Grupa Messer obchodzi 120. urodziny

MM Magazyn Przemysłowy

- Kierunkiem, w którym zmierzamy, jest specjalizacja i elastyczne dostosowanie naszej oferty do specyficznych potrzeb każdego klienta, traktowanego zawsze indywidualnie – mówi Zbigniew Mitukiewicz, dyrektor handlowy i prokurent w Messer Polska, przedsiębiorstwie chemicznym dostarczającym gazy techniczne.

MM Magazyn Przemysłowy: Nazwa Messer kojarzy się z gazami przemysłowymi. Od ponad wieku produkujecie i dostarczacie takie produkty jak tlen, azot, argon, dwutlenek węgla, gazy specjalne i medyczne do klientów w różnych sektorach, od usług gastronomicznych po produkcję przemysłową. To jednak nie wszystko, co macie w ofercie.

Zbigniew Mitukiewicz: – Istotnie, w tym roku mija 120 lat od założenia naszej firmy i związku rodziny Messer z gazami technicznymi, można więc śmiało powiedzieć, że jesteśmy pionierami w zakresie ich produkcji i zastosowań. Obecnie Grupa Messer prowadzi także inne rodzaje działalności. Messer Cutting Systems jest uznanym na świecie producentem przecinarek termicznych do metalu (gazowo-tlenowych, plazmowych i laserowych), sprzętu do cięcia i spawania ręcznego, specjalistycznych palników do podgrzewania płomieniowego, jak również szerokiej gamy palników stosowanych w hutnictwie. Eutectic Castolin jest firmą, która oferuje kompletne technologie, w tym maszyny i materiały dodatkowe pozwalające na regenerację i utrzymanie w pożądanym stanie powierzchni metalicznych narażonych na ścieranie i zużycie podczas eksploatacji maszyn. Misją Asco Carbon Dioxide jest oferowanie urządzeń związanych z dwutlenkiem węgla. Spółka posiada instalacje do produkcji i dostarcza ten gaz na wybranych rynkach wraz z całym osprzętem do jego transportu i magazynowania. Asco jest także ekspertem w zakresie suchego lodu oraz sprzętu i technik zastosowania tego produktu. Kolejna firma, Spectron, od wielu lat dba o zachowanie najwyższych standardów w zakresie instalacji zasilających – zajmuje się produkcją armatur niezbędnych do korzystania z gazów technicznych i tych o najwyższej czystości. Zupełnie innym obszarem działalności zajmuje się BIT Group: projektuje, produkuje i serwisuje aparaturę analityczną wykorzystywaną w szpitalach, klinikach i laboratoriach. Na tych przykładach widać, jak szerokie jest portfolio produktów i zastosowań Grupy Messer, czyli nasz „Messer World”.

Dzisiaj Messer jest największą firmą rodzinną zarządzaną przez właścicieli produkującą gazy przemysłowe, jednak w historii nie zawsze tak było?

- Na samym początku, w 1898 r., w mieście Höchst koło Frankfurtu nad Menem Adolf Messer wraz z kilkoma pracownikami rozwinął produkcję wytwornic acetylenowych i systemów oświetleniowych. Następnie firma rozpoczęła ekspansję międzynarodową i wybudowała pierwszą jednostkę separacji powietrza w Hiszpanii. W latach 60. Messer stał się częścią koncernu chemicznego Hoechst (obecnie Aventis), jednak nadal spółka była zarządzana przez rodzinę. Rozwijano działalność w Stanach Zjednoczonych, Europie Środkowej i Wschodniej, Azji, Ameryce Południowej. Decyzja władz firmy Hoechst o skoncentrowaniu się na biotechnologii wymusiła na początku XXI w. ograniczenie skali działalności naszej firmy, zarządzanej już wtedy przez wnuka założyciela – Stefana Messera. To właśnie dzięki jego energii i staraniom w 2004 r. zreorganizowana spółka całkowicie powróciła do jej założycieli jako Messer Group. Był to nowy punkt wyjścia do systematycznego rozwoju działalności. Właśnie w taki sposób Messer Group stała się największym dostawcą gazów technicznych i technologii zarządzanym przez rodzinę właścicieli.

Jak w strategii firmy wygląda Polska?

- Polska jest na tle Europy bardzo ważnym rynkiem dla naszych produktów i usług, w których widać od wielu lat największą dynamikę wzrostu gospodarczego, wyrażonego poprzez przyrost produkcji przemysłowej. Konsekwentnie od ponad 25 lat rozbudowujemy swoją obecność w Polsce. W tym czasie uruchomiliśmy dwie jednostki separacji powietrza (ASU) w Rybniku i Turku, będące źródłem gazów skroplonych. Systematycznie modernizujemy i rozbudowujemy nasze zakłady napełniające gazy sprężone. Już trzy z czterech takich zakładów, w tym ten najnowszy w Turku, napełniają nowoczesne wiązki MegaPack w technice 300 barów. W takich wiązkach jest więcej gazu, do tego ich konstrukcja pozwala na lepsze zabezpieczenie ich jakości. Poszukujemy nowych branż, które w Polsce rozwijają się dynamicznie, chcemy szybko adoptować nowe rozwiązania zapewniające komfort naszym klientom. Skutkuje to specjalizacją w określonych obszarach i szybkim przyrostem obrotów w przemyśle ciężkim, obróbce metali, elektronicznym, silnie rozwijających się gałęziach przemysłu spożywczego oraz wybranych obszarach medycyny. Ponieważ rynek polski jest coraz bardziej wymagający pod względem jakości produktu i szybkości reakcji na zgłaszane zapotrzebowanie, nieustannie wprowadzamy nowe rozwiązania w zakresie produkcji i logistyki. Jakość naszych produktów wytwarzanych w Polsce spełnia najwyższe światowe standardy.

Jakich zmian można się spodziewać w obszarze gazów w ciągu najbliższych kilku lat? Jakie są obecnie trendy w branży?

– Patrząc w szerokiej perspektywie, obecnie mamy do czynienia z koncentracją w branży i prowadzeniem przez największe firmy gazowe działalności w skali globalnej. Także Messer jest w tej grupie: koncentruje się na Europie, rynkach azjatyckich i ponownie inwestuje na rynkach obydwu Ameryk. Kierunkiem, w którym zmierzamy, jest specjalizacja oraz elastyczne dostosowanie naszej oferty do specyficznych potrzeb każdego klienta, traktowanego zawsze indywidualnie. Zwiększanie zasięgu geograficznego pozwala na zdobywanie kolejnych doświadczeń na różnorodnych rynkach światowych i przekuwanie ich w nowe pomysły i rozwiązania, które możemy z sukcesem proponować naszym klientom.

Rozmawiał Dariusz Łuciów

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę