Nowe e-tuby odporne na wióry

igus, e-tuby © igus

Udostępnij:

Podczas targów EMO firma igus zaprezentowała serię tub energetycznych R2.1 w nowych rozmiarach oraz z większą liczbą akcesoriów, a także z funkcją łatwego napełniania dzięki pokrywom otwieralnym z obu stron.

Testy przeprowadzone w laboratorium igus wykazały, że tuby serii R2.1 należą do najlepiej uszczelnionych tub energetycznych wykorzystywanych w aplikacjach ruchomych. W ruchu stałym, przy nieustannym wystawieniu na cząstki metalu o łącznej masie 2 kilogramów, po przeprowadzeniu 100.000 cykli zaledwie 0,5 grama przeniknęło do wnętrza tub. Pomimo szczelności tuby serii R2.1 są łatwo otwieralne, co w dużym stopniu ułatwia prace instalacyjne.Tuby, które zabezpieczają przed wiórami, składają się tylko z dwóch części: ogniwa i poprzeczki, która działa jak dopasowana pokrywa. Łatwość w obsłudze jest zapewniona również dzięki możliwości otwierania pokrywy z obu stron – w tej serii, można je otworzyć wzdłuż wewnętrznego lub zewnętrznego promienia. Użytkownicy mają możliwość wyboru rodzaju, który najbardziej odpowiada ich wymaganiom, co w dużym stopniu ułatwia zarówno montaż jak i obsługę.

E-tuby odporne na wióry cieszą się zainteresowaniem głównie w obszarze związanym z procesem obróbczym, jako niezawodne źródło energii w środowisku narażonym na obecność wiórów – wyjaśnia Lukas Czaja, dyrektor zarządzania przemysłem w zakresie obrabiarek w firmie igus. – Ta branża stoi w obliczu ogromnego wyzwania związanego z koniecznością sprostania narastającej presji cen połączonych z gwałtownie rozwijającymi się wymogami technicznymi. Seria R2.1 zapewnia znakomitą ochronę przed wiórami oraz łatwy montaż, a ponadto wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem wydajności w stosunku do ceny.

Podczas targów zaprezentował różne rozmiary serii R2.1. Dostępny jest np. całkowicie nowy rozmiar z wysokością wewnętrzną 48 milimetrów w wersji z pokrywami, które można otworzyć wzdłuż wewnętrznego promienia. Dostępne są również rozmiary z wysokością wewnętrzną wynoszącą 26 oraz 40 milimetrów w wersjach, które mogą być otwierane wzdłuż zewnętrznego promienia.Pokrywy wszystkich wersji serii R2.1 są otwieralne i nie ma konieczności ich usuwanie w celu napełnienia tuby. Ich kontury są gładkie a krzywizna i szczelne tolerancje produkcyjne zapobiegają gromadzeniu się wiórów pomiędzy ogranicznikami. Ponadto gładkie kontury wewnętrzne serii R2.1 jak również zaokrąglone separatory zatrzaskowe wykonane z identycznego materiału zapewniają, że wnętrze przewodów nie jest uszkodzone ani wytarte. Zintegrowana konstrukcja siatki zapewnia również stabilny podział wewnętrzny, nawet w aplikacjach wymagających montażu bocznego. Dzięki hamulcowi w ogranicznikach poszczególnych ogniw prowadnika, praca prowadnika jest znacznie cichsza. Mniej wibracji przekłada się na bardziej precyzyjną obróbkę danego elementu. Dzięki uniwersalnym elementom łączącym serii R2.1, mocowanie przewodu można odciążyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przekroju przewodu.

Źródło: igus

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również