PGNiG SA - modernizacja instalacji pozyskania helu w Odolanowie

© PGNiG

Udostępnij:

Przebudowa jedynej w Unii Europejskiej przemysłowej instalacji odzysku,oczyszczania i skraplania helu.

Polska jest jednym z sześciu krajów na świecie dostarczających czysty hel. PGNiG SA sprzedaje hel między innymi do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, a także do krajów bałkańskich i Turcji. W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzono w Odolanowie gruntowne prace modernizacyjne, które zwiększyły możliwości oczyszczania i skraplania helu. 22 lutego 2012 r. w Oddziale PGNiG SA w Odolanowie odbędzie się oficjalne zakończenie tej modernizacji.Przebudowa tej jedynej w Unii Europejskiej przemysłowej instalacji odzysku, oczyszczania i skraplania helu rozpoczęła się w marcu 2010 r. i zakończyła w styczniu 2012 r. uruchomieniem nowej instalacji usuwania wodoru, skraplarki helowej oraz magazynu ciekłego helu. Obecnie trwają ostateczne testy ruchowe. Całkowity koszt modernizacji wyniósł 27 mln 734 tys. zł.

- Pewna i efektywna praca zmodernizowanej instalacji helowej jest źródłem prestiżu dla całej grupy kapitałowej. Od początku swojej działalności Oddział w Odolanowie jest wiarygodnym dostawcą helu, którego niewątpliwym atutem jest niewielka odległość od klientów - mówi Marek Karabuła, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Górnictwa Naftowego - Nowoczesna instalacja do skraplania helu oprócz tego, że zapewnia skroplenie o blisko 30 proc. większego strumienia helu, znacząco ograniczy zużycie energii niezbędnej do oczyszczenia i skroplenia tego gazu.

PGNiG sprzedaje hel w postaci gazowej lub ciekłej. Spośród kilkudziesięciu odbiorców głównym kontrahentem odbierającym hurtowe dostawy ciekłego helu jest niemiecka firma Messer Group GmbH, wybrana w wyniku zeszłorocznego postępowania przetargowego.Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również