Mocne rozwiązanie dla precyzyjnej obróbki skrawaniem w 5 i 3 osiach

©

Udostępnij:

FEHLMANN PICOMAX 75 zapewnia najwyższą precyzję, termiczną stabilnością i optymalną wydajnością. Automatyczny magazyn narzędzi z załadunkiem od przodu równoległym w czasie, mieszczący do 80 narzędzi, kompaktowa i oszczędzająca miejsce zabudowa, jak również typowa dla produktów Fehlmann bardzo dobra ergonomia obsługi są tylko niektórymi cechami tej nowej maszyny.

Frezowanie w 5 osiach z największą precyzją, a mimo to z możliwością wygodnego mocowania i obrabiania płytek i przyrządów bezpośrednio na stole: ta mocna maszyna ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się szczególnie do racjonalnego wytwarzania precyzyjnych detali, np. w technice medycznej, przemyśle lotnicznym i kosmicznym, przemyśle optycznym i elektronicznym, przy budowie form i przyrządów. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja, najlepsza powierzchnia i wysoka wydajność skrawania. 

Automatyzacja dla 24-godzinnej ekonomiki

Opcjonalne, modułowe systemy załadunku detali do obróbki umieszczone są na zewnątrz, w sposób oszczędzający miejsce i w zależności od potrzeb mogą być konfigurowane w różny sposób. Dzięki temu można wytwarzać duże, małe i pojedyncze serie bez udziału personelu obsługującego.

Maszyna ma wygodny dostęp od przodu i pozostaje on taki również w kombinacji z automatycznym załadunkiem narzędzi.

Bezzakłóceniowe odprowadzanie wiórów gwarantowane jest przez optymalną formę łoża i spłukiwanie łoża należące do standardowego wyposażenia. 

Koncept maszyny i konstrukcja dla najwyższej precyzji

Nowa, optymalnie sztywna zabudowa maszyny i wymiarowane szynowe prowadnice profilowe, jak również precyzyjne szklane liniały pomiarowe z uszczelnieniem powietrzem zaporowym we wszystkich osiach gwarantują jakość fabryczną. Do tego dochodzi konsekwentna technika napędów dla najwyższej dynamiki i produkcyjności. Płaszczyzny zabudowy strukturalnych części maszyny są skrobane i dzięki temu zapewniają najlepszą z możliwych geometrię. Maszyna charakteryzuje się wysoką sztywnością, perfekcyjną dostępnością, minimalnym zapotrzebowaniem miejsca, termiczną stabilnością i komfortową, elastyczną ergonomią obsługi.

 

Obróbka w 5 osiach bez utrudnień w dostępie do maszyny

Budowa maszyny, droga przejazdu Z, geometria i sterowanie przemyślane są dla obróbki w 5 osiach z zastosowaniem aparatu uchylno-podziałowego Fehlmann. Taka kombinacja gwarantuje najlepszą łatwość dostępu i precyzję przy obróbce w 5 osiach. Aparat uchylno-podziałowy FEHLMANN ATS 200 dysponuje systemem bezpośredniego pomiaru drogi w osi uchylnej i podziałowej, co umożliwia m.in. optymalną obróbkę przestrzennych detali 5-osiowych.

Dzięki cyklom 5-osiowym cyklom wyrównującym FEHLMANN można w każdej chwili przemieścić aparat ATS i automatycznie, precyzyjnie wyrównać.

 

Ponieważ PICOMAX 75 od początku projektowany był jako maszyna 5- i 3-osiowa, nie powstają żadne ograniczenia w drogach przejazdu. Powierzchnia mocowania została tak przemyślana, że w dowolnym momencie można zamontować również przeciwkieł i aparat ATS można stosować jako typowe 4-osiowe rozwiązanie do obróbki długich detali.

 

Technika i precyzja

PICOMAX 75 dostarczany jest z wrzecionami w trzech wariantach: wrzeciona silnikowe FEHLMANN o obrotach 12‘000 lub 20‘000 min-1 (SK/ISO30) lub 30'000 min-1 (HSK-E50). Aktywne chłodzenie wrzeciona i kompensacja temperatury gwarantują najlepszą stabilność termiczną. Kompaktowy, pojemny wymiennik narzędzi wyposażony jest w magazyn łańcuchowy i podwójny chwytak. Może on być załadowywany od przodu, równolegle w czasie podczas obróbki. W wyposażeniu podstawowym oferuje on 50 miejsc na narzędzia i może zostać rozszerzony do 80 miejsc. Duże, przesuwne drzwi otwierają jednocześnie dostęp do powierzchni obróbczej od przodu i od góry (załadunek przy pomocy dźwigu).

W kwestii sterowania postawiono na dynamikę i łatwość programowania. W pełni cyfrowe sterowanie iTNC 530 w maszynach FEHLMANN standardowo wyyposażone jest w Handbox z elektronicznym kółkiem ręcznym z funkcjami do obsługi obróbki w 5 osiach i szybkiego frezowania 3D.

Do dyspozycji obsługującego pozostaje wiele własnych cykli FEHLMANN, np. HSC-SETUPTM (optymalizacja ruchu osi w zależności od rodzaju obróbki), TOOL-WARM-UPTM (praca narzędzi w stanie rozgrzania przy zastosowaniach wymagających dużej precyzji) oraz cykle wyrównujące (do optymalnego, precyzyjnego wyrównywania 4./5. osi).

Największe techniczne zalety Fehlmann PICOMAX 75:

 • Kompaktowy, przemyślany projekt dla perfekcyjnej łatwości dostępu i najlepszej ergonomii obsługi przy frezowaniu w 5, 4 lub 3 osiach gwarantuje najwyższą precyzję.
 • Automatyczny wymiennik narzędzi na 50 miejsc (opcjonalnie 80) ładowany równolegle w czasie od strony operatora.
 • Sposób zabudowy i agregaty przemyślane pod kątem optymalizacji zużycia energii pozwalają na jej oszczędność i obniżenie kosztów produkcji. Agregaty wyłączają się automatycznie w czasie, kiedy nie są używane.
 • W pełni cyfrowe, uniwersalne sterowanie Heidenhain iTNC 530 najnowszej generacji.
 • Wysoka sztywność dzięki nowej, zoptymalizowanej stabilności konstrukcji, pionowe filary, stabilne sanie, napędy osi przy pomocy śruby pociągowej tocznej i cyfrowe napędy prądu zmiennego z silnikami AC
 • Precyzyjne liniały szklane z uszczelnieniem powietrzem zaporowym do bezpośredniego pomiaru drogi w standardzie.
 • Pełne mocy wrzeciona silnikowe Fehlmann z wysokim momentem obrotowym
  Max. liczba obrotów wrzeciona 12'000 / 20'000 / 30'000 min-1
  Drogi przejazdu X 600 mm, Y 400 mm, Z 610 mm
 • Maksymalna prędkość posuwu (interpolowana) we wszystkich osiach 30‘000 mm/min
 • Możliwa automatyzacja maszyny bez utrudnień w dostępie.
 • Fehlmann Swissmade – wszystko z jednej ręki!

 

W uznaniu dla nowoczesności i innowacyjności maszyny, centrum obróbcze Picomax 75 zostało nagrodzone złotym medalem Targów Poznańskich na targach Mach Tool 2014.

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również