ITM Polska 2016: w natłoku zdarzeń

MM Magazyn Przemysłowy

Tegoroczne targi Innowacje – Technologie – Maszyny, które w dniach 7-10 czerwca br. odbywały się w Poznaniu, cechowały się wyjątkową dynamiką. Eventy, prezentacje, jubileusze – każda firma chciała w inny sposób zapisać się w pamięci odwiedzających. Efektem był bardzo bogaty program wydarzeń, który poza imprezami targowymi obejmował całe mnóstwo spotkań organizowanych indywidualnie przez wystawców.

Wbrew opinii niektórych o randze targów nie świadczy cena metra kwadratowego powierzchni wystawienniczej, lecz liczba zawartych podczas nich kontraktów biznesowych – mówił prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa podczas uroczystego otwarcia ITM Polska 2016. – Dlatego w tym roku po raz drugi organizujemy Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING mające na celu wspieranie przedsiębiorców w nawiązywaniu współpracy z podwykonawcami i kooperantami.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Poza nimi formuła ITM Polska 2016 obejmowała również II Forum Odlewnicze FOCAST oraz – po raz pierwszy – targi 3D Solutions dedykowane technologiom przyrostowym. Łącznie imprezy te zgromadziły ponad 1000 wystawców z 27 krajów, m.in. z Niemiec, Czech, Francji, Włoch, a nawet Tajwanu. Ich stoiska w ciągu czterech dni odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, w tym liczna grupa decydentów poszukujących konkretnych rozwiązańz zakresu obróbki metali, spawalnictwa, odlewnictwa lub druku 3D. Mogli oni wybierać spośród szerokiego asortymentu zarówno dobrze znanych, sprawdzonych produktów, jak i urządzeń nowych, po raz pierwszy prezentowanych w Poznaniu oraz rozwiązań nagrodzonych Złotym Medalem ITM Polska 2016 za najlepszy produkt targowy.

 

Próżnia i ultradźwięki

Jednym z nich było przemysłowe urządzenie myjące TARRA Compact 200 HP firmy GT85 Polska. Jury doceniło zastosowaną w nim innowacyjną technologię „mycia próżniowego” w zanurzeniu, która umożliwia przyspieszenie procesu czyszczenia przy zachowaniu wysokiej jakości procesu.

Maszyna ta stała się również przedmiotem prezentacji zorganizowanej 8 czerwca na stoisku producenta. Odpowiedzialny za promocję firmy Grzegorz Sirko przedstawił zaproszonym gościom zalety autorskiej technologii, w tym m.in. możliwość szybszego odgazowywania cieczy dzięki połączeniu działania ultradźwięków oraz próżni nad lustrem kąpieli myjącej, a także wysoką elastyczność w wyborze metody mycia z wykorzystaniem różnych cieczy zgromadzonych w trzech niezależnych zbiornikach.

 

Odczarować Nakamurę

Na stoisku swój event zorganizowała również firma RANDS – dystrybutor obrabiarek CNC firm Star Micronics, Nakamura-Tome oraz Alfred H.Schütte. Uczestnicy śniadania prasowego mogli nie tylko zapoznać się z wynikami sprzedaży dystrybutora za zeszły rok, ale także przekonać się, jak pracują automaty tokarskie Star Micronics oraz wielozadaniowe centrum obróbcze Nakamura-Tome.

Staramy się odczarować maszyny Nakamury, które w Polsce nie bez racji uchodzą za urządzenia wysokiej jakości, ale i o wysokiej cenie – mówił Grzegorz Janus, przedstawiciel techniczno-handlowy firmy. – I rzeczywiście, świadomość klientów powoli się zmienia. Coraz więcej z nich dostrzega bowiem, że realne oszczędności można osiągnąć tylko inwestując w produkty wysokiej jakości.

 

Vector dla pomysłowych

Złote Medale ITM Polska 2016 nie były jednak jedynymi nagrodami rozdawanymi podczas targów. Oprócz nich organizatorzy przyznali również wyróżnienia Acanthus Aureus za najpiękniejsze stoisko targowe, a także nagrody okolicznościowe dla przedsiębiorstw obchodzących okrągłe jubileusze swojego istnienia.

Własną uroczystość wręczenia nagród zorganizowała również firma igus – producent przewodów, bębnów kablowych i prowadników do zastosowań przemysłowych. Wyróżnienie vector przyznawane jest rokrocznie na całym świecie klientom przedsiębiorstwa wdrażającym najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem produktów igus. W tegorocznej, piątej edycji konkursu główną nagrodę otrzymała firma AP Artus, która zastosowała prowadniki igus w procesie mycia i suszenia taboru kolejowego. Drugie miejsce przypadło Przedsiębiorstwu Specjalistycznemu Teatr za wykorzystanie bębnów kablowych e-spool w systemach oświetlenia i nagłośnienia sceny, zaś trzecią lokatę zajęła firma ELECTRO HOUSE Krzysztof Wyborski, która prowadniki igus użyła do prowadzenia okablowania zasilającego przenośniki taśmowe w kopalni.

 

Bolid F1 i koncert pod Iglicą

Mimo że niekiedy bardzo różne w swoim przebiegu, wszystkie wydarzenia targowe organizowane przez wystawców cechowało jedno: dążenie do zaprezentowania się w jak najciekawszy sposób, tak by zostać zauważonym i zapamiętanym przez odwiedzających.

Firma Abplanalp zorganizowała w tym celu dla swoich klientów prezentację bolidu Formuły 1 zespołu Haas połączoną z miniwykładem na temat organizacji i przebiegu zawodów, który poprowadził Mikołaj Sokół – znany komentator rajdów F1. Nie zabrakło ciekawostek i nowinek prosto z kabiny kierowcy, jak choćby tej, że podczas jazdy musi on utrzymywać pozycję półleżącą, a wciśnięcie hamulca „do dechy” wymaga użycia siły równej 120 kg.

Z kolei Bystronic postawił na prestiżową lokalizację, zapraszając klientów do znajdującej się na terenie MTP Iglicy. Uczestnicy imprezy zorganizowanej z okazji 10-lecia działalności polskiego oddziału firmy mieli okazję poznać szwajcarski zarząd, uścisnąć rękę jej przedstawicielom, a także wziąć udział w gali rozdania nagród dla najstarszych i największych klientów. Imprezę uświetnił występ trio smyczkowego, a także prezentacja historii Bystronic Polska.

Galeria artykułu

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę