Pierwszy kontrakt ABB z Amec Foster Wheeler w Polsce

© Fortum

Udostępnij:

ABB dostarczy energooszczędne przemienniki częstotliwości oraz silniki niskiego napięcia, które posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w powstającej w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum.

Nowa elektrociepłownia będzie produkować rocznie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej i ma znajdować się obok historycznej EC Zabrze. Do użytku zostanie oddana w 2018 roku. Inwestorem jest fińskie Fortum, dla którego Amec Foster Wheeler dostarczy technologie kotłowe.Firma podpisała z ABB umowę na dostawę 6 sztuk przemienników częstotliwości typu ACS880 na napięcie 690V, 4 sztuk silników typu AMI i 2 silników M3BP o mocach nawet do 3,7 MW. Silniki wraz z nowoczesnymi przemiennikami częstotliwości posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w nowym zakładzie, który docelowo ma zaopatrywać w ciepło sieciowe 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. 

Kontrakt ABB z Amec Foster Wheeler przewiduje dostawy urządzeń w połowie 2017 roku, a uruchomienie całej instalacji planowane jest na listopad kolejnego roku. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych.

To jest czas, który pozwala na solidne przygotowanie projektu i dokumentacji. Nie oznacza to jednak, że zabraknie wyzwań. W tym okresie będziemy regularnie raportować do Amec Foster Wheeler stan zaawansowania produkcji według harmonogramu zamawiającego – dodał Stanisław Wilusz z Lokalnej Jednostki Biznesu Silników i Generatorów ABB.

Klient postawił przed wykonawcą sporo wymagań, m.in. zapewnienie niezawodności zasilania i dostępności wentylatora głównego na poziomie 98 proc. w ciągu roku.

Główny wentylator spalin (ID FAN) to bardzo wrażliwa instalacja, od której zależy praca całej elektrociepłowni, dlatego zaproponowaliśmy sprawdzone i znane na rynku urządzenia - komentuje Andrzej Olszenko, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Sprzedaży Napędów i Sterowania w ABB.Źródło: ABB

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również