Jak nie utonąć w śmieciach

Santrade

Linie i maszyny do recyklingu są nieodzownym elementem zakładów segregacji odpadów. Warto podkreślić, że urządzenia tego typu są wysoce zaawansowane technologiczne. Uwzględnia się w nich wiele nowatorskich rozwiązań technicznych z zakresu mechaniki, elektryki oraz systemów sterowania.

Za ponownym przetwarzaniem odpadów przemysłowych oraz produkcyjnych coraz częściej stoją już nie tylko czynniki ekonomiczne, związane z oszczędnościami wynikającymi z ponownego wykorzystania tych samych materiałów. Proces ten związany jest też z wprowadzaniem przez ustawodawców zmian w prawie mających w coraz większym stopniu chronić środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że wiele firm jest zainteresowanych wykorzystywaniem maszyn i linii do recyklingu. Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń tego typu, różniących się między sobą budową, funkcjami oraz przeznaczeniem. Przyjrzyjmy się zatem kompleksowym liniom do recyklingu odpadów wielomateriałowych, belownicom, a także na maszynom do recyklingu opon oraz kabli i przewodów.

Recykling odpadów wielomateriałowych
Najmniejsze urządzenia do recyklingu odpadów wielomateriałowych cechują się wydajnością, która pozwala przerobić około 300 kg odpadków w ciągu godziny. Dzięki maszynom tego typu możliwy jest recykling odpadów, takich jak płytki elektroniczne, komputery, kable, elewacje typu „AluBond” i wiele innych. Odpady są rozdrabniane i wielostopniowo odseparowywane.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że linie tego typu są tak naprawdę rozbudowanymi wielomodułowymi maszynami. Pierwszym elementem takiej linii jest rozdrabniacz wstępny. Odpowiada on za początkowe rozdrobnienie odpadów celem późniejszego przeprowadzenia ich separacji – m.in. odseparowania twardych metali od pozostałych, miękkich elementów, np. tworzyw sztucznych. Znajdujący się za rozdrabniaczem wstępnym moduł podajnika taśmowego ze zintegrowanym separatorem magnetycznym pozwala na przechwycenie metali żelaznych.
Kolejny moduł funkcjonalny takiej linii recyklingowej to rozdrabniacz wtórny. Wysokoobrotowy rozdrabniacz przygotowuje materiał do podania go do młyna. Pozostałe po pierwszym etapie recyklingu metale żelazne zostają odseparowane za pomocą kolejnego separatora magnetycznego, a inne materiały trafiają do silosu napełniającego. Takim silosem jest zazwyczaj kontener z układem automatycznego podawania materiału do młyna.
Na tym etapie recyklingu do pracy przystępuje wysokoobrotowy młyn, rozdzielający połączone ze sobą elementy. Przetworzony przez młyn materiał trafia do kolejnego separatora, który oddziela materiały różniące się między sobą ciężarem właściwym. W liniach do reciklingu odpadów wielomateriałowych kluczową funkcję pełni również system filtrujący. Dzięki pracy filtrów i wyciągów odciągających różnego rodzaju pyły zachowana jest należyta czystość końcowego materiału.

Pozostałą część artykułu znajdziecie Państwo na łamach MM Magazyn Przemysłowy 1-2/2011

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę