Linie produkcyjne coraz bardziej efektywne energetycznie

www.shutterstock.com ©

Udostępnij:

Efektywność energetyczna nabiera coraz większego znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorstw produkcyjnych. O rosnącej roli tego zjawiska, stosowanych rozwiązaniach i technologiach oraz obszarach, w których można szukać oszczędności energii rozmawialiśmy z Pawłem Tomaszewskim, dyrektorem ds. marketingu w SKAMER-ACM.MM: Polskie przedsiębiorstwa przemysłowe potrafią efektywnie korzystać z energii?

Tak, świadomość efektywnego użytkowania energii w polskich zakładach przemysłowych rośnie. Nowa ustawa o efektywności energetycznej z 2016 r. narzuca na firmy niebędące MŚP przeprowadzanie co cztery lata audytów energetycznych. Wnioski z audytu wykazują obszary do poprawy efektywności energetycznej i dodatkowa analiza ekonomiczna wskazuje czas zwrotu inwestycji. Dodatkową motywacją jest „system białych certyfikatów”, dzięki którym inwestycje proefektywnościowe zwracają się w krótszym czasie. Zmiana sposobu myślenia plus nowe technologie to recepta na sukces.Jak sprawdzić stan efektywności energetycznej na linii produkcyjnej?

Kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej na linii produkcyjnej powinno obejmować: analizę stanu opomiarowania oraz faktycznego zużycia mediów energetycznych, analizę zainstalowanych urządzeń (silniki, przemienniki częstotliwości, czujniki, itp.), analizę zastosowanej technologii, jeżeli jest konieczne przeprowadzenie audytu energetycznego lub efektywności energetycznej, opracowanie i wykonanie systemu monitoringu mediów energetycznych, projekt i wykonanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Gdzie szukać oszczędności energii na liniach produkcyjnych?

Paweł Tomaszewski, SKAMER-ACM: Należy rozpocząć od napędów. Wykorzystywane w przemyśle silniki, zgodnie z różnymi szacunkami, zużywają ok. 30–40% całości generowanej na świecie energii elektrycznej. Należy sprawdzić klasę sprawności zastosowanych silników i rodzaj sterowania. Analizie należy poddać technologię i sterowanie. Często jedynie przeorganizowanie działań przynosi imponujące oszczędności. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia i zastosowanych źródeł światła. Ostatnim elementem jest odzysk energii, który jest często pomijanym elementem.

Jakie technologie, produkty, rozwiązania z Państwa oferty podnoszą efektywność energetyczną?

Bardzo ważny jest profesjonalnie zaprojektowany i wykonany układ sterowania. Nie należy zapominać o komponentach. Jak wspomniałem wcześniej, do 40% światowej energii zużywają silniki, więc należy stosować silniki klasy IE3 i oczywiście przetwornice częstotliwości. Powszechnie stosujemy oprogramowanie typu SCADA do tworzenia systemów monitoringu, dzięki którym można na bieżąco analizować zużycie energii w poszczególnych sekcjach, reagować na przekroczenia, generować raporty zarówno dla działów technicznych, jak i dla managementu.

Jakie są trendy we wspomnianym obszarze? Mam na myśli technologie, produkty, rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną.

Kierunek jest jeden: pełna automatyzacja, robotyka i oczywiście profesjonalnie wykonany system monitoringu efektywności produkcji. Zakłady coraz częściej wdrażają systemy zarządzania produkcją MES, które w połączeniu z monitoringiem mediów energetycznych tworzą kompletne rozwiązanie proefektywnościowe. Rośnie świadomość w kwestii odzysku energii w procesach przemysłowych. W tym obszarze jest jeszcze mnóstwo zadań do wykonania dla technologów i automatyków.

Udostępnij:

DrukujDariusz Łuciów
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również