że wspomniane czujniki komunikowały się za pośrednictwem szyny M-Bus, a system monitorowania energii — OptoEMU produkcji Opto22 — korzystał z protokołu Modbus-TCP.

Aby rozwiązać problem komunikacyjny, firma Processcomponent zdecydowała się zastosować bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus produkowaną przez HMS Industrial Networks. Bramka ta dekoduje telegramy M-Bus i mapuje je bezpośrednio w rejestrach Modbus. Dzięki temu sygnały z czujników stają się zrozumiałe dla OptoEMU, umożliwiając bezpośrednią prezentację danych pomiarowych.

Łatwy i szybki dostęp do danych M-Bus

- Jeśli chodzi o bramkę Anybus M-Bus, podoba mi się zwłaszcza jej łatwa obsługa i szybka instalacja - chwali Jonas Karlsson, menadżer sprzedaży w Processcomponent. - Wszystkie czujniki M-Bus są automatycznie wykrywane przez bramkę bez potrzeby wykonywania jakiejkolwiek konfiguracji. Daje to ogromną oszczędność czasu, jako że nie jest wymagana indywidualna konfiguracja poszczególnych mierników - wszystko jest tu identyfikowane automatycznie wraz z nazwą, numerem seryjnym i bieżącymi parametrami. Nie trzeba być nawet w miejscu instalacji o ile dostępny jest w danym momencie pracownik mogący fizycznie podłączyć czujnik do bramki. Skonfigurowanie pojedynczego miernika M-Bus zajmowało wcześniej nawet kilka godzin. Dzięki bramce Anybus obecnie realizujemy to w 10 minut - dodaje.Jak to działa

- Sam proces jest bardzo prosty - kontynuuje Jonas Karlsson. - Użytkownik inicjuje wyszukiwanie dostępnych czujników M-Bus podłączonych do bramki w wyniku czego otrzymuje dane z nich wprowadzone do rejestrów Modbus. Dane te są interpretowane przez system OptoEMU, dostarczający wyniki pomiaru w czasie rzeczywistym.

Konfiguracja bramki jest przeprowadzana za pomocą narzędzia sieciowego. Nie wymaga programowania – dane z mierników automatycznie pojawiają się w OptoEMU w postaci rejestrów Modbus, które są następnie interpretowane i przetwarzane.

OptoEMU — system monitorowania energii

Firma Processcomponent zainstalowała z powodzeniem OptoEMU – system monitorowania energii (EMU) zbierający dane z budynków, paneli elektrycznych oraz z poszczególnych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze i kompresory. OptoEMU dostarcza użytkownikom dane do wglądu online, które mogą być przetwarzane przez aplikację biznesową np. do celów fakturowania. Użytkownicy są również informowani o alarmach generowanych po osiągnięciu określonych poziomów progowych.

Wyniki

Budynek w Gothenburgu jest teraz wyposażony w bramki dostępowe Anybus współpracujące z dwoma systemami OptoEMU-DR2: jednym obsługującym 72 apartamenty i drugim obsługującym sklep spożywczy. Wyniki pomiarów mogą być rejestrowane w pliku Excel, który może być pobierany przez FTP. Mogą być też wysyłane bezpośrednio do bazy danych SQL lub systemów HMI/SCADA za pośrednictwem serwera OPC.

Ponieważ właściciele budynków zyskują teraz dostęp w czasie rzeczywistym do danych z poszczególnych apartamentów, mogą otrzymywać alarmy po osiągnięciu określonych poziomów progowych. Dostęp do danych z mierników umożliwia również szybkie i zautomatyzowane wystawienia faktur dla właścicieli apartamentów.

Źródło: Informacja prasowa producenta

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również