Ekologiczny beton, który oczyszcza powietrze

Pixabay

Na rynku jest wiele urządzeń, które pomagają w oczyszczaniu powietrza i dbają o jego jakość. Są to maski antysmogowe czy zasłony, które pod wpływem światła dzięki fotosyntezie oczyszczają powietrze. Rozwiązania są przeróżne - bo potrzeby są ogromne, a jednym z bardziej znaczących może być beton o właściwości oczyszczania powietrza. Dzięki użyciu w  produkcji nanometrycznego dwutlenku tytanu utlenia szkodliwe tlenki azotu zawarte w spalinach. Taki cement może być stosowny m.in. w kostce brukowej, dachówkach czy panelach elewacyjnych. 

O tym, że Polska potrzebuje rewolucji w kwestii ekologii wiedzą wszyscy. Raport WHO mówi, że spośród pięździesięciu miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce znajduje się ich aż trzydzieści trzy. W takiej sytuacji maseczki antysmogowe są konieczne, ale to często i tak nie wystarcza i potrzeba znacznie bardziej zdecydowanych działań. Najlepiej gdyby smog pochłaniała sama infrastruktura - co jest możliwe dzięki technologii z wykorzystaniem ditlenku tytanu TiO2.

Cement zmieszany z ditlenkem tytanu ma możliwość oczyszczania powietrza, oczyszczania ze związków azotu, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. A przy naszych problemach ze smogiem to zostało dostrzeżone – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje prof. dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak to działa?

Według opracowania „Fotakatalityczne właściwości betonu zawierającego cement TioCem”, które przygotowali Marcin Sokołowski i Zbigniew Giergiczny, nanokrystaliczny ditlenek tytanu TiO2 pod wpływem promieniowania UV, ulega aktywacji, następnie w dalszej fazie na powierzchni betonu zawierającego TiO2 tworzą się rodniki wodorotlenowe oraz jony tlenowe, które mają silne właściwości utleniające. W efekcie naturalny proces utleniania jest znacznie szybszy, a przy tym szybciej rozpadają się szkodliwe związki, które znajdują się w powietrzu i zanieczyszczają powierzchnię betonu. TiO2 redukuje szkodliwe tlenki azotu NOx, obecne w spalinach emitowanych przez silniki pojazdów. Na koniec procesu na powierzchni betonu tworzy się kwas azotowy, a następnie sole neutralizowane i spłukiwane przez deszcz. Z jednej strony, dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze staje się czystsze, ale też cement dłużej zachowuje czystość.

Mamy już w Warszawie przykłady zastosowania betonu z dodatkiem TiO2, czyli tlenku, który pochłania NOx-y. Nastawienie inwestorów na przyjazne środowisku rozwiązania techniczne i architektoniczne będą powodowały, że tych surowców czy też materiałów będzie stosowanych coraz więcej. Jest to rzeczywiście dobry przykład zastosowania materiału, betonu, który potrafi redukować emisję NOx-ów – przekonuje Ernest Jelito, prezes i dyrektor generalny Górażdże Cement.

Jak wykorzystać?

W warszawiej infrastrukturze już od 2018 pojawiają się pierwsze rozwiązania korzystające z betonu z dodatkiem TiO2. Badania wykazały, że na terenie przy Rondzie Daszyńskiego, przy którym powstał pierwszy antysmogowy chodnik, jest o ok. 30% mniej tlenku azotu niż w innych miastach. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx sięga nawet 70%. W planach są kolejne antysmogowe chodniki, które pojawią się w stolicy jeszcze w tym roku. Ekologiczny beton zastosowany został już także w województwie podkarpackim w produkcji chodnika czy w Krakowie przy elewacji budynku.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę