Laboratorium do badań nad grafenem

BASF
Firma BASF i Instytut Badań nad Polimerami Maksa Plancka otwierają wspólne laboratorium do badań nad grafenem. Międzynarodowy zespół naukowców będzie badał materiały oparte na węglu oraz możliwości ich zastosowania w elektronice i systemach magazynowania energii.

Firma BASF i Instytut Badań nad Polimerami Maksa Plancka (MPI-P) dokonały 24 września otwarcia wspólnego centrum badań i rozwoju - Carbon Materials Innovation Center (CMIC) - na terenie firmy BASF w Ludwigshafen. Interdyscyplinarna grupa robocza będzie badać naukowe podstawy i możliwości zastosowania innowacyjnych materiałów opartych na węglu. Międzynarodowy, dwunastoosobowy zespół składa się z chemików, fizyków i materiałoznawców. W laboratorium o powierzchni 200 metrów kwadratowych będą oni między innymi syntetyzować i charakteryzować nowe materiały, a także badać możliwości ich zastosowania w energetyce i elektronice. Kwota inwestycji w tę wspólną platformę badawczo-rozwojową to 10 milionów euro. Współpraca zaplanowana jest najpierw na trzy lata.

- Przed nami pojawia się nowa technologia, która zrewolucjonizuje wiele zastosowań i umożliwi innowacje w wielu dziedzinach przemysłu. Wystartował wyścig w kierunku nowych, przyszłych zastosowań materiałów opartych na węglu, takich jak grafen, a my chcemy być liderami w wykorzystywaniu tych możliwości - powiedział podczas otwarcia laboratorium dr Andreas Kreimeyer, członek zarządu firmy BASF i rzecznik ds. badań. - W Carbon Materials Innovation Center chcemy wspólnie z naszymi partnerami lepiej poznawać te materiały, aby móc ocenić możliwości ich użycia w zrównoważonych zastosowaniach. Istnieje mnóstwo pomysłów, takich jak zastosowanie w wyświetlaczach lub bateriach, a potencjał rynkowy jest bardzo duży - zapewnia Kreimeyer.

Instytut MPI-P i firma BASF już od 2008 roku wspólnie prowadzą badania nad grafenem. Centrum CMIC to kolejny ważny krok na drodze do odkrywania potencjału nie tylko grafenu, ale też innych innowacyjnych materiałów opartych na węglu. - Grafen to nowoczesny materiał o licznych obiecujących właściwościach i możliwościach zastosowania - mówi prof. dr Klaus Müllen, dyrektor w MPI-P, który ma już na swoim koncie znaczące postępy w syntezie zdefiniowanych nanowstążek grafenu. Tylko w tej postaci materiał ten ma swoje typowe właściwości półprzewodnikowe i doskonałą skuteczność.

Grafen jest ściśle spokrewniony z grafitem, stosowanym na przykład w ołówkach. W przeciwieństwie do grafitu grafen składa się tylko z jednej warstwy atomów węgla. Müllen podkreśla również duży potencjał grafenu: - Właściwości tego dwuwymiarowego kryształu są fascynujące. Grafen bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło, a do tego jest ultralekki i jednocześnie bardzo twardy. Ponadto jest wyjątkowo stabilny chemicznie, rozciągliwy i praktycznie przezroczysty. Te właściwości sprawiają, że jest materiałem wysoce atrakcyjnym dla licznych zastosowań technologicznych." Niektóre z nich to ogniwa solarne i ekrany dotykowe. Również w przemyśle samochodowym grafen mógłby być stosowany w niektórych elementach: oprócz użycia materiałów kompozytowych na bazie grafenu, również w akumulatorach, katalizatorach czy nośnikach katalizatora możliwe byłoby zastosowanie grafenu.
Centrum CMIC to pierwsza platforma badawcza zorganizowana przez BASF wraz z partnerem naukowym w siedzibie firmy BASF. „Współpraca z MPI-P jest doskonałym przykładem naszych związków z nauką w badaniach prowadzonych przez BASF. Ma ona otworzyć nam dostęp do nowych technologii i obszarów działalności w dziedzinie materiałów opartych na węglu, a także umożliwić transfer praktycznej wiedzy do zastosowań przemysłowych, w celu tworzenia zrównoważonych rozwiązań z dziedziny chemii - mówi Kreimeyer.

www.basf.pl

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę