Nowe technologie zwiększają bezpieczeństwo i efektywność wydobycia

FAMUR
Wyzwaniem współczesnego przemysłu wydobywczego jest konsekwentne zwiększanie efektywności wydobycia przy jednoczesnym zapewnieniu wzrostu bezpieczeństwa pracy górników. Jest to także cel polskiego górnictwa, którego przyszłością jest stosowanie systemów wydobywczych zarządzanych z powierzchni kopalni.

W miarę postępu eksploatacji kolejnych pokładów wydobywczych konieczne staje się sięganie do głębszych i bardziej skomplikowanych geologicznie zasobów węgla. Wydobycie odbywa się więc w coraz trudniejszych warunkach górniczych, powodując tym samym konieczność zmagania się z większymi zagrożeniami dla osób pracujących pod ziemią. W całym 2010 roku w samym górnictwie węgla kamiennego zanotowano ponad 2600 wypadków, w tym 15 śmiertelnych, a w pierwszym półroczu 2011 r. było ich 956, przy czym aż 16 śmiertelnych.
Mimo nieznacznego zmniejszenia liczby wypadków w porównaniu do 2009 roku oraz pierwszej połowy 2010 kluczowym problemem polskiego przemysłu wydobywczego pozostaje zwiększanie bezpieczeństwa w kopalniach. Konieczne staje się więc umożliwienie wykrywania z odpowiednim wyprzedzeniem stanów przedawaryjnych i ograniczanie czasu przebywania górników w miejscach niebezpiecznych. Jednocześnie aby zapewnić konkurencyjność polskich kopalń, konieczne jest zapewnienie efektywności wydobycia: nie tylko przez wzrost mocy maszyn górniczych, ale także dzięki ograniczaniu kosztownego czasu przestoju spowodowanego awariami sprzętu. Można to osiągnąć dzięki łączeniu pracy ciężkiego, wysoko wydajnego sprzętu górniczego z inteligentnymi rozwiązaniami informatycznymi. Grupa FAMUR podjęła to wyzwanie i wprowadziła na rynek pionierski kompleks służący do wydobywania węgla z niskich pokładów, nadzorowany online z powierzchni kopalni.
Kompleks FL 12/18 jest pierwszym zespołem maszyn górniczych wykonanym w całości w standardzie e-kopalnia - czyli wyposażonym w pełną diagnostykę i monitoring wszystkich istotnych parametrów oraz umożliwiającym transmisję tych danych na powierzchnię. Od kwietnia 2011 roku system wykorzystywany jest w KWK Murcki-Staszic, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.

E-kompleks
Jest to innowacyjne na skalę światową rozwiązanie technologiczne, pozwalające wydajnie wydobywać niskie pokłady węgla. Stanowi ono alternatywę dla metody strugowej, szczególnie w pokładach zalegających w trudnych warunkach górniczo-geologicznych. Niewielkie rozmiary w porównaniu do tradycyjnych kompleksów pozwalają na dotarcie do złóż węgla o miąższości w zakresie od 1,2 do 1,8 m, a w ultraniskiej wersji od 1,0 do 1,5 m.
W skład kompleksu wyprodukowanego dla Kopalni Murcki-Staszic wchodzą: kombajn górniczy ścianowy FS 200, 145 kompletów ścianowych obudów zmechanizowanych FAZOS - 10/19, obudowa skrzyżowania z przeznaczeniem do zastosowania w chodniku podścianowym, kompletny przenośnik ścianowy typu FFC750 i podścianowy z kruszarką kęsów, kompletna stacja zwrotna najazdowa przenośnika taśmowego, wysokociśnieniowa instalacja zasilająca zmechanizowaną obudowę ścianową oraz kompletne wyposażenie elektryczne wraz z systemem sterowania.
E-kompleks FL 12/18 łączy pracę zespołu tych maszyn dla górnictwa z systemami informatycznymi wchodzącymi w skład systemu e-kopalnia. Wyposażenie dołowej infrastruktury IT stanowią: system monitorowania ciśnienia w podporach stojaków hydraulicznych - FAMAC RSPC, system monitorowania drgań - FAMAC VIBRO, kamery ognioszczelne CAM-I z wyjściem TCP/IP, serwer dołowy Green Diamond oraz infrastruktura światłowodowa.

Więcej na ten temat w MM Magazynie Przemysłowym 7-8/2011 

 Autor artykułu, Ryszard Bednarz jest wiceprezesem zarządu ds. badań i rozwoju w firmie FAMUR SA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę