Najnowsze technologie, maszyny i urządzenia do obróbki metali

Najnowsze technologie, maszyny i urządzenia do obróbki metal Arco

Jak co roku targi STOM są miejscem premier i prezentacji wielu różnorodnych rozwiązań. Również podczas tegorocznej edycji Przemysłowej Wiosny osoby, które pojawią się w halach kieleckiego ośrodka wystawowego, mogą liczyć na sporą dawkę nowości i wiedzy z obszaru przemysłowej obróbki metalu.

Obrabiarki, giętarki, wycinarki, szlifierki – to tylko kilka przykładów grup produktowych, których nie zabraknie na targach STOM. Jak zawsze można się spodziewać, że producenci będą chcieli zaskoczyć swoich klientów i innych zwiedzających ciekawymi rozwiązaniami.

Mocna prezentacja obrabiarek CNC

Na targach STOM w Kielcach firma RICHO Polska zaprezentuje mocne i dokładne centrum obróbcze DM-852, które jest bestsellerem ostatnich lat. Centrum obróbkowe DM-852 ma hartowany, szlifowany stół roboczy, co daje dokładność wymiarów i odporność na zużycie.

Jak tłumaczy Piotr Pawlicki, kierownik sprzedaży obrabiarek CNC w RICHO Polska, po długim okresie użytkowania hartowana powierzchnia w znacznie mniejszym stopniu ulega zużyciu niż tradycyjny stół roboczy. Stabilność obróbki zapewniają 3 prowadnice w osiach X i Y. Dzięki temu można uzyskać wyższą jakość powierzchni obrabianej, a także obrabiać twarde materiały z dużą powtarzalnością wymiarową. Szeroka podstawa maszyny gwarantuje sztywność i stabilne podparcie.

W centrum zastosowano śruby kulowe renomowanej marki HIWIN, a śruby klasy C3 mają zapewnić użytkownikom powtarzalność wymiarów poniżej 0,006 mm. Zamiast 2 wózków na osi Z zastosowano 3 wózki, dodatkowo wrzeciennik ma dużą powierzchnię styku z kolumną wrzeciennika. To korzystne rozwiązanie zwiększa sztywność obrabiarki. Maszyna jest masywna, zbudowana na w pełni odlewanym i ożebrowanym korpusie.

Z kolei w ofercie firmy High Technology Machines znajdziemy m.in. sterowanie OSP-P500 firmy OKUMA, które jest przełomem w obrabiarkach CNC. Wyróżnia je m.in. intuicyjna obsługa, która pozwala nawet początkującym użytkownikom szybko i sprawnie obsługiwać maszynę, opcja Digital Twin, która ułatwia rozpoczęcie pracy zaraz po programowaniu na maszynie lub na PC i razem z wydajnym oprogramowaniem zwiększa produktywność. Zrównoważony rozwój zapewniają natomiast ECO Suite Plus i inteligentne technologie OKUMA do monitorowania oraz analizy zużycia energii i emisji CO2.

Z kolei bezpieczeństwo cybernetyczne gwarantują zaawansowane procesy identyfikacji i szyfrowania danych. Ponadto panel sterowania OSP-P500, który charakteryzuje się nowoczesnym designem, jest dostępny w rozmiarach 15 lub 21,5 cala. Jest też dostosowany do typu i przestrzeni instalacyjnej maszyny, zapewniając komfort użytkowania i estetykę.

Kolejna firma – ARCO Tools – postawiła w tym roku na odświeżoną serię TIP w deflacyjnej cenie. Firma zaprezentuje, jak zmniejszyć swoją obrabiarkę 5-osiową bez rezygnowania z jakości i wydajności. Stół obrotowy Lehmann to dostawka, która może zmienić każde 3-osiowe centrum obróbcze w pełnoprawną maszynę 5-osiową, zajmując minimalną ilość przestrzeni obróbczej.

Unikalna konstrukcja i materiały pozwoliły na zmniejszenie urządzenia o 30% względem podobnych konstrukcji bez straty wytrzymałości. Choć 30% to niedużo, właśnie ta różnica umożliwia umieszczenie stołu obrotowego w poprzek osi X maszyny i uwolnienie 70% przestrzeni roboczej na operacje 3-osiowe. Gwarancję jakości potwierdza produkcja w Szwajcarii i dopuszczalne obciążenie nawet 200 kg. Do tej pory maszyny 5-osiowe nigdy nie były tak dostępne. Zamiast kupować nową maszynę, możemy zainstalować dodatkowe osie na 3-osiowym, już posiadanym centrum.

Produkcja węglikowych narzędzi monolitycznych na wyższym poziomie

Żeby sprostać wyzwaniom i zwiększyć skuteczność procesów obróbczych, firma FABA zmodernizowała i zautomatyzowała linię produkcyjną narzędzi monolitycznych do obróbki metalu. W tym celu zainwestowała w nowoczesne maszyny i zintegrowany, bezobsługowy system automatyzacji produkcji narzędzi trzpieniowych (AIMS). – Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która wdrożyła tak zaawansowany system do produkcji narzędzi skrawających, wprowadzając produkcję narzędzi na wyższy poziom – mówi Artur Szpakowski, kierownik sprzedaży narzędzi do obróbki metalu w firmie FABA. – Rozwiązanie to umożliwia automatyczny transfer narzędzi między procesami produkcji, palety z narzędziami są przekazywane do stacji pomiarowej, a uzyskane wartości wymiarów przekazywane do szlifierek. Automatyczna kompensacja utrzymuje żądaną tolerancję wymiarową dla całej partii narzędzi. Następnie oszlifowane narzędzia są transportowane do strefy gotowych wyrobów.

Artur Szpakowski dodaje, że zintegrowana produkcja zapewnia zarządzanie danymi, co umożliwia w pełni śledzenie procesu produkcyjnego – począwszy od stacji załadowczej, kończąc na gotowym wyrobie. Wdrożona innowacja to inteligentne rozwiązanie dla wyzwań, jakie stawia produkcja. Zakres działania przełomowego rozwiązania daje wiele możliwości. System pozwala na szybszą i precyzyjniejszą produkcję, co wpływa na wzrost produktywności i powtarzalność wytwarzanych narzędzi przy zachowaniu płynnego procesu produkcyjnego.

Wycinarki laserowe coraz popularniejsze

Natomiast gwiazdą stoiska firmy AMADA podczas targów STOM będzie najnowsza wycinarka laserowa Ventis AJe z rezonatorem fiber o mocy 6 kW. Maszyna wykorzystuje opracowaną przez firmę AMADA przełomową technologię Locus Beam Control (LBC), żeby zapewnić elastyczne rozwiązanie dostosowane do wszelkich potrzeb w zakresie cięcia laserowego.

Ventis AJe 6kW wraz z rezonatorem z pojedynczym modułem diodowym opracowano z myślą o wysokiej prędkości i wydajności procesu cięcia. Zarówno autonomiczne procesy – takie jak monitorowanie szkła ochronnego, soczewki, kształtu i stanu technicznego dyszy, centryczności wiązki lasera – jak i automatyczne wznowienie obróbki po kolizji głowicy są wykonywane bez udziału operatora i zapewniają niezawodne funkcjonowanie maszyny.

Dzięki zmniejszonemu zużyciu energii i niewielkim rozmiarom Ventis AJe 6kW jest idealną maszyną, która pozwala na zwiększenie produkcji. Firma Inter-Plast w tym roku stawia z kolei na m.in. prezentację nowych rozwiązań z obszaru cięcia rur i profili. Głowica ukosująca w laserach fiber do cięcia rur i profili to zaawansowany komponent technologiczny, który znacząco zwiększa możliwości przemysłowych systemów cięcia laserowego. Wykorzystywana jest przede wszystkim do precyzyjnego cięcia rur i profili o różnych kształtach i rozmiarach. Jej główną zaletą jest zdolność do cięcia pod różnymi kątami. Pozwala to na tworzenie skomplikowanych kształtów i połączeń, które są niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych głowic do cięcia.

Marka GoldenFiberLaser, której wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku jest Inter-Plast, jako lider w produkcji chińskich wycinarek laserowych fiber oferuje głowice ukosujące, które charakteryzuje wysoka precyzja, efektywność i niezawodność. Urządzenia tej marki są wyposażone w najnowszej generacji źródła laserowe, co przekłada się na wyjątkową dokładność cięcia.

W efekcie komponenty są gotowe do spawania bez potrzeby dodatkowego obrabiania krawędzi, co ma kluczowe znaczenie w zaawansowanych strukturach, które wymagają precyzyjnych złączy. Użycie tej techniki znacznie redukuje czas potrzebny do przygotowania materiałów, co z kolei podnosi ogólną efektywność procesową i obniża koszty produkcyjne.

Innym kluczowym atutem głowic ukosujących tej marki są ich trwałość i minimalne wymagania konserwacyjne, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji. Wysoka jakość komponentów zapewnia długotrwałą, stabilną pracę urządzenia, nawet w wymagających warunkach przemysłowych. Podsumowując, głowica ukosująca w laserach firmy GoldenFiberLaser to element wycinarki laserowej fiber, który zwiększa efektywność, precyzję i wydajność w procesach cięcia rur i profili. Jej adaptacyjność, dokładność i niezawodność sprawiają, że jest wyborem cenionym w wielu branżach przemysłowych.

50-lecie firmy ANCA

W tym roku z okazji 50. rocznicy ANCA, firma na całym świecie organizuje serię otwartych domów (Open House), seminariów, wydarzeń i targów. Ponieważ innowacyjność była motywacją rozwoju firmy w całej jej historii, nowe i innowacyjne produkty w kontekście rozwoju znajdą się w centrum zainteresowania obchodów 50-lecia. Przez cały rok na światowych targach i międzynarodowych imprezach producenci precyzyjnych narzędzi mogą zapoznać się z nowym sprzętem i oprogramowaniem do produkcji mikronarzędzi i narzędzi zębatych, przygotowania krawędzi, produkcji w pętli zamkniętej i automatyzacji.

Przykładową nowością, którą będzie można zobaczyć również na targach STOM, będzie nowa szlifierka CNC FX7 ULTRA. Zastosowano w niej nanometrową technologię sterowania i ANCA Machine Intelligence do produkcji mikronarzędzi o niespotykanej dotąd jakości. Wyposażono ją także w system AIMS – pierwszy i jedyny na świecie autonomiczny system do produkcji narzędzi.

Wśród prezentowanych nowości nie zabraknie również pierwszej sondy do digitalizacji narzędzi, pierwszego modemu do wsparcia i diagnostyki w maszynie, pierwszej pełnej i prawdziwej symulacji 3D procesu szlifowania i wielu innych. Wysoce zaawansowane szlifierki CNC firmy ANCA są eksportowane na cały świat i właśnie 98% jej przychodów pochodzi z eksportu. Grupa ANCA produkuje również powiązany sprzęt i oprogramowanie, w tym ramiona robotów, oprogramowanie i systemy sterowania. Oferuje też usługi i technologie automatyzacji dla producentów maszyn OEM. – Nasza duża i doświadczona grupa inżynierów i programistów nieustannie prezentuje nowe rozwiązania, żeby sprostać potrzebom klientów – mówi Russell Riddiford, dyrektor generalny ANCA Americas. – Najwyższa jakość narzędzi i najniższy koszt części to główne zasady, które prowadzą do przełomowych, rzeczywistych innowacji.

>>Zobacz więcej informacji o tegorocznej edycji targów STOM – Pobierz bezpłatny MM Magazyn Targowy<<

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę