Nowy Kanał Sueski już otwarty. Co zmieni w transporcie?

©

Udostępnij:

Po raz pierwszy w historii tranzyt może odbywać się w obu kierunkach: północnym i południowym jednocześnie. Prace konstrukcyjne trwały zaledwie 12 miesięcy.

Egipski Prezydent Abdel Fattah Al Sisi dokonał oficjalnego otwarcia Nowego Kanału Sueskiego. Na wydarzeniu obecni byli światowi przywódcy i najważniejsi przedstawiciele egipskiego społeczeństwa. Rozbudowa istniejącego kanału żeglugowego wraz z otwarciem nowego pasa umacnia pozycję Kanału Sueskiego jako jednej z najważniejszych dróg wodnych na świecie.Nowy kanał, zbudowany został równolegle do istniejącego Kanału Sueskiego. Zapewni on dzienny tranzyt na poziomie od 49 do 97 jednostek pływających. Czas przepłynięcia statku zostanie zredukowany do 8 godzin.

Przewiduje się, że do 2023 roku projekt osiągnie zysk w wysokości 12,3 mld dolarów, ponad dwa razy więcej, niż aktualne pobory kanału.

Ponad 43 tys. pracowników brało udział w projekcie i doprowadzeniu budowy do końca, w ciągu zaledwie jednego roku, choć pierwotnie zakończenie planowane było na 3 rok od momentu rozpoczęcia budowy. W fazie konstrukcyjnej wykopano aż 242 mln m3 ziemi, dzięki czemu uzyskano przeprawę o długości 35 km i głębokości 24 m3. Realizację projektu wsparły także dotacje mieszkańców Egiptu - w przeciągu pierwszych 6 dni zebrano 8,5 mld dolarów.

- To dzień dumy, nie tylko dla władz Kanału Sueskiego, ale także Prezydenta Al-Sisi i całego narodu egipskiego, który uczynił marzenie o budowie Nowego Kanału Sueskiego rzeczywistością – powiedział Mohab Mameesh, Przewodniczący Władz Kanału Sueskiego.

Nowy Kanał Sueski w okresach testów, które trwały przez ostatnie dwa tygodnie, obsłużył już z powodzeniem kilka jednostek pływających. Władze Kanału Sueskiego oczekują, że po oficjalnym otwarciu ich liczba znacznie wzrośnie.Źródło: Suez Canal

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również