Jak uniknąć oparzenia w procesie technologicznym wymagającym użycia wysokiej temperatury

Jak uniknąć oparzenia w procesie technologicznym Elesa+Ganter

Konstruktorzy maszyn i urządzeń wielokrotnie muszą zmagać się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa operatora w procesach technologicznych, wymagających użycia wysokiej temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury ryzyko oparzenia drastycznie wzrasta. Oczywiście, osoba obsługująca urządzenie, które emituje wysoką temperaturę, musi stosować niezbędne środki ochrony osobistej i zachowywać wszelkie zasady BHP, jednak zadaniem konstruktora jest zaprojektowanie takich rozwiązań, które zapewnią najwyższy stopień bezpieczeństwa i wygody operatora.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Firma Keller jest rodzinną firmą z 25-letnim doświadczeniem w druku przemysłowym. Specjalizuje się w produkcji maszyn do przemysłowych procesów druku, najczęściej w technice sitodruku, tampodruku i hot stampingu. Maszyny wyprodukowane w Keller mają zastosowanie w branży AGD, reklamowej, motoryzacyjnej, kosmetycznej, farmaceutycznej, opakowaniowej, szkła i wielu innych.

Rys. 1. Maszyna do hot stampingu HS K-Desk Precision produkcji firmy Keller

Maszyna HS K-Desk Precision (rys. 1) jest przeznaczona do zadruku na detalach o zróżnicowanych kształtach (płaskich, wypukłych, wklęsłych) i znajduje swoje zastosowanie w branży kosmetycznej, AGD i motoryzacyjnej. Wykorzystany w maszynie układ drukujący napędzany silnikami serwo, pozwala użytkownikowi na pełną kontrolę nad procesem i daje możliwość tworzenia receptur, skracających czas przezbrojenia do 15 minut. Maszyna może zostać skonfigurowana zgodnie z potrzebami użytkownika i wyposażona w akcesoria, które automatyzują cały proces.

Hot stamping, zwany także termodrukiem lub hot printem jest procesem suchego drukowania i jedną z głównych odmian tłoczenia na gorąco. Technologia opiera się o zastosowanie specjalnych folii, stempli i matryc wykonanych z materiału przewodzącego ciepło w celu uzyskania żądanego wzoru i struktury. Folie stosowane w hot stampingu to kilkuwarstwowe powłoki, które za pomocą nacisku i temperatury przenoszone są na określone podłoże. Rodzaj i typ folii dobiera się do powierzchni, na której będzie aplikowana.

Zalety hot stampingu:

  • wysoka trwałość zadruku,
  • atrakcyjny efekt,
  • stosunkowo prosta aplikacja,
  • wysoka wydajność,
  • sucha metoda druku, która nie zanieczyszcza środowiska.

Matryce najczęściej wykonywane są z jednego z materiałów: kauczuku silikonowego lub metalu. W opisywanym urządzeniu, na płycie grzejnej, służącej do nagrzewania matryc zamontowano uchwyt Elesa+Ganer z izolacją cieplną MMT (rys. 2). Temperatura w tym miejscu osiąga około 250°C. Uchwyt służy do swobodnej wymiany matryc, bez konieczności oczekiwania na wystudzenie urządzenia.

Rys. 2. Uchwyt MMT na maszynie HS K-Desk Precision

Uchwyt z termoizolacją MMT przeznaczony jest do stosowania przy wysokich temperaturach powierzchni. Zastosowane materiały i jego specyficzna budowa zapewniają optymalny rozkład temperatur i obniżoną przewodność cieplną. Dodatkowy element chwytowy wykonany z technopolimeru posiada specjalne kanały „wentylacyjne”, umożliwiające przepływ powietrza pomiędzy nim, a prętem uchwytu, co znacznie redukuje temperaturę nagrzewania powierzchni chwytowej.

Rys. 3. Uchwyt z izolacją cieplną MMT

Wyjątkowy kształt zapewnia komfortowy chwyt i odpowiedni dystans dłoni operatora od źródła ciepła. Uchwyt wyposażony jest w specjalne podkładki dystansowe, które są kolejną przeszkodą dla przewodnictwa ciepła. Ponadto, konstruktorzy Keller użyli płyt dystansowych, które dodatkowo potęgują ten efekt (rys. 4).

Rys. 4. Uchwyt MMT zamontowany na płytkach dystansowych i podkładkach utrudniających przewodność cieplną

Źródło: Elesa+Ganter 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę