Czwarta rewolucja w polskich fabrykach

Raven Media

Oczekiwania polskich przedsiębiorców w zakresie Przemysłu 4.0 i aktualna sytuacja były tematem przewodnim konferencji zorganizowanej podczas targów ITM 2019 przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową AHK.

Wpływ automatyzacji i robotyzacji na procesy produkcyjne i wynik finansowy, pułapki związane z wdrażaniem nowych technologii oraz rola komunikacji i IT w smart factory to główne poruszane na konferencji tematy. Podczas spotkania eksperci-praktycy dzielili się swoim doświadczeniem w obszarze wdrażania czwartej rewolucji przemysłowej. Jarosław Gracel, członek zarządu w Astor, mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi fabrykami podczas wprowadzania zasad Przemysłu 4.0. Gracel pełni funkcję dyrektora ds. Przemysłu 4.0 w firmie, która prowadzi również szkolenia pn. „Droga do Przemysłu 4.0”. Ich celem jest zapoznanie uczestników z możliwościami, jakie niesie ze sobą czwarta rewolucja przemysłowa.

Wśród zaproszonych gości byli także reprezentanci Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która powstała w celu wzmacniania kompetencji i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. O działaniach fundacji podczas konferencji opowiadała Katarzyna Nosalska, członek zarządu fundacji, reprezentująca także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Na zakończenie konferencji odbył się panel „Okiem Praktyków”, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm: Trumpf, Kuka, PwC, Still, Volkswagen. Firma Trumpf już od kilku lat ma dla swoich klientów ofertę zgodną z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0, obejmującą zarówno doradztwo w zakresie przygotowania produkcji do wyzwań związanych z tworzeniem sieci, jak i rozwiązanie TruConnect, dzięki któremu można krok po kroku stworzyć tzw. smart factory. Firma PwC natomiast od kilku lat przygotowuje materiały dotyczące Przemysłu 4.0, w tym m.in. raport „Przemysł 4.0 – wyzwania współczesnej produkcji”, w którym zaprezentowano sześć etapów wdrożenia czwartej rewolucji przemysłowej.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę