KAIZEN a efektywna logistyka wewnętrzna i produkcja

© Remmert

Udostępnij:

 

Z pewnością każdy menedżer zarządzający przedsiębiorstwem produkcyjnym przynajmniej słyszał o filozofii Kaizen i Lean Management. Metody i techniki tej filozofii pozwoliły rozwiązać problem zorganizowania logistyki wewnętrznej i implementacji dodatkowych maszyn obróbczych na małej powierzchni przy równoczesnym zwiększeniu efektywności procesów produkcyjnych i minimalizacji marnotrawstwa w firmie Bühler GmbH w Beilngries.

Funkcjonowanie zgodnie z filozofią Kaizen zakłada nie tylko wyprodukowanie produktów określonej jakości, ale przede wszystkim funkcjonowanie organizacji w formule ciągłego procesu ulepszania. Zatem podstawową regułą jest stałe zaangażowanie oraz chęć do ustawicznego podnoszenia jakości tak produktu, jak i całego przedsiębiorstwa, w tym np. skrócenia czasu realizacji poszczególnych procesów, doskonalenia technicznego elementów systemu, tworzenia kryteriów oceny i nagradzania pracowników, optymalizacji kosztów. Co istotne, ulepszanie i zmiany zgodnie z filozofią Kaizen mają formę stałego procesu – nie jest to więc rodzaj zamkniętego wdrożenia określonych działań, ale funkcjonowania według określonej filozofii. Należąca do koncernu Bühler spółka Bühler GmbH jest jednym z wiodących na świecie dostawców profesjonalnych technologii zarządzania ładunkami sypkimi. Produkowane przez nią urządzenia i maszyny są stosowane m.in. w przemyśle zbożowym i nasienniczym, browarach i fabrykach słodu, w branży budowlanej i chemicznej, w zakładach produkujących paszę treściwą, przy składowaniu nawozów i w przetwarzaniu biomasy oraz recyklingu.Poszukiwanie optymalnego rozwiązania
Firma Bühler GmbH kieruje się w swej działalności szeroko rozumianą filozofią Lean Production, wdrażając założenia tejże na każdym poziomie swych działań. Bühler, funkcjonując zgodnie z japońską filozofią Kaizen, stawia sobie za cel nie tylko ciągłe udoskonalanie produktów i usług, ale również jednoczesną minimalizację marnotrawstwa. Nie inaczej było w przypadku poszukiwań optymalnego rozwiązania z zakresu logistyki wewnętrznej, które w szerszym kontekście miało nie tylko pozwolić na podniesienie efektywności procesów zachodzących w firmie, ale również dawać możliwość rozwoju firmy w przyszłości – dotyczyło to także m.in. nowego zautomatyzowanego magazynu. Klaus Harrer, szef produkcji zakładu w Beilngries, wyjaśnia: „Obecnie w dziale produkcji używamy do obróbki blach płaskich sześciu maszyn. Jednak w nowym magazynie blach miało znaleźć się miejsce dla dziesięciu maszyn, abyśmy w razie potrzeby mogli się elastycznie rozwijać”. Oprócz tego nowy obiekt miał zostać wzniesiony na bardzo małej powierzchni magazynowej.Trafny wybór i implementacja
Po przeprowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę badań rynku spółka Bühler GmbH zdecydowała się na szybki magazyn blach oferowany przez Friedrich Remmert GmbH. Oczywiście wybrane przez Bühler rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zgodnie ze wspomnianą wyżej filozofią Lean i Kaizen. Warto zaznaczyć, że cały proces wdrożenia całkowicie nowego automatyzowanego magazynu blach w firmie Bühler (od planu, przez produkcję po instalację) przeprowadzono zaledwie w 8 miesięcy. Zaimplementowane rozwiązanie to magazyn automatyczny, który składa się z dwóch rzędów regałów ustawionych naprzeciw siebie – jednego z 11. wieżami i drugiego składającego się z zaledwie 3 modułów. Zgodnie z założeniem inwestycji z perspektywą rozbudowy - jest on przygotowany do ewentualnego poszerzenia w przyszłości. Między regałami porusza się układnica o wysokiej wydajności, co umożliwia szczególnie szybki załadunek i rozładunek materiałów. Wokół nowej instalacji zgrupowano pięć maszyn do obróbki: trzy lasery Bystronic Bystar 4020, maszynę do cięcia strumieniem wody Bystronic Byjet 2030 i dwie sztance Trumpf. Są one połączone mechanicznie z magazynem za pomocą przyssawek próżniowych. Wszystkie blachy wychodzące z magazynu stworzonego przez firmę Remmert są obrabiane zgodnie z zasadą „pull“. Jak zauważa Klaus Harrer, szef produkcji zakładu w Beilngries: „Ta wydajna filozofia produkcji wymaga systemu magazynowania najwyższej jakości. Przy zastosowaniu zasady „pull“ konieczna jest szczególnie duża dyspozycyjność układu. W końcu materiały pobierane są tylko wtedy, gdy mogą zostać bezpośrednio przetworzone. Nie stosuje się buforowania. Nowy magazyn i zwiększona do ponad 99% dyspozycyjność układu zaspokajają nasze potrzeby“, a Matthias Remmert, prezes Friedrich Remmert GmbH, dodaje, że: „System magazynowy Remmerta spełnia wszystkie wymagania produkcji opartej o założenia Kaizen. Na przykład koncepcja „Save Space“, którą stosujemy, planując każdy magazyn, świetnie wpisuje się w tę japońską filozofię. W ten sposób redukujemy do absolutnego miniumum zapotrzebowanie na miejsce, zachowując przy tym dużą pojemność magazynu”. Szybkimi procesami załadowania i rozładowania steruje i zarządza oprogramowanie PRO WMS Enterprise. Zgodnie ze strategią magazynowania chaotycznego przypisuje ono każdemu ładunkowi miejsce składowania w obrębie systemu i optymalizuje w ten sposób czas potrzebny na ruchy materiału. Oprócz tego, dzięki programowi magazynowemu zapewniającemu intuicyjną obsługę, można w każdej chwili dokonać kontroli stanów magazynowych, ponieważ wszystkie wchodzące i wychodzące palety są ważone automatycznie. W razie potrzeby PRO WMS Enterprise może też zostać połączony.

 

Korzyści
Jak wyjaśnia Klaus Harrer, dzięki dużej liczbie zamówień i szybkiemu magazynowi Remmerta udało się wydłużyć czas pracy laserowych maszyn tnących z niecałych 17 do średnio 20 godzin dziennie. Mowa tu o rzeczywistej pracy laserów – nie wliczamy do tego czasu ładowania i programowania maszyn. Nie moglibyśmy chyba lepiej ich wykorzystać – ocenia.

 

Dane techniczne:  
Wymiary magazynu (dł. x szer. (dwa rzędy) x wys.) 51,5 x 8 x 6 m
Pojemność magazynu 250 palet, każda o obciążeniu użytkowym 5 t
Wymiar blach 2 x 4 m
Układnica regałowa prędkość przesuwania 100 m/min
Stacja załadowcza 1
Stacje rozładowcze 5
System zarządzania magazynem PRO WMS Enterprise

 

 

www.remmert-polska.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również