KM4X: nowa wersja zacisku wrzeciona

Kennametal

Szybka wymiana narzędzi modułowych stanowi prostą metodę pozwalającą na zwiększenie produktywności, skrócenie czasu przygotowawczego oraz generalnie na zwiększenie zysków zarówno w warsztatach, jak i dużych firmach produkcyjnych. System KM zaprojektowany przez firmę Kennametal (Latrobe, PA) oferuje najlepsze właściwości w tym zakresie już od ponad trzech dekad. Jest dobrze znany w przemyśle z dużej siły zacisku i bardzo dobrej precyzji i powtarzalności uzyskiwanej zarówno w narzędziach obrotowych , jak i tokarskich.

Kiedy więc gigant lotniczy Boeing złożył w Kennametal zamówienie na złącze wrzeciona dla ciężkiej obróbki o parametrach przewyższających tradycyjne adaptery typu CAT i BT, inżynierowie oprzyrządowania od razu pomyśleli o tej właśnie, znanej i sprawdzonej platformie. W rezultacie powstało 100-milimetrowe złącze wrzeciona z 4-kulkowym systmem zaciagu zamiast standardowych dwóch, zapewniające większą o 40% siłę zacisku od systemu KM przy porównywalnych wymiarach.

To było 15 lat temu. System KM sprawdza się znakomicie i w 2008 roku został zaadaptowany przez ISO (International Organization for Standardization) jako standard ISO 26622. Oryginalny projekt, powstały z inspiracji Boeinga, otrzymał nową nazwę i jest od kilku lat znany na rynku jako KM4X100, stanowiąc popularną platformę wrzeciona wśród takich producentów maszyn, jak Fives Group, Mitsui Seiki, Stama i innych, a także warsztatów poszukujących konstrukcji o dużej sztywności, znajdującej zastosowanie w trudnych warunkach obróbki.

Firma Kennametal zaprezentowała teraz jego 63-milimetrową odmianę adresowaną dla szerszego zakresu obrabiarek.
Siła zacisku, sztywność konstrukcji i dopuszczalna prędkość obrotowa KM4X63 są znacznie większe niż w przypadku jakiegokolwiek innego, stosowanego obecnie połączenia – powiedział Bill Redman, globalny menadżer produktu z oddziału narzędziowego firmy Kennametal.

Obecnie dostępne są uchwyty do mocowania skurczowego, oprawki hydrauliczne HydroForce, uchwyty z tuleją zaciskową TG i ER oraz różnego rodzaju połączenia, zaciski i adaptery modułowe.
Do końca 2016 roku mamy zamiar uzupełnić ofertę o około 30 nowych produktów z których większość będzie dostosowana do rozmiaru od 80 mm do 200 mm, a także noży tokarskich – powiedział Redman. – Zauważyliśmy, że ze względu na bardzo dużą sztywność KM4X umożliwia znacznie zwiększenie długości narzędzi. Oznacza to dla naszych klientów możliwość zwiększenia zasięgu obróbki bez konieczności nabywania specjalistycznych narzędzi, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy obróbce 5-osiowej - mogą oni po prostu założyć narzędzie o wymaganej długości, zarówno przy obróbce z narzędziami obrotowymi, jak i statycznymi. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tej cechy.

Jednym z przykładów jest wytaczadło KM4X o długości 674 mm (26,54 cala), którego działanie zostanie zaprezentowane na obrabiarce wielooperacyjnej Integrex i-400 na stoisku firmy Mazak podczas tegorocznych targów IMTS. – KM4X63 charakteryzuje się maksymalnym momentem zginającym równym 2100 Nm (1548 ft. lb.) oraz siłą zacisku, wynoszącą w zależności od maszyny od 36 do 58 kN (od 8093 do 13038 lb.) – powiedział Redman. – To najmocniejsze połączenie dostępne w tym zakresie wymiarowym.

Jest także szybsze. KM4X63 może pracować z prędkością obrotową do 38000 rpm, większą niż w przypadku HSK-A oraz znacznie przewyższającą prędkości dopuszczalne dla konkurencyjnych marek.

www.kennametal.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę