Koszmar firm transportowych

Preview
Reklama
Reklama

Pracownikowi firmy transportowej należy się zwrot kosztów hotelu, w którym nocował podczas zagranicznej podróży służbowej. Tak uznał Sąd Najwyższy, rozpatrując pytanie sądu niższej instancji w związku ze sprawą wytoczoną pracodawcy przez kierowcę TIR-a.

Sąd Najwyższy (SN), rozpatrując pytanie sądu niższej instancji w związku ze sprawą wytoczoną pracodawcy przez kierowcę TIR-a, uznał, że pracownikowi firmy transportowej należy się zwrot kosztów hotelu, w którym nocował podczas zagranicznej podróży służbowej. W uchwale z 12 czerwca SN podkreślił, że zwrot nie przysługuje kierowcy, jeśli pracodawca lub zagraniczny kontrahent zapewni mu bezpłatny nocleg.

Reklama

Zdaniem sądu, umożliwienie kierowcy spania w kabinie samochodu, „gdzie nie było stałej temperatury czy urządzeń sanitarnych”, tego kryterium nie spełnia, „gdyż nie są to warunki właściwe dla wypoczynku, po którym kierowca byłby zdolny do kontynuowania podróży”. SN przychylił się do tej interpretacji. Powstał więc precedens, który może wywołać lawinę roszczeń. Ogromna większość kierowców TIR-ów sypia przecież w kabinach ciężarówek, które są do tego specjalnie przystosowane.

Konsekwencje najnowszej uchwały SN mogą być więc dla branży transportowej poważne. Eksperci szacują koszty na 1,5-2,5 mld zł. W transporcie pracuje około 0,5 mln ludzi — duża część z nich to kierowcy, którym trzeba zapewnić nocleg w hotelu, a przynajmniej dać dietę.

Reklama

źródło: Puls Biznesu

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama