Infrastruktura 19” – jedna szafa do wszystkich zastosowań

Rittal
12.12.2011

Standard 19" przyjął się w centrach obliczeniowych do zabudowy komponentów - od przełączników sieciowych po serwery Blade. W czasach wirtualizacji i przetwarzania w chmurze nic w tym zakresie nie uległo zmianie. Nadal obowiązują identyczne priorytety: wysoka dostępność, bezpieczeństwo i wydajność energetyczna IT. Ponadto systemy stelaży 19" powinny wykazywać się maksymalną elastycznością i być gotowe do rozbudowy.

Wyzwania stojące przed centrami obliczeniowymi i zarządzającymi nimi osobami są różnorodne. Rośnie zależność firm od niezawodnego funkcjonowania IT, aplikacje stają się coraz bardziej rozbudowane i potrzebują więcej zasobów do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym nie bez znaczenia są energooszczędne rozwiązania, które umożliwiają redukcję kosztów.

Dlatego poza samym sprzętem IT również szafy sterownicze i kompletna struktura informatyczna powinny powiększać się wraz z rosnącymi potrzebami firm. Zalecane są przy tym rozwiązania elastyczne i skalowalne, które umożliwiają łatwą modyfikację istniejącej infrastruktury. Spójne rozwiązania dla szaf, klimatyzacji, energii i bezpieczeństwa są warunkiem optymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa inwestycji.

Mocne podstawy
Szafy stanowią podstawę wszystkich istotnych dla przedsiębiorstwa instalacji IT. Decydującym kryterium towarzyszącym wyborowi szafy powinna być jej stabilność. Oszczędne pod względem zajmowanego miejsca rozmieszczenie komponentów w szafach o wysokościach do 42 U prowadzi do wysokiej gęstości upakowania i niższych kosztów eksploatacji szafy. W praktyce wynika z tego, że jedna szafa serwerowa musi przyjąć obciążenia do 1000 kg. Warunkiem dużej nośności jest między innymi zgrzewany i wielokrotnie profilowany stelaż ramy, który następnie zostaje obudowany ścianami bocznymi i drzwiami. Jednocześnie do dużych ciężarów powinny być również przystosowane półki urządzeń i szyny ślizgowe. Najwyższej klasy szafy wytrzymują obciążenie do 150 kg na półkę lub szynę. W pomieszczeniach IT z kontrolą dostępu i klimatyzacją mogą być stosowane otwarte korpusy ramowe z poziomami 19" i o dużej nośności. Ułatwiają one prace instalacyjne i umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Znaczenie ma również głębokość szafy, ponieważ przed i za systemami musi być zapewnione miejsce na rozdział prądu, okablowanie i swobodny przepływ powietrza chłodzącego. Głębokość 1000 mm stała się już standardem. Niektórzy producenci oferują dodatkowo szafy o głębokościach do 1200 mm. Symetryczna budowa szafy zapewnia wnętrze do wszechstronnych zastosowań i pozwala na łączenie szaf w szeregi we wszystkich kierunkach - obok siebie, narożnikowo, a nawet do góry. Jeżeli tego typu rozbudowa jest możliwa w trakcie bieżącej eksploatacji, to ma to pozytywny wpływ na koszty i dostępność IT. Możliwości łączenia w szereg i rozbudowy w każdej chwili, co zapewnia przykładowo klasyk firmy Rittal, szafa TS8, to warunek wydajnego chłodzenia szaf, w których zimne powietrze z wymienników ciepła powietrze-woda jest wdmuchiwane poziomo z boku przed płaszczyznę montażową 19".

Duże i małe pomieszczenia bezpieczeństwa
Zawartość szaf serwerowych i sieciowych jest cenna, więc centra obliczeniowe powinny być odpowiednio zabezpieczone. Modułowe pomieszczenia bezpieczeństwa stanowią zewnętrzną powłokę ochronną: niezależnie od tego, czy jest to centrum obliczeniowe o wysokim poziomie bezpieczeństwa, czy szafy zainstalowane w biurze. W zależności od wymagań stosuje się rozmaite koncepcje ochrony z różnymi klasami odporności - od ochrony podstawowej po wysoko dostępne z minimalną tolerancją na awarie. Aby adekwatnie reagować na wymagania firm, rozwiązania te są modułowe i dają się elastycznie dopasowywać do warunków budowlanych i wymagań dyspozycyjności, na przykład w formie koncepcji pomieszczenia w pomieszczeniu.

W swobodnie dostępnych lokalizacjach, takich jak biura lub pomieszczenia kolokacyjne, wymaga się od szaf odpowiednich zabezpieczeń. Osobom nieupoważnionym dostęp mechanicznie uniemożliwia solidna blokada 4-punktowa. Maksymalną ochronę oferują rozwiązania z różnymi systemami zamknięć i kontroli uprawnień, takie jak transpondery zbliżeniowe lub systemy biometryczne obejmujące całe przedsiębiorstwo. Inną alternatywą są sejfy IT, w których kompleksowo chronione są krytyczne serwery. Taka ochrona stanowi dla firm średniej wielkości interesującą opcję pod względem ekonomicznym. Sejfy IT zapewniają ochronę przed zagrożeniami fizycznymi i są dostępne w wariancie modułowym lub podstawowym. Powłokę fizyczną uzupełniają różne komponenty wyposażenia do chłodzenia, zasilania elektrycznego i awaryjnego oraz monitorowania, tworząc kompletne, kompaktowe centrum obliczeniowe. Krok dalej idzie mikrocentrum obliczeniowe, opracowane przez firmę Rittal wspólnie z dostawcą usług IT firmą Bechtle specjalnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rittal w tej wspólnej koncepcji dostarcza kompletną infrastrukturę i zabezpieczenia fizycznie: sejf Basicsafe jako obudowę, klimatyzację, system wykrywania i gaszenia pożaru oraz rozdział i zabezpieczenie energii. Bechtle odpowiada za właściwe urządzenia IT (serwer, storage itp.) oraz integrację oprogramowania. 

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę