Hala produkcyjna w oczach menadżera

TechHive

 

Gdzie znajduje się „serce” zakładu produkcyjnego? Najczęściej w odpowiedzi na to pytanie słyszymy słowo: na produkcji. Tak, jeśli synonimem tego słowa jest hala produkcyjna. Oprócz tego, że ona jest sercem zakładu produkcyjnego, to również jest niedocenionym źródłem informacji potrzebnych czy wręcz niezbędnych w procesie zarządzania.

Hala produkcyjna to podstawowe źródło informacji m.in. dla kierownika produkcji o postępach w realizacji zleceń, dla księgowych o rzeczywistych kosztach, dla kadrowych o czasie pracy pracowników. Hala produkcyjna to także źródło informacji do realizacji działań związanych z doskonaleniem procesów produkcyjnych i logistycznych. Rolę hali produkcyjnej w procesie pozyskiwania informacji przedstawia ilustracja 1. Każdy z działów, które przetwarzają informacje pozyskane z hali wykorzystuje odpowiedni moduł, stanowiący spójny element jednego systemu ERP.

Aby być na bieżąco
Specjaliści i operatorzy na hali produkcyjnej nie muszą mieć dostępu do złożonego funkcjonalnie systemu ERP. Dla nich liczy się czas i możliwość prostego wprowadzania informacji, które zostaną przetworzone w systemie ERP przez odpowiednie działy w biurach firmy produkcyjnej. Dlatego dla pracowników hali produkcyjnej firma Streamsoft udostępniła specjalną aplikację obsługiwaną za pomocą panelu dotykowego. Aplikacja ta jest prosta w obsłudze, wyświetla kluczowe funkcje, za pomocą których pracownik może szybko wprowadzić informacje o tym, ile wykonał, jaką operację zrobił, ile zużył materiału, jakie wystąpiły problemy. Dane wprowadzone za pomocą panelu dotykowego od razu trafiają do systemu ERP obsługiwanego przez osoby pracujące w biurach firmy produkcyjnej. Dzięki temu informacja bez opóźnień trafia prosto z hali produkcyjnej do osób zarządzających, które na bieżąco znają stan produkcji i mogą decydować o wykorzystaniu posiadanego potencjału do realizacji kolejnych zleceń oraz ustalać priorytety ich realizacji.

 

Dzięki informacjom zarejestrowanym przez pracowników za pomocą panelu dotykowego osoby zarządzające produkcją w systemie ERP będą mogły określić stan realizacji zleceń, postęp prac, rzeczywisty czas trwania poszczególnych operacji i czynności, przestoje gniazd produkcyjnych, dodatkowe, nieprzewidziane zużycie materiałów, rozliczenie odpadów itp. Dział księgowości otrzyma w systemie ERP informacje do rozliczenia poszczególnych zleceń, bieżący stan produkcji w toku, dokumenty magazynowe rozliczające operacje, rzeczywistą wycenę materiałów i surowców, informacje o kosztach rzeczywistych. Z kolei dział kadr otrzyma informacje dotyczące ewidencji czasu pracy pracowników realizujących poszczególne zlecenia produkcyjne, efektywność pracy, wyniki pracy w celu naliczenia wynagrodzenia akordowego, ewidencję wyników dodatkowych prac okołoprodukcyjnych, możliwość ustalenia rozdzielnika kosztów wynagrodzeń na zlecenia i/lub miejsca powstawania kosztów. Ilustracja 3 pokazuje, jakie rozwiązania informatyczne mogą połączyć ze sobą informacyjne halę produkcyjną i biura.

 

Panel meldunkowy jest kluczowym rozwiązaniem w tym powiązaniu hali i biura, ponieważ zasila system ERP danymi z hali.. Pracownicy na hali nie muszą wypełniać papierowych kart pracy, które ktoś na biurze będzie musiał wprowadzić do systemu ERP z jednodniowym lub kilkudniowym opóźnieniem. Pracownicy na hali mogą mieć do tego stosowne narzędzie informatyczne, a pracownicy w biurach zyskają dzięki temu szybszy dostęp do informacji, które pozwolą im ocenić realne możliwości produkcji.

www.streamsoft.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę