MŚP coraz bardziej świadome korzyści płynących z "chmury"

Reklama
Reklama

 

Wyniki badania „Nowoczesne IT w MŚP 2014”, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft, potwierdzają, że zrozumienie modelu cloud computing i jego znaczenia dla biznesu staje się powszechne wśród małych i średnich firm. Z chmury korzysta już przeszło połowa MŚP.

W tegorocznej edycji badania Ipsos MORI dla Microsoft wykorzystanie rozwiązań chmurowych w pracy zadeklarowało 51 proc. respondentów. Najpopularniejsze spośród usług w chmurze są: e-mail (39 proc.)*, narzędzia wymiany plików i dokumentów (23 proc.)* oraz przechowywanie danych oraz backup (21 proc.)*. Co istotne, za wykorzystaniem tych rozwiązań idzie także rosnące zrozumienie wśród pracowników MŚP na czym tak właściwie polega model świadczenia usług „w chmurze”. Już 48 proc. respondentów badania deklaruje dobre zrozumienie tego terminu. Na brak znajomości tej technologii wskazuje zaledwie 14 proc. ankietowanych.

Reklama

 

Pracownicy sektora MŚP są również w większości przekonani o korzystnym wpływie technologii chmurowej na perspektywy biznesowe - 50 proc. respondentów badania uważa, że będzie rosło znaczenie wykorzystania chmury dla sukcesu podobnych im organizacji (11 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem).

 

„Jeszcze kilka lat temu terminy „chmura” czy „cloud computing” były zarezerwowane dla specjalistów IT, wzbudzając wśród szerszego grona odbiorców jedynie niepokój. Również wiedza na temat przetwarzania w chmurze była zdecydowanie mniejsza, co stwarzało przestrzeń do powielania zasłyszanych jedynie i nie zawsze prawdziwych opinii i mitów. Dziś chmura staje się powszechnym modelem IT, zarówno w ujęciu konsumenckim, jak i biznesowym, a dyskusja na jej temat zmienia charakter, bo mówimy już nie o tym czym „cloud” jest i czy się upowszechni, ale kiedy i jaką część operacji warto w pierwszej kolejności przenieść do chmury” – powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoft.

 

Wdrożenie usług chmurowych, takich jak Office 365 błyskawicznie odbija się na produktywności pracowników, w różnych obszarach kompetencyjnych. Również dzięki doświadczeniom samych przedsiębiorstw i organizacji upowszechnia się wiedza na temat działania i korzyści najnowszych technologii. W Stowarzyszeniu KRES jednym z głównych wyzwań motywujących modernizację zasobów IT było utrzymanie porządku w stale aktualizowanych dokumentach.

 

„Na 60 osób zatrudnionych przez Stowarzyszenie tylko 5 pracuje stacjonarnie. Pozostali funkcjonują w terenie” – mówi Dorota Przybyszewska, specjalista ds. rozliczeń, KRES. „Zazwyczaj każda wersja dokumentacji przesyłana była do całego zespołu po każdej aktualizacji. W praktyce oznaczało to, że na temat jednego dokumentu otrzymywaliśmy 20-30 maili dziennie, pojawiało się również wiele telefonów i wiadomości na komunikatorach”.

Reklama

 

Wdrożenie usługi w chmurze pomogło rozwiązać ten problem, w dużej mierze również dzięki obsłudze z poziomu różnych urządzeń, także mobilnych: „Office 365 daje możliwość kontaktu z zespołem w każdej chwili, z każdego miejsca. Kiedy mamy sytuację wymagającą interwencji wystarczy, że wykonam kilka kliknięć w telefonie czy na laptopie i od razu mam dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów” – mówi Adam Sobczak, specjalista ds. administracyjnych.

 

Pełny opis wdrożenia: http://www.microsoft.com/pl-pl/news/Press/2014/Apr14/KRES.aspx

 

Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami w chmurze ze strony MŚP potwierdzają również partnerzy Microsoft. Coraz więcej firm partnerskich rozwija swoje kompetencje w zakresie wdrażania technologii chmurowych i w oparciu o nie rozwija swoją działalność biznesową. Jednym z liderów w tym obszarze jest niewątpliwie eOpen, laureat tytułu Polskiego Partnera Roku 2014. Prezes eOpen, Artur Kozłowski dodaje: „Od samego początku naszej działalności i współpracy z Microsoft z pełnym przekonaniem angażujemy się w sektor rozwiązań chmurowych, widząc w nim potencjał na dostarczenie klientom najbardziej efektywnych narzędzi oraz rozwój własnego biznesu”.

 

Więcej o eOpen: http://www.microsoft.com/pl-pl/news/Press/2014/May14/eOpen_z_nagroda_Microsoft.aspx

 

*Odsetek z całej próby.

 

O badaniu

Badanie „Nowoczesne IT w MŚP 2014” („SME Modern IT Research 2014”) przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft objęło 5770 pracowników MŚP w następujących krajach: Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Ukraina i Węgry. Próba dla Polski wyniosła 601 osób. Firmy biorące udział w badaniu zatrudniają do 250 pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-13 marca 2014 r. metodą ankiety online za pomocą Ipsos Interactive Panel.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama