Pierwsza w Polsce proekologiczna instalacja odzysku ciepła ze spalin mokrych

Mostostal Warszawa

 

Mostostal Warszawa wybudował w formule „pod klucz" Układ Odzysku Ciepła ze spalin kotła biomasowego K6 dla Elektrociepłowni Białystok. Inwestycja została zrealizowana w konsorcjum z firmą Radscan Intervex Polska sp. z o.o.

Zainstalowany w Elektrociepłowni Układ Odzysku Ciepła jest pierwszą w Polsce instalacją odzysku ciepła ze spalin mokrych. Instalacja pozwala zaoszczędzić traconą dotychczas do atmosfery energię w postaci gazów spalinowych wyrzucanych przez komin i zwiększy produkcję ciepła w kogeneracji poprzez zmniejszenie tzw. „straty wylotowej". Odzysk energii polega na odebraniu ciepła skraplania wilgoci zawartej w spalinach i przekazaniu do sieci ciepłowniczej. Moc nominalna instalacji to 18,4 MW. Przewidywana roczna produkcja ciepła to 385.697 GJ. Nowatorska w Polsce technologia jest stosowana z powodzeniem w Skandynawii w spalarniach śmieci i kotłach opalanych biomasą.

Uroczyste przekazanie do użytku Układu Odzysku Ciepła ze spalin kotła biomasowego K6 w Elektrociepłowni Białystok odbyło się 23 lutego ze specjalnym udziałem Jana Olssona – ambasadora ds. Ekologii szwedzkiego rządu, przedstawicieli Ambasady Szwecji, w obecności inwestora, konsorcjum wykonawczego, władz i mediów. Podczas uroczystości Mostostal Warszawa reprezentował Jose Angel Andres Lopez, wiceprezes zarządu ds. produkcji Mostostal Warszawa SA, Jacek Szymanek, członek zarządu ds. zarządzania i administracji, Paweł Żbikowski, dyrektor Departamentu Energetyki Konwencjonalnej oraz Maciej Kowalski, dyrektor kontraktu.

Układ Odzysku Ciepła ze spalin kotła biomasowego K6 dla Elektrociepłowni Białystok to instalacja proekologiczna zaprojektowana wg nowatorskiej technologii naszego szwedzkiego partnera, pierwsza tego typu w Polsce. Biorąc pod uwagę wyrażane przez Zamawiającego zadowolenie ze zrealizowanej inwestycji oraz pozytywne wyniki pomiarów parametrów gwarantowanych - założony w Umowie odzysk ciepła na poziomie 18,69 MW został przekroczony o ok. 10% - istnieje szansa iż podobne proekologiczne instalacje będą powstawać również w innych zakładach w Polsce" – powiedział Jose Angel Andres Lopez.

W zależności od warunków pracy, układ odzysku ciepła pracuje z mocą cieplną wynoszącą 10-18 MW. W zależności od czasu pracy instalacji w ciągu roku pozwala on wyprodukować 175 000-385000 GJ ciepła bez konieczności dodatkowego wkładu paliwa. W okresie zimowym ciepło z UOC pozwoli zmniejszyć zużycie węgla w istniejących kotłach, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 do atmosfery. Szacowane zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wynosi ok. 20 000 ton/r.

Wartość zrealizowanego kontraktu wyniosła 27,7 mln zł. Prace budowalne trwały od 26 sierpnia 2013 r. do 23 lutego 2015 r., z czego sama aktywność na placu budowy rok. Mostostal Warszawa, jako lider konsorcjum, odpowiadał za prace budowlane, dostawę konstrukcji stalowych i rurociągów oraz montaż mechaniczny. Zakres prac partnera objął: technologię, dostawę głównych urządzeń, zakres elektryczny i automatyki (AKPiA) oraz rozruch instalacji.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę