KGHM wesprze szkolnictwo branżowe

MEN

KGHM Polska Miedź podpisał listy intencyjne z lokalnymi samorządami i przedstawicielami szkół w sprawie objęcia patronatem 42 klas branżowych w szkołach powiatów legnickiego, lubińskiego, głogowskiego oraz bolesławieckiego. Listy podpisano przy okazji konferencji z udziałem prezesa zarządu KGHM Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

Klasy branżowe, które będą kształcić m.in. przyszłe kadry miedziowej spółki, zostaną objęte patronatem w szkołach w Lubinie, Legnicy, Bolesławcu i Głogowie. Ich uczniowie mogą uczyć się m.in. na kierunkach elektryk, monter, elektromonter czy w kierunku wiertniczym. KGHM uczniom tych klas zaoferuje przede wszystkim pomoc merytoryczną pracowników spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów.

Szefowa MEN w swoim wystąpieniu podziękowała władzom KGHM za odpowiedź na wspólny apel premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji dotyczący wsparcia szkolnictwa branżowego oraz jego promocji.

Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślał z kolei, że KGHM to firma globalna, która musi sprostać zmieniającym się warunkom ekonomicznym i coraz trudniejszym warunkom procesów wydobycia. – Wyzwaniem jest też przygotowanie nowych kadr pracowników, musimy tu dokonać skoku jakościowego, tak by pełnoprawny pracownik KGHM charakteryzował się nadzwyczajnymi kompetencjami – powiedział szef Polskiej Miedzi.

Dodał, że firma stawia na mocną współpracę z samorządami. – Chcemy angażować się w projekty, które zmieniają system edukacji i dostosowują go do realnych potrzeb polskich przedsiębiorców. To potrzeba biznesowa, ale też przejaw naszej odpowiedzialności społecznej za zrównoważony rozwój regionu i polskiej gospodarki – powiedział szef KGHM.

Chcemy pokazać młodym ludziom korzyści i możliwości płynące z ukierunkowanego modelu kształcenia, a przez to zapewnić sobie możliwość pozyskania profesjonalnych kadr w obszarach, w których mamy największe potrzeby: to elektrycy, monterzy, elektromonterzy czy kierunek wiertniczy – dodał.

W reformie szkolnictwa branżowego muszą uczestniczyć wszyscy: pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przede wszystkim rodzice. To właśnie oni decydują o tym, jaką szkołę wybierze młody człowiek. Promowanie szkolnictwa branżowego będzie trwało kilka lat, ponieważ nie łatwo jest nadrobić kilkunastoletnie zapóźnienia – powiedziała minister Anna Zalewska.

Minister edukacji podkreśliła również, że na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczonych jest 9 mld zł. – Z kolei 4 mld dostępne jest w urzędach marszałkowskich. Trzeba te pieniądze mądrze wydatkować, aby odbywało się to z korzyścią dla uczniów. Nie możemy zmarnować tych pieniędzy – wskazała szefowa MEN.

Źródło: KGHM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę