Pierwsze inwestycje rządowe w Planie Junckera

©

Udostępnij:

Inwestycje Przewozów Regionalnych i Tauron Polskiej Energii to pierwsze projekty spółek Skarbu Państwa, które otrzymają finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) z Planu Junckera. Według listopadowych danych Komisji Europejskiej Polska zajmuje 6. pozycję w UE pod względem wykorzystania środków z tego źródła.

- Plan Junckera w Polsce zdecydowanie przyspieszył. Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził już 13 dużych projektów z Polski o wartości blisko 15 mld zł. W czerwcu mieliśmy tylko jedną inwestycję z pozytywną decyzją banku. Umowy Tauronu i Przewozów Regionalnych – pierwsze z sektora rządowego - pokazują, że spółki skarbu państwa są przygotowane do sięgnięcia po środki z tego źródła – podkreślił wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki.Vazil Hudák, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność banku w Polsce, powiedział:

- Cieszymy się, że finansowanie polskich projektów w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych nabrało tempa. Nadrzędnym celem planu inwestycyjnego dla Europy jest bowiem tworzenie miejsc pracy i pobudzanie wzrostu gospodarczego i inwestycje Tauron Polskiej Energii oraz Przewozów Regionalnych bardzo się do tego przyczyniają. EBI jest wieloletnim partnerem finansowym dla polskich spółek Skarbu Państwa oraz dla rozwoju infrastruktury energetycznej i kolejowej w Polsce. Dzisiejsza transakcja z Tauron Polską Energią jest przełomowa - rozpoczynamy bowiem nową erę innowacyjnego finansowania hybrydowego.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen, odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność, powiedział:

- Polska już obecnie czerpie korzyści z planu inwestycyjnego dla Europy. Dzisiejsze umowy stanowią kolejny pozytywny krok w realizacji tego planu. Cieszę się, że EFIS wnosi cenny wkład we wspieranie modernizacji kluczowej infrastruktury w Polsce.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA SIĘGAJĄ PO FINANSOWANIE

Podpisane dziś umowy dotyczą projektów realizowanych przez Tauron Polską Energię i Przewozy Regionalne. Wartość obu inwestycji to ponad 2,1 mld zł. EBI sfinansuje je kwotą ponad 1 mld zł.

Tauron Polska Energia zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną, która pozwoli przyłączyć nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej. Finansowanie projektu ma nowatorski charakter. Środki na inwestycję pochodzą z emisji obligacji hybrydowych o wartości ponad 800 mln zł, które obejmie EBI w ramach planu Junckera.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również