Giełdowa Platforma Informacyjna wystartowała

©

Udostępnij:

Zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej produkcja, dane o działaniu bloków energetycznych czy farm wiatrowych, prognozy potrzeb i wytwarzania – m.in. te informacje będzie można znaleźć w jednym miejscu dzięki projektowi pt. GPI –Towarowa Giełda Energii.

Pod adresem www.gpi.tge.pl ruszyła właśnie internetowa strona GPI, czyli Giełdowa Platform Informacyjna. Zebrano tam w ujednoliconej formie wiele istotnych informacji, które dotychczas co były publikowane, ale w różny sposób i w różnych miejscach.

Towarowa Giełda Energii jest praktyczną realizacją unijnego rozporządzenia REMIT, które nakazuje publikowanie istotnych dla rynku informacji wewnętrznych nie tylko wytwórcom energii elektrycznej, ale i dużym odbiorcom, których zachowanie ma wpływ na cały hurtowy rynek energii. Składa się ona z trzech głównych części: obowiązki wynikające z REMIT, system elektroenergetyczny oraz dane giełdowe.

W ramach części dotyczącej REMIT, na GPI publikowane będą przez uczestników rynku Ważne Informacje Transakcyjne - krótkie komunikaty zawierające istotne dane o awariach, czy planowanych z wyprzedzeniem wyłączeniach bloków.

Kolejny dział to prezentowane w przejrzysty sposób dane o planowanym i rzeczywistym zapotrzebowaniu na moc w kraju oraz o wielkości produkcji. Oddzielnie prezentowane są prognozy krótko i długoterminowe, i ich wykonania dobowe, a także saldo zagranicznej wymiany handlowej – przez połączenia z systemami energetycznymi sąsiadów.

Ostatnim działem są informacje z rynków TGE – np. indeksy cenowe czy wolumeny obrotu energią.

Przy tworzeniu GPI Towarowa Giełda Energii współpracowała z m.in. Urzędem Regulacji Energetyki, PSE, Tauronem, PKP Energetyka, Vattenfallem, PGE, ZE PAK, Towarzystwem Obrotu Energią, Towarzystwem Gospodarczym Polskie Elektrownie, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Zdaniem p.o. prezesa URE Macieja Bando, wprowadzenie narzędzia umożliwiającego równy dla wszystkich - bez względu na czas i miejsce - dostęp do informacji o stanie systemu elektroenergetycznego w kraju, to ważny krok w kierunku równoważenia interesów wszystkich uczestników rynku.

W marcu br. TGE rozpoczyna prace nad analogiczną platformą informacyjną dla rynku gazu.źródło: onet.biznes

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również