Nowe łożysko wieńcowe w serii iglidur PRT od igus

Nowe łożysko wieńcowe w serii iglidur PRT od igus igus

Jest przystępny cenowo, kompaktowy, ma niską masę i jest gotowy do montażu: igus dodał minimalistyczny, ekonomiczny wariant do portfolio serii łożysk talerzowych iglidur PRT. PRT-05-15-PC nie tylko obniża koszty, ale także chroni środowisko. Nowe łożysko wieńcowe składa się w 97% z regranulowanych, wysokowydajnych tworzyw sztucznych.

Od maszyny pakującej, przez linię montażową, po stół operacyjny: łożyska wieńcowe są stosowane w wielu aplikacjach, gdzie ruch odbywa się wokół stałej osi. W przypadku wielu zastosowań o względnie niedużych obciążeniach, takich jak stojaki reklamowe, niektóre zastosowania meblowe, obracane wyświetlacze, czy lampy medyczne, łożyska są często przewymiarowane i zbyt drogie. W takich zastosowaniach często stosuje się metalowe, kulkowe łożyska wieńcowe. Problem polega na tym, że łożyska te często zajmują dużo miejsca, są ciężkie i wymagają specjalistycznego montażu. Są one również wymagające pod względem konserwacji, ponieważ do poprawnego działania konieczne jest ich regularne smarowanie. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Aby wyeliminować te wady, zdecydowaliśmy się dodać gotowy do montażu, ekonomiczny wariant do naszej oferty łożysk talerzowych — mówi Michał Obrębski, Product Manager iglidur w igus. – Do tej pory na rynku nie było prawie żadnych gotowych do montażu, stosunkowo niedrogich łożysk wieńcowych — mówi Obrębski.

Minimalistyczna konstrukcja 

Nowa, ekonomiczna konstrukcja łożyska jest zgodna z zasadami minimalizmu. 

Naszym celem było wyprodukowanie lekkiego, kompaktowego, gotowego do montażu łożyska z jak najmniejszą liczbą komponentów — mówi Obrębski. 

PRT-05-15-PC składa się tylko z pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego, które ślizgają się po sobie, bez użycia żadnych elementów pośrednich w postaci kulek. Jest produkowane w ekonomicznym procesie formowania wtryskowego w całości z lekkiego, wysokowydajnego tworzywa sztucznego — bez grama metalu. Ma średnicę 100 milimetrów, wysokość zaledwie 10 milimetrów i waży 72 gramy. Zmniejszona złożoność sprawia, że nowe, ekonomiczne łożysko wieńcowe jest nie tylko kompaktowe i lekkie, ale także szybkie w montażu. 

Nasi pracownicy muszą jedynie połączyć pierścień wewnętrzny i zewnętrzny za pomocą łożyska klipsowego. Dzięki temu możemy oferować naszym klientom łożyska w atrakcyjnych cenach — mówi Obrębski.

Ekonomiczne łożysko talerzowe wykonane w 97% z regranulatu

PRT-05-15-PC nie tylko obniża koszty, ale także chroni środowisko. Nowe łożysko talerzowe składa się w 97% z regranulowanych, wysokowydajnych tworzyw sztucznych: iglidur M260 oraz iglidur P4. Do wyprodukowania łożysk użyto już raz przetworzonych materiałów, które pierwotnie np. wypełniały kanał dolotowy do formy. To wciąż cenny materiał o bardzo dobrych właściwościach trybologicznych. W ten sposób cenne tworzywa sztuczne zamiast poddane utylizacji i spaleniu ponownie trafiają do zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Materiały iglidur w swoim składzie zawierają środki smarne w postaci stałej, przez co nie wymagają dodatkowego, zewnętrznego smarowania. To jest dodatkową zaletą w kontekście środowiska. Każdego roku miliony ton smarów zanieczyszczają wody i glebę. Nowe łożyska PRT są wytrzymałe, zwłaszcza w zastosowaniach na zewnątrz, nie korodują oraz są odporne na zanieczyszczenia. Oznacza to, że nie trzeba ich tak często wymieniać. 

W ten sposób iglidur PRT-05-15-PC przyczynia się do realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej – mówi Obrębski. 

Strategia ta ma na celu uczynienie Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050, przy jednoczesnym pobudzeniu wzrostu gospodarczego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę