Nowe rekordy bilansu Polski

S. Hofschlaeger  / pixelio.de © S. Hofschlaeger / pixelio.de

Udostępnij:

Od kilku kwartałów Polska wykazuje zaskakującą równowagę makroekonomiczną. Choć od początków transformacji niemal stale odnotowywaliśmy deficyt w bilansie płatniczym (raczej pożyczaliśmy kapitał z zagranicą niż sami go eksportowaliśmy), to w ostatnich latach sytuacja się zmieniła i deficyt mocno stopniał, a czasami osiągamy nadwyżki.

Dane za maj pokazują, że ta pozytywna tendencja jest kontynuowana. Polska odnotowała 280 mln euro nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. To trzeci miesiąc z rzędu z nadwyżką. "Nad kreską" jesteśmy też w handlu zagranicznym - w maju (po raz piąty z rzędu) eksport był wyższy niż import (o 175 mln euro).

Jak zauważają analitycy mBanku, w maju pobite zostały kolejne ważne rekordy. Skumulowane 12-miesięczne saldo na rachunku bieżącym w Polsce wyniosło jedynie -2,95 mld euro, co jest najlepszym wynikiem przynajmniej od 2000 r., odkąd mamy porównywalne dane, a prawdopodobnie również od początków transformacji.

Podobnie historyczny wynik odnotowano w handlu. 12-miesięczne saldo wymiany handlowej Polski było dodatnie i wyniosło 3,88 mld euro. Przypomnijmy, że jeszcze na początku 2013 r. mieliśmy podobny wynik, tyle że na minusie.

Co prawda, ta poprawa bilansów finansowych Polski to częściowo skutek ostatniego spowolnienia gospodarczego, które osłabiło konsumpcję i inwestycje i tym samym ograniczyło importochłonność polskiej gospodarki. Zdaniem wielu ekonomistów, to jednak nie jedyne wytłumaczenie. Nadwyżki to także wynik tego, że polska gospodarka dojrzała i przestaje być silnie uzależniona od zagranicznego kapitału.pb.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również