KGHM buduje Autostradę

©

Udostępnij:

KGHM wspólnie z największymi uczelniami technicznymi i jednostkami badawczymi w Polsce podpisał umowę o powołaniu Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji. Głównym celem jest wspólne inicjowanie, przygotowywanie oraz realizacja projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.

Instytut Autostrada Technologii i Innowacji jest odpowiedzią polskiego środowiska naukowego i gospodarczego na potrzebę ścisłej i efektywnej współpracy wokół przedsięwzięć mających strategiczne znaczenie dla rozwoju naszego kraju. Wśród inicjatorów konsorcjum jest szesnaście uczelni wyższych, trzy przedsiębiorstwa oraz dwa instytuty. Partnerzy porozumienia będą wspólnie poszukiwać rozwiązań konkretnych problemów technicznych i technologicznych w ściśle wyspecjalizowanych zespołach. 

- KGHM jest liderem innowacji. Jesteśmy zainteresowani innowacjami, a w szczególności ich późniejszym gospodarczym wykorzystywaniem. Dlatego aktywnie współtworzymy Instytut licząc na efekty w postaci dobrych projektów i rozwiązań, oczekiwanych w KGHM - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

 

Autostrada ma pomóc w nawiązywaniu współpracy nauki z przemysłem.

- W Polsce to wciąż trudny problem. Jednak nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej przewiduje wsparcie głównie tych badań naukowych, które są bezpośrednio powiązane z wdrożeniami do przemysłu – powiedział Waldemar Grzebyk z Politechniki Wrocławskiej.

 

Uczelnie, które utworzyły Autostradę Technologii i Innowacji, to Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Poli-technika Świętokrzyska, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. 

Wśród inicjatorów konsorcjum, obok KGHM są też dwa przedsiębiorstwa: TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

www.kghm.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również