Plan Inwestycyjny dla Europy z perspektywy Polski

O możliwościach jakie daje EFIS, w tym łączeniu jego finansowania z funduszami strukturalnymi, rozmawiali dziś w Krakowie przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, a także Ministerstwa Rozwoju, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Instytucje te reprezentowali wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu i dyrektor zarządzający EBI Wilhelm Molterer.

EFIS oparty jest o system gwarancji, który ma pozwolić na realizację w całej UE inwestycji o wartości 315 mld euro. Nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 r. Środki mogą się jednak wyczerpać wcześniej.Liczy się więc czas i jakość inwestycji.

- Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie, zaprezentowane projekty oraz wnioski z debaty, zachęcą polskich beneficjentów do odważnego korzystania z oferowanych przez Plan możliwości. Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych oferuje kapitał, który może stać się istotnym uzupełnieniem dostępnych w Polsce środków na inwestycje – podkreślił wiceminister Jerzy Kwieciński.

- Trwały wzrost poziomu inwestycji i ich jakości, przy większym wykorzystaniu środków krajowych – to jeden z filarów nowego modelu rozwoju Polski, określonego w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział wiceszef resortu.

Zaplanowane działania będą polegać na mobilizowaniu środków finansowych, w tym sektora prywatnego, w celu znacznego zwiększenia poziomu inwestycji w Polsce. - Przewidujemy, że w ich wyniku, stopa inwestycji w Polsce wzrośnie do 25 proc. w 2020 r. – dodał Jerzy Kwieciński.

W obszarze Kapitał dla rozwoju, przewidziano realizację projektów strategicznych. Jednym z nich jest Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych dla polskiej gospodarki.

Polskie projekty w ramach Planu

Wsparcie EFIS ma charakter zwrotny. Udzielane jest w ramach dwóch okien: „infrastruktura i innowacje” (duże, długoterminowe projekty inwestycyjne o wartości powyżej 25 mln euro) i „okno dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji”.

W zakresie „okna dla MŚP oraz spółek średniej kapitalizacji”, pod względem wysokości zakontraktowanego preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców, Polska zajmuje szóstą pozycję.

W czerwcu Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji (okno „infrastruktura i innowacje”), które będą ubiegać się o wsparcie z EFIS. Powstała ona po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu. Obecnie na liście znajduje się 49 projektów o wartości blisko 83 mld zł. Lista ma charakter otwarty i jest na bieżąco aktualizowana.

W oknie „Infrastruktura i innowacje” EBI zaakceptował dotychczas 6 polskich projektów.W 2016 r. planowanych do złożenia do oceny EBI jest kolejnych ponad 20 projektów rządowych. Wśród dotychczas zgłoszonych do EFIS dużych projektów z Polski, dominują inwestycje spółek publicznych lub samorządowych. Podczas dzisiejszej konferencji, zaprezentowany zostanie jeden z nich – Trasa Łagiewnicka w Krakowie.

W przypadku części projektów, planowane jest współfinansowanie ze środków unijnych i budżetu państwa.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę