Innowacje w sektorze hydrauliki i pneumatyki

Targi STOM 2017 © MM

Udostępnij:

„Innowacje szansą krajowego sektora hydrauliki i pneumatyki” to seminarium zorganizowane w ramach targów STOM w Kielcach. Jego organizatorami byli: Korporacja Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych z Wrocławia oraz Zakład Urządzeń Mechatronicznych z Politechniki Świętokrzyskiej.

Wśród zaproszonych prelegentów był prof. dr hab. inż. Piotr Dudziński z Politechniki Wrocławskiej, który mówił o innowacyjnych strategiach w nauce stanowiących inspirację dla nowoczesnego przemysłu.Nowoczesna nauka to trzy filary: badania naukowe, edukacja i innowacje – tłumaczy. – Przemysł najbardziej inspirują obecnie nowe technologie. Nie można już mówić o „czystej mechanice”. Dziś to hybryda z elektroniką i informatyką włącznie. Prowadzi to do nowych efektów praktycznych i naukowych.

Profesor między innymi zaprezentował prototyp pojazdu jeżdżącego w pionie po linach. To nowe rozwiązanie klasy światowej, które otrzymało już kilka nagród.

Może on być wykorzystany do badań linii energetycznych – wyjaśnia prof. Dudziński. – Ten pojazd wyposażony jest w głowicę magnetyczną, która „prześwietla” linę nośną i potrafi określić, gdzie następuje uszkodzenie. Ma jeszcze tę zaletę, że autonomicznie omija przeszkody, które napotka na swojej trasie.

O współpracy nauki z przemysłem mówił także Rafał Łabik z firmy Amet S.C. z Wrocławia. Wspólnie z Politechniką Wrocławską badają innowacyjne rozwiązania, jakie mogą zostać wprowadzone w hydraulice siłowej. Polegają one na zastosowaniu przekształtników częstotliwości w układach hydraulicznych, takich jak regulatory stałego ciśnienia.

Dr inż. Zygmunt Domagała z Politechniki Wrocławskiej omawiał natomiast metody synchronizacji ruchu elementów wykonawczych stosowanych w układach hydraulicznych. Przywoływał zarówno nowatorskie metody, jak i te tradycyjne.Stare sposoby są sprawdzone, jednak w ich przypadku błędy wynoszą powyżej 5% – tłumaczył dr Domagała. – Gdy stosujemy nowe metody, błędy wynoszą poniżej 0,5%. Ich wadą jest natomiast koszt. Poza tym nie zawsze zdają egzamin. Nie sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Na razie więc tradycyjne metody nie zostaną wyparte.

Więcej o innowacjach w sektorze hydrauliki i pneumatyki można dowiedzieć się jeszcze w czwartek, odwiedzając stoiska wystawców uczestniczących w targach STOM w Kielcach.

Udostępnij:

DrukujDominika Gorgosz
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również