Ekologiczny piec próżniowy Seco/Warwick dla energetyki

Ekologiczny piec próżniowy Seco/Warwick dla energetyki Seco/Warwick

Siemens Energy, uznany producent turbin gazowych i innych technologii z sektora energii, wybrał ekologiczny piec próżniowy Seco/Warwick z wysokociśnieniowym hartowaniem gazowym 6 bar abs. oraz wysoką próżnią HV dla jednej ze swoich fabryk.

Vector – zielony piec dla energetyki

Urządzenie zapewni bardzo wydajne i czyste ekologicznie procesy na próżni w wysokich zakresach. Dzięki zastosowaniu systemu składającego się z: pompy suchej, wydajnej pompy Roots'a oraz pięciu pomp turbomolekularnych Oerlikon/Leybold, piec spełni restrykcyjne wymagania Partnera.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Zaletą Vectora jest też metalowa komora grzejna, która zapobiega bezpośredniej utracie ciepła do ściany komory próżniowej oraz zapewnia bardzo wysoką czystość procesów. Na ich wydajność ma też wpływ możliwość prowadzenia procesu grzania oraz chłodzenia w 6 brach w dwóch gazach (w azocie lub argonie). Piec posiada ekranową izolacją (metal screen insulation) i metalowe elementy grzejne. Urządzenie będzie głównie przeznaczone do lutowania, starzenia i wyżarzania detali na bazie tytanu, stopów tytanu, super stopów niklu i kobaltu. 
 
Choć Vector to nasz standardowy produkt, ten konkretny model został wyposażony w liczne opcje, które zapewnią naprawdę wysoki standard, tj. niezwykłą czystość procesów lutowania stopów czułych na utlenienie. Dodatkowo, dzięki sterowaniu falownikiem, klient będzie miał możliwość załączenia optymalnej mocy chłodzenia w odpowiednim segmencie procesu. Dużą zaletą są też małe straty cieplne oraz dobry rozkład temperatury w metalowej komorze grzejnej. Piec próżniowy posiada liczne opcje jak chłodzenie kierunkowe, czujniki punktu rosy czy hartowanie izotermiczne zwiększające jego wszechstronność. To nasze pierwsze zamówienie od zakładu produkcyjnego Siemens Energy, ale w przeszłości już dostarczaliśmy sprzęt do producentów turbin gazowych. Turbiny gazowe mogą działać na różne rodzaje gazów, w tym na wodór. Zielony wodór jako nośnik energii bez śladu węglowego stopniowo zwiększa swoją rolę nie tylko w branży energetycznej, ale także w innych sektorach gospodarki, przyczyniając się do ich stopniowej dekarbonizacji. Seco/Warwick chce być częścią procesu zmian energetycznych i wspierania rozwoju zielonych technologii, stąd ten kontrakt jest dla nas bardzo ważny – powiedział Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni, Grupy Seco/Warwick.

Próżnia jako Eco atmosfera piecowa

Piece próżniowe wykorzystują próżnię (podciśnienie uzyskiwane poprzez odpompowanie powietrza) jako atmosferę ochronną dla powierzchni obrabianych cieplnie części. Podstawową zaletą pieców próżniowych jest ich uniwersalność oraz możliwość realizacji procesów tradycyjnie prowadzonych w piecach atmosferowych. Różnice w budowie pieca próżniowego, sposobie prowadzenia procesów oraz minimalnym zużyciu mediów i emisji do środowiska sprawiają, że sam piec próżniowy jest rozwiązaniem Seco/Eco w porównaniu z tradycyjnymi piecami atmosferowymi.

 Ekologiczne cechy próżniowej obróbki cieplnej:

  • idealna jakość powierzchni części (bez dodatkowych czynności)
  • brak utleniania międzykrystalicznego (brak dodatkowej obróbki mechanicznej)
  • brak konieczności stosowania gazów ochronnych (mniejsze koszty i emisje) 
  • minimalne zużycie gazów procesowych (oszczędność kosztów)
  • minimalny czas na przygotowanie i kondycjonowanie atmosfery (oszczędność czasu, kosztów)
  • zerowy czas uruchomienia i wyłączenia, praca na żądanie (oszczędność czasu, kosztów)
  • brak otwartego ognia, brak ryzyka pożaru lub wybuchu (bezpieczeństwo)
  • czysty proces, nie wymaga mycia części (zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego)
  • niska emisja ciepła i produktów ubocznych (ograniczony efekt globalnego ocieplenia)
  • przyjazny dla środowiska (zero zanieczyszczeń)
  • zerowa emisja CO₂ (redukcja śladu węglowego)

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę