Materiał budowlany na bazie grzybów? To możliwe

Materiał budowlany na bazie grzybów? To możliwe Laboratoria PLP

Brytyjska firma PLP Architects koncentruje się na tworzeniu bardziej ekologicznej przyszłości. Opracowuje modułowy blok na bazie grzybów, który jest odnawialny i biodegradowalny i ma potencjał, aby stać się nowym materiałem budowlanym o minimalnym wpływie na środowisko.

W biologii słowo „symbioza” jest używane do opisania dwóch różnych organizmów żyjących razem dla obopólnych korzyści. Opierając się na koncepcji symbiozy, przewiduje się, że epoka antropocenu – epoka ludzi – ustąpi miejsca symbiocenowi, epoce, w której ludzie i przyroda są ponownie integrowani dla dobra planety. Przejść na tę praktykę zdecydowało się PLP Architecture z siedzibą w Londynie. W ramach transformacji w ciągu ostatniego roku wewnętrzna grupa badawcza PLP, PLP Labs, badała możliwości strukturalne i potencjał architektoniczny biokompozytów grzybni.

Grzybnia to podobna do korzeni struktura grzybów, sieć rozgałęzionych pasm zwanych strzępkami, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych i wody z otaczającego środowiska. Grzyby są znane ze swoich zdolności pochłaniania dwutlenku węgla, a co za tym idzie – z potencjału spowalniania zmian klimatycznych.

Grzyby, a zwłaszcza ich grzybnia, zostały już uznane za zrównoważoną alternatywę dla budownictwa. Służą m.in. do wypełniania pęknięć w betonie i ocieplania małych domów. NASA zbadała nawet możliwość uprawy grzybów na Księżycu lub Marsie.

W ramach nowego projektu zespół PLP Labs najpierw wydrukował w 3D drewniany szalunek i zapakował go w podłoże, na które wstrzyknięto grzybnię. Gdy grzybnia skolonizowała podłoże, stworzyła gęstą, ale podatną na formowanie formę. Po wyrośnięciu grzybni jest ona suszona przy użyciu intensywnego ciepła. Rozbudowa instalacji od początku do końca zajęła około trzech miesięcy. Połączona grzybnia i drewno wydrukowane w 3D są wykorzystywane do tworzenia modułowych bloków o różnych kształtach, które można łączyć w celu stworzenia szeregu form, od ścianek działowych po siedzenia, donice czy stoły. W przeciwieństwie do betonu i stali, które emitują dużo węgla, biokompozyty z grzybni są odnawialne i biodegradowalne. Można je uprawiać i zbierać przy minimalnym wpływie na środowisko. Są lekkie i ognioodporne.

PLP Labs planuje kontynuować eksperymenty z biokompozytami grzybni i rozważa nawet stworzenie zestawu do majsterkowania, z którego można by korzystać w celu stworzenia podstawowych bloków grzybni w domu.

Źródło: PLP Labs

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę