Jak najbogatsze gospodarki inwestują w robotyzację

©

Udostępnij:

Robotyzacja przemysłu, ale również naszego codziennego życia, jest już praktycznie nieunikniona, a pandemia koronawirusa może tylko przyspieszyć jej proces. Dużą rolę do odegrania będą miały w tym programy badawczo-rozwoje, które mogą wskazywać dalsze ścieżki rozwoju robotyki, a także wielkość nakładów finansowych ponoszonych na tego typu badania w poszczególnych krajach.

Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, Big Data i 5G, napędzane są w dużej mierze przez programy rządowe. Tak dzieje się w Azji, Europie i Ameryce. Nie inaczej jest i w obszarze robotyki. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w swoim najnowszym raporcie „World Robotics R&D Programs” podsumowała programy, jakie prowadzone są w najbardziej rozwiniętych gospodarkach, a których celem jest przyspieszenie robotyzacji gospodarki danego kraju.

– Każdy kraj ma swoją własną charakterystykę programów robotów w oparciu o jego specyficzne pochodzenie i historię – mówi prof. dr Jong-Oh Park, wiceprzewodniczący komisji ds. badań i członek zarządu IFR. – Dlatego zdarza się, że programy robotyki tworzone przez najbardziej zaawansowane kraje mają zupełnie inny cel strategiczny.


Oficjalne programy badawczo-rozwojowe w obszarze robotyki

Plan strategiczny „Made in China 2025” jest planem poprawy zdolności produkcyjnej całego chińskiego przemysłu. Obejmuje on m.in. wdrażanie zaawansowanych robotów w 10 najważniejszych branżach. Do głównych celów przewidzianych do realizacji w 2020 r. należą: rozwój od trzech do pięciu globalnie konkurencyjnych producentów robotów, utworzenie ośmiu do dziesięciu klastrów przemysłowych, osiągnięcie 45-proc. udziału w rynku krajowym przez zaawansowane roboty chińskiej produkcji oraz zwiększenie wskaźnika gęstości robotów w Chinach do 100 robotów na 10 000 pracowników. W 2019 r. chiński rząd zainwestował 577 mln dolarów w rozwój inteligentnych robotów.

Nowa strategia robotyzacji jest kluczowym elementem stabilnego wzrostu japońskiej gospodarki. Budżet związany z robotami na 2019 r. został zwiększony do 351 mln dolarów. Ma on sprawić, że Japonia stanie się światowym centrum innowacji w obszarze robotów przemysłowych. Plan zakłada inwestycję w robotyzację nie tylko produkcji, ale także ważnych sektorów usługowych, takich jak opieka zdrowotna, rolnictwo i infrastruktura. Japonia jest obecniej największym na świecie producentem robotów przemysłowych i w 2018 r. dostarczyła 52% globalnej podaży.

Zgodnie z ustawą o rozwoju inteligentnych robotów i promocji dostaw w Korei branża robotów przemysłowych ma być głównym motorem napędowym czwartej rewolucji przemysłowej w tym azjatyckim kraju. Zgodnie z wdrażanym planem rozwoju inteligentnych robotów opublikowanym w 2019 r. promowane mają być najbardziej obiecujące sektory gospodarcze, zarówno prywatne, jak i publiczne, w tym przede wszystkim produkcja przemysłowa, wybrane obszary usługowe (w tym opieka zdrowotna i logistyka), kluczowe technologie nowej generacji oraz oprogramowanie robotów. Budżet związany z robotami na 2020 r. wynosi 126 milionów dolarów. Według danych IFR w 2018 r. w Korei Południowej było ok. 300 000 działających robotów przemysłowych (+10%). W ciągu ostatnich pięciu lat kraj ten podwoił liczbę robotów przemysłowych.

W przypadku państw unijnych projekty z obszaru robotyki finansowane są z programu „Horyzont 2020”, tj. ósmego programu ramowego Unii Europejskiej, obejmującego szeroki zakres tematów – od produkcji, zastosowań komercyjnych i opieki zdrowotnej po robotykę konsumencką, transportową i rolno-spożywczą. Dzięki temu programowi UE zapewnia ok. 780 milionów dolarów na badania i innowacje w dziedzinie robotyki w ciągu siedmiu lat pracy. Główne tematy programu na lata 2018–2020 związane były z digitalizacją przemysłu za pomocą robotyki, aplikacjami robotyki w obiecujących nowych obszarach oraz podstawowymi technologiami robotyki, takimi jak sztuczna inteligencja i funkcje poznawcze, mechatronika poznawcza, interakcja człowiek-robot oraz modelowanie narzędzi do projektowania i konfiguracji.

W ramach strategii high-tech Niemcy wspierają z kolei wykorzystanie nowych technologii cyfrowych w przemyśle i administracji. Program „PAiCE” z pięcioletnim budżetem w wysokości 55 milionów dolarów wspiera rozwój platform przemysłu cyfrowego, a także współpracę między firmami korzystającymi z tych platform. Projekty zorientowane na robotykę koncentrują się na takich obszarach jak usługi, logistyka i produkcja. Niemcy to piąty co do wielkości rynek robotów na świecie i numer jeden w Europie. W 2018 r. Liczba sprzedanych robotów wzrosła o 26% do rekordowego poziomu prawie 27 000 sztuk.

Wspierany przez rząd USA program National Robotics Initiative (NRI) został uruchomiony w celu wspierania prac badawczo-rozwojowych w sektorze robotyki. Główne cele tego programu koncentrują się na podstawach naukowych, technologiach i zintegrowanych systemach potrzebnych do osiągnięcia wizji wszechobecnych robotów współpracujących, pomagających ludziom w każdym aspekcie życia. Ponadto NRI-2.0 zachęca do współpracy środowiska akademickie, przemysłowe, organizacje non-profit i inne organizacje. Budżet na 2019 r. wyniósł 35 milionów dolarów. Dodatkowe fundusze na rozwój robotyki do zastosowań obronnych i eksploracji kosmosu są zapewniane przez Departament Obrony i Mars Exploration Program. Według IFR liczba nowych robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosła ósmy rok z rzędu do nowego rekordu w 2018 r.

Źródło: IFR

Udostępnij:

Drukuj


TOP w kategoriiMMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również